ورود

افتتاح نخستین موزه یخی ترکیه در ارزوروم

موزه یخ که حاصل تلاش یک دوره کاری 18 ماهه است، با همکاری دانشگاه آتاترک و آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی (KUDAKA)، ساخته شده و در دانشکده هنرهای زیبا به نمایش گذاشته می شود..

«موزه یخ آتا» در شهر ارزوروم که نخستین موزه یخی ترکیه می باشد، به مناسب بزرگداشت «روز اتحاد ملی و دموکراسی»  15 جولای، افتتاح گردید. این موزه که ارائه فرصت به دانشجویان نسل جدید هنر و هنرمندان را به عنوان رسالت و ماموریت خود تلقی م یکند، سعی دارد با ارائه فرصت به چنین افرادی، از اجرای این قبل پروژه ها حمایت کند.


تنها موزه یخی ترکیه


موزه یخ آتا، در کنار موزه های یخی موجود در شهرهایی مانند: فربنکس، مسکو، بریستول، نیویورک، جزیره ججو و هاربین، نخستین و تنها موزه یخی در ترکیه است. دمای این موزه که 5- درجه می باشد، دربرگیرنده مجسمه های یخی مختلف است که در طول سال به نمایش گذاشته خواهند شد. همچنین، این موزه دارای 8 دستگاه تولید یخ، 16 دستگاه قالب یخ و 400 متر مربع فضای نمایشگاه می باشد. نمایشگاه «Maan-Ice» که برای نمایش موضوعاتی چون: مقاومت، توجه به مبارزات، وحدت و اراده 15 جولای و یاد شهدای این روز آماده شده، آثار یخی ساخته شده را برای بازدید کنندگان به نمایش می گذارد. همچنین، وجود افکت های صوتی، نوری و موسیقی در موزه، جلوه های زیبایی بیشتری به آثار می بخشد.


 نخستین موزه یخی ترکیه در ارزوروم


مجسمه های یخی، نمایانگر روح اجتماعی یک ملت


به گفته «دکتر عمر چوماکلی (Ömer Çomaklı)»، رئیس دانشگاه آتاترک، آنها در این موزه سعی کردند تا نظیر آنچه در تاریخ 15 جولای در اذهان عمومی نقش بسته، خاطرات آن روز را در این موزه زنده نگه دارند.


جاذبه های گردشگری-زمستانی ترکیه


اگر فکر می کنید موزه یخی ارزروم تنها جاذبه گردشگری ترکیه در فصل زمستان می باشد، باید بگوییم سخت در اشتباه هستید؛ چراکه کشور ترکیه حتی در رابطه با جاذبه های گردشگری ویژه فصل زمستان نیز، گزینه های متعدی را پیش روی گردشگران داخلی و خارجی می گذارد. بر این اساس، از جمله جاذبه های گردشگری ترکیه در فصل زمستان، می توان به: پاموکاله، آعوا، کارتپه،کاپادوکیا، اولوداغ، شیرینچه و ...، اشاره داشت.

همچنین، از جمله جاذبه های طبیعی ترکیه در فصل زمستان، می توان مواردی مانند: ساری کامیش، ماشوکیه،اوزون گل، کارتال کایا، دریاچه آبانت، یالوا، ایلگاز و ...، را نام برد تا حضور شما در این کشور و لحظاتتان را به یاد ماندنی کنند.

 


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

logo-samandehi