ورود

کشف مجسمه زن 1700 ساله در آنتالیا

در شهر باستانی «ِپرگه» واقع در آنتالیا، مجسمه یک زن متعلق به قرن سوم بعد میلاد کشف شد. این مجسمه پس از اتمام کارهای مرمت سازی آن، در موزه آنتالیا به نمایش گذاشته خواهد شد.

در طول کاوش های صورت گرفته به سرپرستی «دکتر صدف چوکای کِپچه (Dr. Sedef Çokay Kepçe)» از دانشگاه استانبول، در شهر پرگه (Perge) آنتالیا که زمانی پایتخت منطقه پامفیلیا بوده، اولین مجسمه سال 2020 کشف گردید. در اطلاعیه ای که توسط گروه کاوش و حفاری وابسته به وزارت فرهنگ و گردشگری درخصوص این مجسمه صادر شده، چنین آمده است: "مجسمه این زن مُلَبَس که متعلق به قرن سوم پس از میلاد می باشد، قسمت های سر و بدن مجسمه در دو قسمت برداشته شده اند. گفته می شود پس از اتمام مرمت، این مجسمه در موزه آنتالیابه نمایش گذاشته خواهد شد."


مهمترین بخش آثار به نمایش گذاشته شده در موزه باستان شناسی آنتالیا، که در زمره غنی ترین موزه های جهان قرار دارد، متعلق به یافته های موجود در شهر باستانی پرگه می باشد. تصور می شود شهرآکروپولیس که در دوره برنز بنا شده، در دوره هلنیستی جزو ثروتمندترین و زیباترین شهرهای جهان قدیم به حساب می آمده است.
سایر جاذبه های گردشگری-تاریخی ترکیه


همانگونه که می دانید، ترکیه کشوری است که از زمان های بسیار دور اقوام زیادی در آن سکونت داشته و همین امر موجب شده تا در اقصی نقاط آن، بتوان آثار تاریخی و باستانی زیادی را مشاهده کرد. از جمله این موارد، می توان به: شهر آماسیا در شمال ترکیه، شهر باستانی افسوس در غرب، دره پروانه ها در جنوب، شهر صفرانبلو در شمال غربی آناتولی، شهر زیرزمینی دِرین کویو در غرب و ...، اشاره داشت.

همچنین، کاخ ایشاک پاشا، کوه نمروت، کاخ توپکاپی، حوضچه های پاموکاله، صومعه صومِلا، آسپندوس، مقبره های سنگی میریا و خانه های کندویی شکل حاران، تنها نمونه هایی از هزاران آثار تاریخی متعدد در ترکیه هستند که گردشگران داخلی و خارجی هر ساله از آنها دیدن می کنند.

تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

logo-samandehi