ورود عضویت

چشمه های آب گرم یالووا

اگر در ترکیه زندگی می کنید یا گذرتان به این کشور زیبا می افتد، می توانید برای گذراندن اوقاتی دلپذیر یا درمان، به چشمه های آرامش بخش معدنی بروید. چشمه های آب گرم یالووا در 13 کیلومتری جنوب غربی یالووا و جنوب دریای مرمره، محیطی دنج و سرسبز می باشد. این چشمه ها، دارای منابع غنی از مواد معدنی است که بیماری های مختلفی را درمان می کند.


 چشمه های آب گرم یالووا تنها مرکز اسپا در ترکیه است که موفق به کسب مدال طلا در جهان شده است. همچنین، نخستین روستای تفریحی ترکیه می باشد که دارای اولین استخر شنای ثبت شده نیز است. این ویژگی ها موجب شده در بین سایر مناطقی که دارای چشمه های آب گرم هستند، بسیار محبوب و معروف باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری را از این مکان شگفت انگیز در اختیار شما قرار می دهیم.

تاریخچه چشمه های آب گرم

اولین چشمه های آب گرم (حمام)، در ترمال (Termal)، توسط «کنستانتینوس» امپراتور بیزانس (312-337)، در حدود 1600 سال پیش ساخته شد. در زمان امپراطوری عثمانی، «سلطان عبدالمجید (1831-1861)» چشمه های آب گرم را مجددا ساخته و بهبود روماتیسم مادرش «بزم عالم والده سلطان» هرچه بیشتر موجب مشهورتر شدن این منطقه گشت؛ بدین ترتیب، در زمان عبدالحمید دوم (1876-1908)، چشمه های آب گرم شهرت جهانی یافتند. در ادامه و در سال 1911 در مسابقه ای که در رابطه با چشمه های آب گرم و در روم برگزار شد، این مکان موفق به دریافت جایزه «بهترین چشمه های آب گرم با آب های درمانی» گردیدند.

سرنوشت چشمه های آب گرم یالووا با ورود «مصطفی کمال آتاتورک» رهبر بزرگ ترکیه در 19 اوت 1919 به این شهر و بیان: "اینجا شهر آینده خواهد بود"، بار دیگر موجب تاکید بر اهمیت آن شد. آتاترک که از علاقمندان این چشمه ها بوده، در تبدیل آن به یک مرکز سلامتی و شهری آب، نقش مهمی داشته است. به لطف تلاش های آتاترک، این چشمه ها مجددا از سوی هنرمندان قهار ساخته و تبدیل به بنای امروزی خود شد؛ امروزه چشمه های آب گرم یالووا ویژگی های یک منطقه: تاریخی، باستان شناسی و حفاظت شده طبیعی را دارا می باشد.

ظرفیت چشمه های آبگرم

چشمه های آب گرم یالووا دارای خروجی طبیعی آب با جریان 15 لیتر در ثانیه بوده که در مجموع همراه با مجتمع رفاهی، دارای ظرفیت 1651 تخت و روزانه 600 لیتر به ازای هر نفر می باشد.

فواید و ويژگی های فیزیکی-شیمیایی چشمه ها

چشمه های آب گرم یالووا دارای ترکیبات: کلرید سدیم، سولفات کلسیم و فلوراید بوده و دمای آنها بین 60-65 درجه سانتیگراد، pH 7/7 و 1.435 میلی گرم در لیتر مواد معدنی می باشد؛ این آب های که هم برای استحمام و هم برای آشامیدن مناسب هستند، به دلیل خاصیت درمانی خود برای بیماری های: روماتیسمی، اختلالات گوارشی، اختلالات عصبی، ادراری و فواید متابولیکی، بسیار شناخته می باشند.

حمام ها و روش های درمانی

چشمه های آب گرم یالووا، به عنوان یک مرکز وابسته به وزارت بهداشت ترکیه، دارای: استخرهای پوشیده و روباز، حمام، مراکز درمانی، ماساژ، پارافین درمانی، درمان با آب آشامیدنی و درمان طب سوزنی، در یک فضای آرامش بخش و طبیعتی است. این اسپاها دارای ظرفیت درمان روزانه 2000 نفر بوده و حمام ها و دوش های موجود در آن، با عناوین: استخر روباز، حمام سلطان، حمام والده و حمام های ردیفی، نام گذاری شده اند.

فعالیت های قابل انجام در این مکان

این مرکز دارای طبیعت باشکوهی است که می توان از آن برای ورزش کردن لذت برد؛ همچنین، علاوه بر مشاهده مناظر زیبای سد Gökçedere، شما می توانید در مرکز ورزشی آن که دارای دارای امکانات: تنیس روی میز، زمین بسکتبال و والیبال و نیز مسیرهای سرسبز و زیبای طبیعت که به آبشار سودوشَن منتهی می شود، قدم زده و لذت ببرید.

اقامتگاه های این منطقه

در منطقه اطراف چشمه های آب گرم، هتل هایی چون: چاملیک، چینار، ترمال (بنای تاریخی)، و دیگر هتل ها وجود دارند. در اتاق های ای مراکز نیز امکاناتی مانند: تلویزیون، تلفن، سشوار، چشمه آب گرم، دوش و گرمایش مرکزی، سیستم تهویه هوا، آشپزخانه، مبلمان و لوازم آشپزخانه، در دسترس هستند.

نحوه دسترسی به این مکان

برای رسیدن به مجتمع آب گرم در منطقه یالووا، ابتدا باید به مرکز شهر یالووا رفته و سپس از استانبول با کشتی (Feribot)، اتوبوس، پل عثمان قاضی یا از طریق جاده، در عرض حدودا 1 ساعت و 20 دقیقه به یالووا رسید. برای گردشگران که از مناطق کوجا اِلی و بورسا، به اینجا سفر می کنند، از طریق جاده 1 ساعت بیشتر طول نمی کشد. همچنین، با استفاده از: خودروی شخصی، وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی، می توان خیلی آسان به بخش ترمال که از مرکز شهر یالووا 12 کیلومتر فاصله دارد، رسید.

logo-samandehi