ورود

بزرگترین موزه خودرو در ترکیه

موزه خودروی کِی (Key Museum)، در ازمیر که بیانگر تاریخ خودرو در جهان و سر تکامل ان می باشد، حتی مورد توجه افرادی است که از خودرو و ویژگی های آن سررشته ای ندارند؛ این موزه که دارای 130 خودرو و 40 دستگله موتورسیکلت می باشد، بزرگترین موزه خودرو در ترکیه محسوب می شود.


تاریخچه موزه کِی

این موزه که به همت دو برادر بازرگان به نام های «مراد و سلیم اوزگورکِی» و با گردآوری انواع موتورسیکلت و خودرو های کلاسیک در سال 2015 راه اندازی شده شده، پذیرای علاقه مندان به خودرو های کلاسیک می باشد. این موزه کی که در «مجتمع توربالی» متعلق به «گروه اوزگورکِی» می باشد، در یک فضای سرپوشیده به ابعاد 7000 مترمربع، دارای ۱۳۰ خودرو و 40 موتورسیکلت مربوط به سال های ۱۸۰۰ تا ۲۰۱۵ است.


ویژگی های موزه

خودروهای این مجموعه که با نمادهای متعلق به کارخانه های تولید کننده و خودرو های تزئینی کوچک که بر روی کاپوت آنها قرار گرفته اند، بیانگر شرکت های تولید کننده می باشند. این قبیل تزئینات که پیش از این تنها توسط افرادی می شد که علاقه مند به این کار بودند یا قصد تزئین خودروی خود به شکلی خاص را داشتند، انجام می گرفت؛ هرچند، افرادی که تمایل به متمایز کردن خودروی خود از سایر مدل های مشابه داشتند، نمادهایی را بطور اختصاصی سفارش می دادند. احتمال می رود تاریخ انجام چنینی اقداماتی تخت های روان و ارابه های «توت عنخ آمون» فرعون مصر بازمی گردد که به شکل شاهین و نماد خوش شانسی بوده است. این قبیل نمادها که بین سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰ به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفته، در بخش جداگانه ای از موزه و بطور اختصاصی در حدود۳۰۰ نمونه به نمایش گذاشته شده اند.

خودروهایی مانند Batmobile و Batcycle که در فیلم بتمن (ساخته شده در سال ۱۹۶۶)، مورد استفاده قرار گرفته بودند، در بین سایر نمونه های قدیمی و تاریخی این موزه بسیار جلب توجه می کنند.. موزه خودروی کِی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، به راستی دارای مجموعه ای بی نظیر از خودرو ها و موتورسیکلت های منحصر به فرد بوده و پر بیراه نیست اگر بگوییم برای بازدید از آن حداقل باید ۱ ساعت درنظر بگیرید.


موقعیت موزه کِی و نحوه دسترسی به آن

این موزه استثنایی که در بخش صنعتی «توربالی» و شهر ساحلی و زیبای ازمیر قرار دارد، از نمای بیرونی آن شباهت زیادی به یک کارخانه دارد. آسان ترین راه دسترسی به موزه کِی، استفاده از خودروی شخصی می باشد، اما درصورت تمایل به سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی نیز، می توانید از سرویس حمل و نقل اتوبوس های ایزبان استفاده کنید.


سایر اطلاعات مربوط به موزه کِی

بازدید از این موره همه روزه به غیر از روز های دوشنبه و سه شنبه بین ساعت 10 صبح تا 17 عصر امکان پذیر می باشد. ورودیه نیز برای افراد بالغ ۲۰ لیر و برای دانش آموزان، دانشجویان، معلمین و افراد بالای ۶۵ سال که دارای برگه تخفیف می باشند ۱۰ لیر و در بازدیدهای گروهی ۱۵ لیر (بیش از ۱۰ نفر)، درنظر گرفته شده است. همچنین، اگر شما دارای موزه کارت باشید یا با افرادی که درای این کارت می باشند به بازدید از این موزه بروید، می توانید از 25% تخفیف استفاده نمایید.
logo-samandehi