ورود

مکان های نمادین در ازمیر

شهرهای تاریخی و زیبایی مانند: رم، پاریس، ازمیر و ...، مملو از بناها و نمادهایی است که گردشگران زیادی را به خود و این شهرها جذب می نماید. در ازمیر مکان های تاریخی و نمادین بی شماری وجود دارد که در اینجا 10 مورد از آنها را معرفی می کنیم.

برج ساعت ازمیر (İzmir Clock Tower)


معمولا اولین مکانی که هنگام به یادآوردن نام ازمیر به ذهن خطور می کند، برج ساعت در میدان کوناک (Konak)، است که در قلب شهر قرار دارد. این برج 25 متری که دارای 4 طبقه می باشد، در سال 1901 به عنوان ادای احترام به 25 امین سالگرد به تخت رسیدن سلطان عبدالحمید دوم بنا گردید. قسمت پایینی این برج که به شکل چشمه می باشد، از حیث اصالت معماری نسبت به بناهای همتای خود، کاملا متمایز است. برج ساعت کوناک به لطف موقعیت مکانی خود، امروزه یکی از نقاط دیدار مردم در ازمیر شده است.


İzmir Clock Towerآسانسور تاریخی (The Historical Elevator)


اگر دوست دارید زیباترین منظره شهر را از چشم اندازی مناسب ببینید، اینجا مکانی است که حتما باید از آن دیدن کنید. این بنا که نام منطقه ای که در آن قرار گرفته را نیز به خود اختصاص داده، توسط یک تاجر یهودی به نام «نسیم لِوی (Nesim Levi)»، ساخته شده است. موقعیت این آسانسور که مابین خیابان میهات پاشا (Mithat Paşa)، و خیابان شِهیت نیهات بِی (Şehit Nihat Bey)، قرار دارد، با ارتفاع 40 متر برای جابجایی اقلام و شهروندان در بین دو خیابان، در سال 1907 ساخته و به بهره برداری رسید؛ از جمله مزایای این آسانسور، ممانعت از پیمودن 155 پله بین دو سطح خیابان می باشد. برج آسانسور از سه طبقه تشکیل شده و شما می توانید در کافه تریا در کنار مناظر بی نظیر، ناهار خود را صرف کنید.The Historical Elevator


کوردون (Kordon)


مردم باور دارند بازدید از ازمیر بدون تماشای غروب زیبای خورشید در کوردون، تقریبا در حکم گناه می باشد! شما می توانید با عبور از مسیر میدان آتاتورک (Atatürk)، در پاساپورت (Pasaport)، به بندر ازمیر، بر روی چمن دراز کشیده و غروب زیبای خورشید را تماشا کنید.\


Kordon


تاریخی کمرآلتی بازار (Kemeraltı Bazaar)


این بازار که بین سال های 1650 تا 1670 با گسترش مصنوعی حاشیه ساحل به سمت دریا، ساخته شده، در سال های آغازین صرفا میزبان مشاغلی چون: ذغال سنگ فروشی و آهنگری بوده است؛ اما امروزه، بازار تاریخی کمرآلتی به عنوان یک بازار بزرگ در فضای باز و مغازه های: آب نبات فروشی، ادویه جات، سوغاتی ها و سایر موارد، فعالیت می کند. کمرآلتی که به دلیل مسافرخانه ها و چشمه های خود مشهور می باشد، مکانی است که می توانید بهترین غذاهای ازمیر را نیز میل کرد.


Kemeraltı Bazaarکاروانسرای کیزلار آقاسی (Kızlarağası Inn)


این کاروانسرا که در سال 1743 و توسط حاجی بشیر آقا (Hacı Beşir Ağa)، ساخته شده، درست پشت قلعه ازمیر و یکی از مکان های گردشگری و تاریخی جهت خرید در ازمیر می باشد. کاروانسرای کیزلار آقاسی که زمانی نقش مهمی در زندگی اقتصادی ازمیر داشته، درخشان ترین دوره خود را در اواخر ربع قرن نوزدهم، پشت سر گذاشته است. این کاروانسرا که خوشبختانه ساختار تاریخی خود را هنوز از دست نداده، همچنان درحال فعالیت می باشد؛ در این مکان، کافه های کوچکی وجود دارند که می توانید در میدان کاروانسرا که اغلب مغازه های آن جواهر و البسه فروشی است، چای و قهوه بنوشید.


