ورود

بازگشایی مجدد مسجد ایاصوفیه و صومعه سومِلا در ترابزون

صومعه سوملا (Sümela)، و مسجد ایاصوفیه واقع در ترابزون که کارهای مرمت آنها به پایان رسیده، روز دوشنبه 2020.07.27 طی مراسمی با حضور «محمد نوری اَرسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری، افتتاح گردید.


بدنبال بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول جهت عبادت، مسجد «ایاصوفیای سعیر» واقع در ترابزون نیز مجددا برای عبادت بازگشایی خواهد شد؛ این درحالی است که  7 سال پیش با تبدیل این مسجد به موزه، عملیات مرمت سازی آن آغاز و پس از 2 سال از پایان این عملیات، اکنون آماده برگزاری مراسم عبادی می باشد. نقاشی های موجود بر روی دیوارهای محوطه مسجد، با نظم خاصی هنگام برپایی نماز به طور خودکار پوشانده و پس از پایان آن مجددا رونمایی می شوند.مسجد ایاصوفیه


سال هاست مسجد ایاصوفیه مورد توجه مسافران و محققانی بوده که از این شهر دیدن کرده اند. به نظر می رسد این مسجد که در سال 1868 رو به ویرانی بوده، از همان ابتدا با تشویق های «بورسالی رضا افندی»، بازسازی گردید. این بنا در جنگ جهانی اول به عنوان انبار، بیمارستان و سرانجام مسجد، مورد استفاده قرار گرفت؛ سپس طی سال های 1958 و 1962 با همکاری اداره کل بنیادها و دانشگاه ادینبورگ، مرمت و پس از سال 1964 به عنوان موزه درنظر گرفته شد. این بنا که نمونه بسیار خوبی از کلیساهای اواخر دوره بیزانس بوده و دارای یک پلان چهار ضلعی به شکل مربع و یک گنبد بلند مرکزی است، با طاق های مختلفی در اطراف گنبد اصلی پوشانده شده است. سقف مسجد ایاصوفیه که با ارتفاع های مختلف و توسط کاشی ها پوشانده شده، می توان بر روی سنگ های  آن، هنر زیبای بکار رفته را به وضوح دید؛ در عین حال، جلوه های هنر اسلامی متعلق به دوره سلجوقی و دوره مسیحیت نیز در آن به چشم می خورد.


ایاصوفیه در سال 2012 به اداره کل بنیادها واگذار و نقاشی های دیواری روی آن با سقف های کاذب و پرده های مخصوص پوشیده گردید؛ با برگزاری نماز جمعه در سال 2013، این مکان رسما به عنوان یک عباتگاه گشوده شد.


صومعه سومِلا


صومعه Sümela که از تراشیده شدن صخره ها در یک منطقه جنگلی 300 متر بر دامنه ای مشرف به دره آلتین در شهر ماچکا (Maçka)، در ترابزون ساخته شده، در بین مردم به عنوان «صومعه مریم مقدس» نیز شناخته می شود. روایات مختلفی در خصوص این صومعه تاریخی وجود دارد و ساخت آن بر اساس داده های علمی به قرن سیزدهم باز می گردد. به غیر از بخش های خدماتی، مهمانخانه ها، آشپزخانه ها و سردخانه، در کل 72 اتاق در آن وجود دارد. طی آیین برگزار شده به پیشوایی دیمیتری بارتولوموس اسقف یونانی در سال 2010 در این صومعه، هزاران نفر گردهم آمدند.


صومعه سوملا آماده بازگشایی


صومعه تاریخی سوملا واقع در شهرستان ماچکا و آلتین دره، یکی از مهمترین مکان های: تاریخی، گردشگری و اعتقادی است که عملیات مرمت سازی آن پس از 4 سال به پایان رسیده است. این عملیات که همراه با زدودن آلایش سنگ های بزرگ از آلودگی صورت گرفته، انتظار می رود پس از بازگشایی آن، مورد توجه زیاد گردشگران واقع گردد.


نظارت بر روند بازدید گردشگران


بخشی از صومعه تاریخی سوملا که در تاریخ 18 مارس به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده بود، در تاریخ 1 جولای و همگام با روند عادی سازی، مجددا بازگشایی گردید. این مکان پس از برگزاری مراسم افتتاحیه، در چارچوب تدابیر بهداشتی دوره پاندمی، میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود. با توجه به اینکه اماکن تاریخی که سهم بسزایی در گردشگری این منطقه دارند، صومعه سوملا طی مراسمی و با حضور «مفتح نوری اَرسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری، افتتاح گردید.


تهیه و تنظیم:فرناز ممقانی

logo-samandehi