ورود

کشف دو فسیل 7.5 میلیون ساله در کایسری

حدودا 2 سال پیش در شهر کایسِری، چوپانی که بزهای خود را برای چریدن به ساحل سد یامولا برده بود، یک قطعه فسیل غول پیکر را یافت. امروزه در این مطقه حفاری های ها مجددا از سر گرفته شده است. در کاوش های انجام شده در 3 منطقه مختلف ، دو فسیل 7.5 میلیون ساله با فاصله 50 متر از هم یافته شده اند.


2 سال پیش، هنگامی که چوپانی سرگرم چراندن بزهای خود در منطقه تاشهان (Taşhan)، در ساحل سد یامولا (Yamula)، مربوط به شهر کایسری (Kayseri)، بود توانست قطعه فسیل بزرگی را پیدا کند. پس از آنکه چوپان موضوع را به مسئولین محلی گزارش کرد، حفاری در این منطقه آغاز و کاوش هایی در این منطقه شروع گردید. نتیجه این کاوش ها، منجر به یافتن فسیل های 7.5 میلیون ساله از: فیل، زرافه، اسب و کرگدن، شد که در دو مرحله یعنی یک وقفه برای مطالعه و دور دوم برای حفاری مجدد، انجام شد.این کاوش های که در ساحل سد یامولا و منطقه بارساما در 3 بخش: اِمّیلر (Emmiler)، تاشهان (Taşhan)، و چِوریل (Çevril)، انجام شدند، منبع پیدا شدن دو فسیل دیگر از جنس «Choerolophodon» و مربوط به نوعی فیل با قدمت 7.5 میلیون ساله می باشد؛ مدتی بعد نیز در فاصله 50 متری، در منطقه چِوریل فسیل های دیگری پیدا شدند. این کاوش ها به سرپرستی «دکتر اوکشان باش اوغلو (Okşan Başoğlu)» صورت گرفتند.


کشف دو فسیل 7.5 میلیون ساله در کایسری


موزه هایی که در ترکیه باید از آنها دیدن کنید


اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به موضوعات و جاذبه های تاریخی علاقه دارند، پس حتما بازدید از موزه های مشهور ترکیه برای شما جالب خواهد بود. این کشور که می توان موزه های فراوان و زیبایی را در هر یک از شهرهای آن یافت، برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از:

  • موزه خودروی کِی در ازمیر با بیش از 130 خودرو و 40 موتورسیکلت در انواع و مدل های مختلف
  • موزه فرش در استانبول با آثاری زیبایی بویژه بین قرن های 14 تا 20
  • موزه معصومیت در استانبول برگرفته از رومان معروفی به همین نام از اروهان پاموک
  • موزه رسانه های اجتماعی در آنکارا با فضایی متفاوت و زیبا برای گرفتن عکس های خلاقانه
  • موزه های: موزاییک زئوگما، آشپزی اِمینه گوئوش، مبارزه ملی شاهین بِی، آثار شیشه ای مِدوسا، بازی و اسباب بازی، پانورامای 25 دسامبر، یادبود آتاتورک در قاضی آنتِپ
  • موزه یخی آتا در ارزروم با فضایی به متراژ 400 متر مربع و آثار و مجسمه های زیبای یخی (برپایی در فصل زمستان)


تهیه و تنظیم:فرناز ممقانی

logo-samandehi