ورود

غارنوردی در ترکیه

ترکیه کشوری است که علاوه بر جذابیت های طبیعی خیره‌کننده و میراث تاریخی برای گردشگران خارجی، دارای غارهای عمیق، بزرگ و بسیار معروفی نیز می باشد. در حقیقت، ترکیه کشوری است که بهشت غارنوردی محسوب می شود. این کشور بواسطه شرایط مناسب زمین شناسی و وجود بیش از 40000 غار، مکانی ایده آل برای غارنوردی است.

به طور کلی، غارنوردی ورزشی  است که به دلیل انجام گرفتن آن در طبیعت و با هدف کشف فضاهای زیرزمینی، نیازمند تجهیزات فنی خاص، روشنایی مصنوعی، مهارت و تخصص ویژه ای می باشد. با این حال، در ترکیه غارهای مناسبی برای دوستداران غیرحرفه ای غارنوردی نیز، وجود دارد. از آنجایی که ترکیه در بخش کمربند کوه زایی مدیترانه قرار دارد، حرکات کوه زایی کوه های آلپ و اپیروژنی و وضعیت بسیاری از لایه های زمین، موجب بوجود آمدن غارها شده اند.


باتوجه به ظرفیت های بالای طبیعی و گردشگری ترکیه بویژه در حوزه غارنوردی، وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور اقدامات لازم برای بازدید از حدود 50 غار را به پایان رسانده است. از این رو، انتظار می رود طی سال های آینده تعداد غارهای باز شده از سوی گردشگری، به تدریج افزایش یابد. غارنوردی که در برخی کشورها با عنوان: Spelunking یا Potholing نیز شناخته می شود، در ترکیه به بواسطه داشتن دریاچه های زیرزمینی، آب انبارهای متعدد و استالاکیت های زیبا، بسیار دیدنی و در انتظار کشف شدن می باشند.


تقریبا %35 اراضی موجود در ترکیه، از صخره هایی مساعد برای بوجود آمدن غارها تشکیل شده اند؛ لذا، تخمین زده می شود بین 35 تا 40 هزار غار در بین این صخره ها و در امتداد طاق های شناخته شده، وجود داشته و بخش اعظم آنها در کوه های غربی و مرکزی توروس در شهرهای: موغلا، آنتالیا، اِسپارتا، بوردور، قونیه، کارامان، مَرسین و آدانا، واقع می باشند. طولانی ترین غارهای ترکیه نیز در: 16 کیلومتری غرب دریاچه بِی شهیر (Beyşehir)، غار پینار اوزو (Pınarözü)، و عمیق ترین آنها نیز در 1880 متری جنوب آنامور (Anamur)، با نام چوکورپینار (Çukurpınar)، می باشد.


10 غار معروف ترکیه


  • غار دوبنیسا (Dubnisa Mağarası)


غار دوبنیسا واقع در شهر «کیرکلاراِلی (Kırklareli)»، که طول آن به 2720 متر می رسد، بیشتر معروفیتش به دلیل رودخانه جاری در درون آن می باشد. امکان بازدید از آن برای گردشگران، تنها تا 500 متر ابتدایی غار ممکن است.


Dubnisa Mağarası


  • غار کاراجا (Karaca)


غار کاراجا واقع در استان «گوموش خانه» در 1550 متری از سطح دریا و یک مرکز درمانی طبیعی برای بیماران مبتلا به آسم و سایر بیماری های تنفسی، محسوب می شود.Karaca


  • غار گیلیندیره (Gilindire)


غار گیلیندیره واقع در استان «مَرسین»، به دلیل داشتن رودخانه ای که انعکاس غار را بازتاب می دهد، به نام رودخانه «آیینه ای» معروف بوده و جزو یکی از زیباترین غارهای ترکیه می باشد؛ غار گیلیندیره با سنگ های یخی و منظره باشکوه دریا در ورودی خود، منظره ای بسیار زیبا و متفاوت می باشد.Gilindire


  • غار کارائین (Karain)


این غار که در استان «آنتالیا» واقع و در آن بقایای مربوط به زندگی انسان ها به چشم می خورد، قدمتش به 500 هزار سال پیش باز می گردد؛ موزه کارائین نیز در این مکان قرار دارد.غار کارائین


  • غار داملا تاش (Damlataş)


غار «داملاتاش» که به طور تصادفی و هنگام حفاری برای ساخت و ساز کشف شده، یکی دیگر از غارهای واقع در «آنتالیا» و نخستین در ترکیه می باشد که برای گردشگری مورد استفاده قرار گرفته است. این غار با ستون های عظیم و استالاکتیت هایی که طی هزاران سال شکل گرفته، تزئین شده است.غار داملا تاش


  • غار ایلگارینی (Ilgarini)


غار ایلگارینی واقع در استان «کاستامونو (Kastamonu)»، و شمال ترکیه، در محدوده مرزهای دریای سیاه قرار دارد. این غار که 2000 سال پیش محل سکونت مردم منطقه بوده، دارای آثاری مربوط به آن زمان و بقایای افرادی است که مدت ها پیش در آن دفن شده اند.


Ilgarini  • غار بالّیجا (Ballıca)


غار بالّیجا به ارتفاع 95 متر و طول 680 متر، در استان «توکات (Tokat)»، قرار دارد. این غار که به آب و هوای دل انگیز خود معروف می باشد، از سال 1995 مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.Ballıca


  • غار کاکلیک (Kaklık)


بارزترین ویژگی غار کاکلیک که واقع در استان «دنیزلی»، می باشد، سنگ هایی است که به نظر می رسد با برف پوشیده شده اند؛ همچنین، وجود آب گرمی که در آن جریان دارد، از جمله ویژگی های آن می باشد.Kaklık


  • غار آلتین بِشیک (Altınbeşik)


غار آلتین بشیک واقع در استان «آنتالیا»، که از سال 1994 برای بازدید عموم مورد استفاده قرار می گیرد، دارای دیواره هایی است که به نظر می رسد با برف پوشیده شده اند؛ همچنین، این غار شامل یک منبع طبیعی آب است که سطح آن در هر فصل متغیرمی باشد.


Altınbeşik  • غار تیناز تپه (Tınaztepe)


غار تیناز تپه واقع در استان «قونیه» و منطقه مرکزی آناتولی، یکی از غارهای است که از سال 2004 تاکنون مورد بازدید گردشگران می باشد. لازم به ذکر است تنها 1580 متر از این غارِ 22 کیلومتری قابل بازدید است.


Tınaztepe
سایر غارهای ترکیه


سایر غارهای موجود در ترکیه که برای اکتشاف نیاز به تجهیزات و راهنما دارند، عبارتند از: غار آیوائینی Ayvaini در بورسا، غار بالتائینی (Baltaini)، در قونیه، غار چاییرکوی (Çayırköy)، در زونگولداک، غار ایکی گوز (İkigöz)، در استانبول، غار اینجه سو (İncesu)، در کارامان، غار کوروکینی (Korukini)، در قونیه، غار اویلات (Oylat)، در بورسا، سولوئین (Suluin)، در قونیه، غار یاناسو (Yanasu)، در کیرکلارِلی.

همچنین، از دیگر غارهای معروف ترکیه که در چند نقطه این کشور با یک نام وجود دارند، می توان به «غار زئوس» در نزدیکی شهر ساحلی «گوزل چاملی (Güzelçamlı)» در غرب ترکیه، اشاره داشت. این غار (و غارهای همنام آن)، که نامش را از خدای یونان باستان گرفته، از جمله غارهای دیدنی در ترکیه است. بنا بر روایات، غار زئوس میعادگاه عاشقانه زئوس با یک دختر روستایی به نام «هِرا (Hera)» بوده و در روایتی دیگر، پناهگاه زئوس در زمان هایی بوده که وی برادرش «پوسایدون (خدای دریا و طوفان - Poseidon)» را خشمگین می کرده است.

این غار که در اطراف آن درختان زیتون و گل های وحشی وجود دارد، دارای یک حوضچه آب سرد است؛ غار زئوس عمدتا جنبه گردشگری داشته و امکان غارنوردی در آن وجود ندارد.


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

logo-samandehi