ورود

قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان در ترکیه

در همایش برگزار شده در دفتر مرکزی یونسکو در پاریس، قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان با قدمت 3600 ساله، که در آنتالیای ترکیه یافت شده، معرفی گردید. برای معرفی این کشتی و ارائه اطلاعات لازم در رابطه با آن، از ویدیو و عکس های مربوطه استفاده شد.

ابراز خشنودی از اقدامات ترکیه

«گورین (Guerin)» مسئول حفاظت از میراث فرهنگی زیر آب یونسکو، در گفتگویی با خبرنگار آژانس خبری آناتولی (AA)، ضمن ابراز نیاز به انجام تحقیقات جدی تر در امر باستان شناسی زیر آب، اظهار داشت: "اقدامات ترکیه موجب رضایت ما شد؛ ما سال های زیادی با این کشور همکاری داشتیم." گورین با اشاره به وجود موزه زیر آب در «کمر» ترکیه که گردشگران زیادی را به خود جلب کرده، انجام هرگونه عملیات اکتشافاتی در حوزه باستان شناسی در زیر آب را موجب کنجکاو مردم دانسته و افزود: "کشف قدیمی ترین کشتی موجود در زیر آب، بسیار هیجان انگیز بوده و از حمایت سازمان های وابسته برخوردار می باشد."

«تحسین جِیلان (Tahsin Ceylan)» مدیر تصویربرداری در زیر آب نیز با ابراز خرسنده از کشف این کشتی و انجام بررسی های لازم در مورد آن، توانست حمایت هایی را در رابطه با تصویربرداری تخصصی بدست آورد؛ وی گفت: "یافته شدن این کشتی در ترکیه به لحاظ میراث جهانی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است."

ترکیه، کشوری با بیشترین غنایم زیر‌آبی

«اوعوز آی دِمیر (Oğuz Aydemir)» رئیس بنیاد باستان شناسی زیر آب ترکیه (تینا-TINA)، نیز خاطر نشان کرد این بنیاد 20 سال پیش برای حمایت از فعالیت های باستان شناسی در زیر آب، توسط بازرگانان تاسیس گردید. آی دمیر با تاکید بر تنوع غنایم باستانی ترکیه در زیرآب، اظهار داشت: "پیش از این، اصول اساسی باستان شناسی زیر آب، در ترکیه نوشته شده و از 1600 سال پیش از میلاد تا کنون، امکان یافتن کشتی های غرق شده که متعلق به قرن های مختلف بوده اند، در این منطقه وجود داشته است. این غنایم، تاریخ بشریت را روشن تر می کنند."

یافتن کشتی غرق شده

در بیانیه ای که سال پیش توسط «منیر کارا اوغلو (Münir Karaloğlu)» فرماندار آنتالیا ارائه شد، اینگونه آمده که یک فروند کشتی 14 متری با قدمت 1600 ساله در آنتالیا وجود دارد. بنا بر این گزارش، کشتی فوق درنتیجه مطالعات مرکز تحقیقات زیر آب دانشگاه «آک دنیز» که در غرب شهر کمر یافته شده، به آن نام «کشتی غرق شده غرب آنتالیا» اطلاق گردید. تصور می شود این کشتی هنگام حرکت از قبرس به سمت غرب، گرفتار طوفان شده و با برخورد به صخره، غرق شده باشد. تا زمان کشف این کشتی، لقب قدیمی ترین کشتی خفته در آب به «اولوبورون» در کاش داده شده بود؛ بنا بر بررسی های انجام شده، معلوم گردیده این کشتی حدودا در عمق 50 متری و حداقل دارای بار 1500 کیلویی شمش مس می باشد.

logo-samandehi