ورود

جزیره‌ ‌های‌ ‌شناور‌ ‌استان‌ ‌آدیامان‌ ‌

جزیره های شناور واقع در روستای خزرشاه (Hazarşah)، بخش سولهان (Solhan)، از توابع بینگول (Bingöl)، یکی از جالب ترین دریاچه های دهانه آتشفشانی در جهان می باشد. این دریاچه که با نام «تورنالار» نیز شناخته می شود، پس از گذر از بزرگراه بینگول-سولهان، در مسافت 5 دقیقه ای قرار دارد.

این جزیره های زیبا که از سه طرف با تپه های مملو از چمن احاطه شده و دارای طبیعت خارق العاده ای می باشند، روی خود آنها را نیز چمن های انبوه پوشانده است. چمنزارهای واقع در روی این جزیره های کوچک خاکی که هیچ ارتباطی با خشکی ندارد، به قدری به خاک آن چسبیده اند که ریشه ها و خاک درهم تنیده می باشند. این جزیرهای کوچک که پیش از این روی آب ثابت بوده اند، امروزه به طرز شگفت انگیزی شناور و بر روی آب جابجا می شوند و بچه های روستا نیز داخل آب پریده و آنها را کنار می کشند.

در سال 2005، این جزایر شناور طبیعی توسط وزارت جنگلداری و امور آب و اداره کل حفاظت از طبیعت و پارک های ملی، به عنوان میراث طبیعی و تحت حمایت قرار گرفته اند. در همین راستا، با ارائه یک پروژه توسط فرمانداری ناحیه سولهان و آژانس توسعه فرات، اطراف جزایر شناور محوطه سازی و به عنوان یک محل طبیعی برای بازدید عموم باز شده است.


جزیره های شناور، میراث طبیعی


احتمال می رود شکل گیری جزایر شناور به دلیل وجود انبوهی از توده های قدیمی ایجاد شده در اثر لغزش زمین باشد. مشخص شده که گرد و غبار پخش شده بواسطه تردد حیواناتی که برای نوشیدن آب به دریاچه می آمدند و نیز گیاهان آبزی که روی این خاک ها ریشه دوانده، به مرور زمان کل سطح دریاچه را پوشانده و شکل داده اند. گیاهانی مانند نی و لوئي که با یکدیگر مطابقت داشته و تشکیل توده ای متراکم تر برو روی آب را داده اند.


کشف دریاچه


جالب است بدانید کشف این دریاچه کاملا تصادفی بوده است؛ بدین صورت که شخصی درختی را که در این چمنزار رشد کرده بود، قطع و هنگامی که می خواسته آن را از ریشه جدا کند متوجه خروج آب آن شده و دریاچه را کشف کرد. مساحت دریاچه که در گذشته بیش از 2000 متر مربع بوده، امروز به 600 متر مربع کاهش یافته و سطح دریاچه قدیمی تبدیل به باتلاقی پوشیده از نی ها شده است. این دریاچه آبی شیرین دارد و از این رو، علف ها به راحتی روی جزیره های کوچک و دهانه دریاچه رشد کرده و از آب آن تغذیه می کنند. این منطقه حتی در روزهایی که زمین های اطراف در روزهای بسیار گرم تابستان خشک می شوند، سرسبز می باشد و هر از گاهی روستائیان برای چرای حیوانات خود از این جا استفاده می کنند.جزیره‌ ‌های‌ ‌شناور‌ ‌استان‌ ‌آدیامان‌ ‌


جزیره های کوچک و شناور بر روی آب


قطر هر یک از این سه جزیره های کوچک، حدودا 10 متر بوده و می توانند مستقل از یکدیگر حرکت کنند؛ در واقع هیچ راه ارتباطی با اطراف خود ندارند و چند درخت کوچک نیز روی هر یک از آنها رشد کرده اند. اگر بر روی هر یک از آنها سوار شوید، درست مانند قایق می توانید به آرامی روی آن حرکت کنید، بطوری که جزیره ها در شراط طبیعی نیز بدون تاثیر انسانی دائما حرکت می کنند. تخمین زده می شود عمق دریاچه بیش از 110 متر باشد و سطح آب در فصل های تابستان و زمستان همیشه یکسان است. جزایر شناور بینگول، به لحاظ مواد آلی بسیار غنی بوده و کیفیت آب بسیار بالا می باشد، از این رو امکان رشد ماهی نیز در آب این دریاچه وجود دارد. این جزیرک ها از اطراف دریاچه با یک مانع احاطه شده اند و شما می توانید در اطراف این حصار گشته و از زوایای مختلف دریاچه را ببینید؛ اما نمی توانید به آن نزدیک شوید. دامنه های اطراف جزیره نیز پوشیده از درختان بلوط و بوته ها می باشد.


امکانات موجود در پارک طبیعی


ویژگی های موجود در این پارک طبیعی علاقمندان و گردشگرانی که به دیدن این پارک طبیعی می آیند، عبارتنداز: طبیعیت زیبا در بخش ورودی، جزیره های شناور دریاچه، پشت آنها یک آمفی تئاتر، کمی آن سوتر یک منطقه برای پیک نیک، چشمه های طبیعی، سرویس بهداشتی و یک کافه برای تامین مایحتاج و غذا.


حزیره های شناور در ترکیه


مناطق مشابه


به غیر از جزایر شناور بینگول، حدود 22 جزیره شناور دیگر در جغرافیای مختلف ترکیه نیز وجود دارند. از این رو، ده ها جزیره شناورِ مشابه در روی سد «چات» واقع در شهر «آدی یامان» قرار دارند. این جزیره ها که در بخش «چلیک هان» واقع شده اند،‌ با بالا آمدن سطح آب سد نمایان شده و در زمستان با افت دما به زیر صفر درجه، منجمد می شوند.


نحوه دسترسی به جزیره های شناور بینگول


این دریاچه در حدود 10 کیلومتری منطقه «سولهان» واقع شده که پس از عبور از منطقه سولهان بینگول به سمت استان «موش»، تنها 5 کیلومتر با جاده اصلی فاصله دارد. می توان گفت راه دسترسی به آن بد نیست و فضای پارک کافی در آن وجود دارد. مردم محلی در آخر هفته ها برای پیک نیک به این جا می آیند.


سایر مکان های عجیب و دیدنی ترکیه


تعدد شگفتی های مختلف در ترکیه و نیز جاذبه هایی که به راحتی انتظارات هر گردشگری را برآورده می کنند، از اصلی ترین دلایل علاقه مندی مسافران به گذراندن تعطیلات خود در این کشور می باشد. این موارد که شامل انواع جاذبه های طبیعی، تاریخی، شهری و فرهنگی می گردد، در هر نقطه از ترکیه می توان نمونه های ارزشمندی از آنها را یافت؛ آثاری که نه تنها جالب و دیدنی هستند، بلکه گاهی عجیب و بسیار شگفت انگیز نیز می باشند که برخی از آنها عبارتند از:


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

منبع: yoldaolmak.com

logo-samandehi