Kızlarağası Inn


قلعه کادیف (Kadifekale - کادیفکاله)


این قلعه که در کوه پاگووس (Pagos)، قرار دارد، در دوره هِلِنیستیک (Hellenistic)، و توسط لیسیماچوس (Lysimachos)، از سرداران اسکندر ساخته و امروزه به یکی از نمادهای ازمیر بدل شده است؛ قلعه کادیف به همراه تمام آنچه در اطراف آن وجود دارد، جزو مکان های دیدنی ازمیر به شمار می روند. امروزه برخی دیوارهای این قلعه که در قرن سوم پیش از میلاد و در دوره: روم، بیزانس و عثمانی، ساخته شده بودند، همچنان پابرجا می باشد. توصیه می کنیم حتما غروب خورشید را از قلعه کادیف و در ارتفاع 186 متری تماشا کنید.


Kadifekaleکوناک پیر (Konak Pier)


کوناک پیر که تا اواخر دهه 50 به عنوان گمرک مورد استفاده قرار می گرفته، در نزدیکی میدان کوناک و قلب ازمیر واقع شده است. این ساختمان که پیش از این از آن به عنوان گمرک فرانسه استفاده می شده، در دوره جمهوریت گاهی به عنوان بازار فروش ماهی، بعدها به عنوان پارکینگ و امروزه به عنوان یک مرکز خرید با مغازه ها و رستوران های مختلف، فعالیت می کند. در کوناک پیر، مغازه های بسیاری مانند: جواهر فروشی، کتاب فروشی، کفش فروشی، گالری هنری و سینما، وجود دارد.Konak Pier


شهر باستانی افسس (Ephesus)


شهر باستانی افسس که امروز در منطقه سلجوک (Selçuk)، قرار دارد، در 8.600 پیش از میلاد تاسیس و به عنوان بندری که شرق و غرب را به هم متصل می کرده، یکی از مهمترین: تمدن ها، فرهنگ، مراکز علمی و هنری در عصر خود بوده است. کتابخانه سلسوس (Celsus)، تئاتر بزرگ، خانه های تراس دار و معبد هادریان (Hadrian)، که از مهمترین سازه های باستان شناسی است در افسس می باشند، به همراه معبد آرتمیس (Temple of Artemis)، از جمله مکان هایی هستند که بسیار ارزش دیدن دارند؛ این شهر باستانی تقریبا در هر فصلی از سال، گردشگران فراوانی را از سراسر جهان به خود جلب می کند.


Ephesusروستای شیرینجه (Şirince)


شیرینجه که یکی از سرسبزترین روستاهای اژه و در منطقه سلجوک قرار دارد، بواسطه: خانه های سفید دو طبقه ای، خیابان های سنگفرش شده، صنایع دستی، شربت اِلدِربری (Elderberry)، و شراب میوه، مشهور می باشد.


Şirince


آسیاب های بادی آلچاتی (Alaçatı Windmills)


آسیاب های بادی آلچاتی که قدمت آنها به دهه 1850 برمی گردد، محبوب ترین مقصد گردشگری در چشمه (Çeşme)، می باشد. این آسیاب های بادی پس از 150 سال فعالیت و آرد کردن گندم ها، امروز به عنوان رستوران و کافه فعالیت می کنند. در بین تمام آسیاب های بادی موجود در این منطقه، چهار آسیاب بادی در این مکان وجود دارند که از حیث ارتفاع، نسبت به بقیه بلندتر می باشند. شما می توانید علاوه بر رفتن به بالای این آسیاب ها و تماشای مناظر زیبای اطراف، عکس های فراوانی حتی از غروب خورشید بگیرید.Alaçatı Windmills


سایر مناطق محبوب و تاریخی ترکیه

اگر همچنان دوست دارید مناطق و مکان های بیشتری از ازمیر را که محبوب بوده و دارای سابقه تاریخی یا گردشگری نیز می باشند، ببینید، می توان آنها را در دو دسته زیر، معرفی نمود؛ به یاد داشته باشید، اینها صرفا چند نمونه از جاذبه های متعدد گردشگری-تاریخی-طبیعی و شهری ازمیر بوده و علاوه بر: سواحل زیبای فوجا، کوش آداشی، پارک حیات وحش ازمیر، سواحل پیرلاناتا، جنگل کِنت و ...، همچنان می توان مکان های زیبای بسیاری را برای بازدید برشمرد:

  • مکان های محبوب ازمیر: موزه روباز آگورا، شهر باستانی پرگامون، قلعه آیگای (نمرود)، و ...
  • مکان های تاریخی ازمیر: عمارت آلیوتی، عمارت لوچنر، عمارت پِنِتی، عمارت بالتازی، عمارت ادواردز و ...


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi