ورود

بزرگترین موزه خودرو در ترکیه

موزه خودروی کِی (Key Museum)، در ازمیر که بیانگر تاریخ خودرو در جهان و سر تکامل آن می باشد، حتی مورد توجه افرادی است که از خودرو و ویژگی های آن سررشته ای ندارند؛ این موزه که دارای 130 خودرو و 40 دستگله موتورسیکلت می باشد، بزرگترین موزه خودرو در ترکیه محسوب می شود.


تاریخچه موزه کِی


این موزه که به همت دو برادر بازرگان به نام های «مراد و سلیم اوزگورکِی» و با گردآوری انواع موتورسیکلت و خودرو های کلاسیک در سال 2015 راه اندازی شده، پذیرای علاقه مندان به خودرو های کلاسیک می باشد. این موزه که در «مجتمع توربالی» متعلق به «گروه اوزگورکِی» می باشد، در یک فضای سرپوشیده به ابعاد 7000 مترمربع، دارای ۱۳۰ خودرو و 40 موتورسیکلت مربوط به سال های ۱۸۰۰ تا ۲۰۱۵ است.


ویژگی های موزه


خودروهای این مجموعه که با نمادهای متعلق به کارخانه های تولید کننده و خودرو های تزئینی کوچک که بر روی کاپوت آنها قرار گرفته اند، بیانگر شرکت های تولید کننده می باشند. این قبیل تزئینات که پیش از این تنها توسط افرادی می شد که علاقه مند به این کار بودند یا قصد تزئین خودروی خود به شکلی خاص را داشتند، انجام می گرفت؛ هرچند، افرادی که تمایل به متمایز کردن خودروی خود از سایر مدل های مشابه داشتند، نمادهایی را بطور اختصاصی سفارش می دادند. احتمال می رود تاریخ انجام چنینی اقداماتی تخت های روان و ارابه های «توت عنخ آمون» فرعون مصر بازمی گردد که به شکل شاهین و نماد خوش شانسی بوده است. این قبیل نمادها که بین سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰ به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفته، در بخش جداگانه ای از موزه و بطور اختصاصی در حدود۳۰۰ نمونه به نمایش گذاشته شده اند.Key Museum


خودروهایی مانند Batmobile و Batcycle که در فیلم بتمن (ساخته شده در سال ۱۹۶۶)، مورد استفاده قرار گرفته بودند، در بین سایر نمونه های قدیمی و تاریخی این موزه بسیار جلب توجه می کنند. موزه خودروی کِی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، به راستی دارای مجموعه ای بی نظیر از خودرو ها و موتورسیکلت های منحصر به فرد بوده و پر بیراه نیست اگر بگوییم برای بازدید از آن حداقل باید ۱ ساعت در نظر بگیرید.


موقعیت موزه کِی و نحوه دسترسی به آن


این موزه استثنایی که در بخش صنعتی «توربالی» و شهر ساحلی و زیبای ازمیر قرار دارد، از نمای بیرونی آن شباهت زیادی به یک کارخانه دارد. آسان ترین راه دسترسی به موزه کِی، استفاده از خودروی شخصی می باشد، اما در صورت تمایل به سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی نیز، می توانید از سرویس حمل و نقل اتوبوس های ایزبان استفاده کنید.موزه خودروی کِی ترکیه


سایر اطلاعات مربوط به موزه کِی


بازدید از این موزه همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه بین ساعت 10 صبح تا 17 عصر امکان پذیر می باشد. ورودیه نیز برای افراد بالغ ۲۰ لیر و برای دانش آموزان، دانشجویان، معلمین و افراد بالای ۶۵ سال که دارای برگه تخفیف می باشند ۱۰ لیر و در بازدیدهای گروهی ۱۵ لیر (بیش از ۱۰ نفر)، در نظر گرفته شده است. همچنین، اگر شما دارای موزه کارت باشید یا با افرادی که دارای این کارت می باشند به بازدید از این موزه بروید، می توانید از 25% تخفیف استفاده نمایید.


دیگر موزه های معروف ترکیه


موزه فرش استانبول


بی شک یکی از موزه های دیدنی در ترکیه، موزه فرش استانبول است که عمدتا دارای آثار ارزشمندی مربوط به قرون 14 تا 19 می باشد. در این موزه که حتی آثاری مربوط به 700 سال پیش نیز وجود دارد، فرش و قالی هایی از ایران و قفقاز نیز مشاهده می گردد. موزه فرش استانبول در سه بخش، گنجینه هایی چون: آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی، فرش های آناتولی متعلق به قرن 15 تا 20 میلادی و آثار برجسته دوره عثمانی، را به معرض نمایش عموم قرار داده است.


موزه فرش استانبول


موزه معصومیت ترکیه


موزه دیگری که بازدید از آن در استانبول توصیه می گردد، موزه معصومیت است که تجسمی عینی از رمانی به همین نام از اورهان پاموک (Orhan Pamuk)، می باشد. به بیان دیگر، این موزه مطابق با فضای رمان «معصومیت» و پس از محبوبیت فراوان آن، در همان منطقه ای که روایت شده بود، در کوچه های چوکورجوما (Çukurcuma)، به سمت بسفر (Bosporus)، ایجاد شد تا صحنه های رمان برای علاقه مندان ملموس تر گردد.


موزه معصومیت


موزه رسانه های اجتماعی در آنکارا


 موزه رسانه های اجتماعی در آنکارا که به همت مصطفی آلیچ (Mustafa Alıç)، در بنایی با 21 اتاق در طراحی های مختلف احداث شده، بهترین مکان برای عکاسی های خلاقانه و زیبا برای شبکه های اجتماعی است. این موزه که نمونه هایی از آن در برخی شهرها و کشورها نیز وجود دارد، با هدف ایجاد فضایی متفاوت بیشتر مورد توجه کسانی است که دوست دارند عکس پروفایل یا عکس هایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، متمایز از سایرین باشد. جالب است بدانید، برخی از بازدید کنندگان هنگام آمدن به این موزه، حتی بیشتر از یک چمدان از انواع لباس را همراه خود آورده و با تعویض لباس های خود در اتاق پرو، سعی می کنند از حضور خود در آن نهایت استفاده را برای عکاسی ببرند.


موزه رسانه های اجتماعی در آنکارا


از دیگر موزه هایی که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کنند، می توان به موزه های قاضی آنتِپ (Gaziantep)، اشاره داشت؛ موزه هایی مانند: موزه موزاییک زئوگما، موزه آشپزی اِمینه گوئوش، موزه مبارزه ملی شاهین بِی، موزه آثار شیشه ای مِدوسا، موزه بازی و اسباب بازی، موزه پانورامای 25 دسامبر، موزه یادبود آتاتورک و ... اشاره داشت.

ولی اگر در فصل زمستان به ترکیه و ارزروم رفتید، بازدید از «موزه یخ آتا» را اصلا فراموش نکنید. این موزه دارای 8 دستگاه تولید یخ، 16 دستگاه قالب یخ و 400 متر مربع فضای نمایشگاهی بوده و آثاری از هنرمندان مختلف در موضوعاتی مانند: : مقاومت، توجه به مبارزات، وحدت و اراده 15 جولای و یاد شهدای این روز، در آن وجود دارد.

بیاد داشته باشید، این ها تنها چند مورد از موزه های متعدد ترکیه بوده و موزه های روباز بسیاری مانند شهر باستانی اِفِسوس نیز در ترکیه نیز وجود دارند که بازدید از هر یک، خالی از لطف نیست.


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

منبع: egeligezginege.com

logo-samandehi