ورود

افتتاح نخستین موزه یخی ترکیه در ارزوروم

موزه یخ که حاصل تلاش یک دوره کاری 18 ماهه است، با همکاری دانشگاه آتاترک و آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی (KUDAKA)، ساخته شده و در دانشکده هنرهای زیبا به نمایش گذاشته می شود..

«موزه یخ آتا» در شهر ارزوروم که نخستین موزه یخی ترکیه می باشد، به مناسب بزرگداشت «روز اتحاد ملی و دموکراسی»  15 جولای، افتتاح گردید. این موزه که ارائه فرصت به دانشجویان نسل جدید هنر و هنرمندان را به عنوان رسالت و ماموریت خود تلقی م یکند، سعی دارد با ارائه فرصت به چنین افرادی، از اجرای این قبل پروژه ها حمایت کند.

تنها موزه یخی ترکیه


موزه یخ آتا، در کنار موزه های یخی موجود در شهرهایی مانند: فربنکس، مسکو، بریستول، نیویورک، جزیره ججو و هاربین، نخستین و تنها موزه یخی در ترکیه است. دمای این موزه که -5 درجه می باشد، دربرگیرنده مجسمه های یخی مختلف است که در طول سال به نمایش گذاشته خواهند شد. همچنین، این موزه دارای 8 دستگاه تولید یخ، 16 دستگاه قالب یخ و 400 متر مربع فضای نمایشگاه می باشد. نمایشگاه «Maan-Ice» که برای نمایش موضوعاتی چون: مقاومت، توجه به مبارزات، وحدت و اراده 15 جولای و یاد شهدای این روز آماده شده، آثار یخی ساخته شده را برای بازدید کنندگان به نمایش می گذارد. همچنین، وجود افکت های صوتی، نوری و موسیقی در موزه، جلوه های زیبایی بیشتری به آثار می بخشد.

مجسمه های یخی، نمایانگر روح اجتماعی یک ملت

به گفته «دکتر عمر چوماکلی (Ömer Çomaklı)»، رئیس دانشگاه آتاترک، آنها در این موزه سعی کردند تا نظیر آنچه در تاریخ 15 جولای در اذهان عمومی نقش بسته، خاطرات آن روز را در این موزه زنده نگه دارند.logo-samandehi