ورود

خلیج سازاک، بهشتی پنهان

خلیج های سازاک (Sazak)، و جِنِه ویز (Ceneviz)، در آنتالیا و دامنه های کوه موسی در پایین یک شیب تند قرار گرفته اند که دسترسی به این دریا و سواحل آرام و زیبا، از طریق تورهای کشتی موجود در آدراسان (Adrasan)، و یالانجی (Yalancı)، امکان پذیر می باشد؛ خلیج سازاک، تنها یکی از زیبایی های موجود در منطقه آنتالیا می باشد.

خلیج جنه ویز واقع در شمال شرقی یک شبه جزیره کوچک، خلیج کوچک یالانجی در ضلع جنوب غربی و خلیج سازاک در روبروی آن، یک مجموعه باشکوه سه گانه را تشکیل داده اند که دسترسی به آنها از طریق تورهای کشتی از چیرالی (Çıralı)، و آدراسان (Adrasan)، در 1 ساعت ممکن بوده و تماشای آنها از روی تپه ها، بسیار لذت بخش می باشد.

خلیج جنه ویز در میان دو خلیج دیگر، مشرف به دریای آزاد بوده و بواسطه ویرانه های قلعه ای که در دامنه آن قرار دارد، توسط ملوانان به این نام خوانده می شود. تصور بر این است که این قلعه، یک قلعه دفاعی متعلق به شهر باستانی الیمپوس بوده که بواسطه موقعیت طبیعی خود که همانند یک پناه می ماند، از زمان های دور به عنوان بندرگاه مورد استفاده بوده است. سواحل جنه ویز و سازاک که لنگرگاه کشتی ها در آب های آرام آن می باشند، زیستگاه فوک های مدیترانه بوده که به دلیل در معرض انقراض قرار گرفتن، اکنون تحت حمایت قرار دارند. در این میان، خلیج سازاک مکانی بسیار از آرام، بکر و فاقد سکنه می باشد که هنوز در آن هیچگونه از سازه های دست بشری راه پیدا نکرده است؛ همین امر، موجب بوجود آمدن فضای آرامش بخش و زیبا شده است.

متاسفانه اطلاعاتی درخصوص علت نامگذاری این منطقه در دست نیست، اما گفته می شود فقط ملوانان به آن نام «خلیج ماه عسل» را داده اند. پشت خلیج سازاک کوه موسی قرار دارد که از یک سمتِ ساحل تا جنگل امتداد پیدا کرده و یک جاده جنگلی از آدراسان به این مکان وجود دارد که هر از گاهی می توان وسایل نقلیه را در زیر درختان دید؛ در دو طرف این خلیج نیز صخره های شیب دار وجود دارد. این منطقه که به واقع مکانی دنجی می باشد، برخی از بازدیدکنندگان آن با قایق به آنجا آمد و در فضای جنگلی اردوگاه می زنند؛ منطقه ای که خلیج سازاک در آن واقع شده در قسمت غربی پارک ملی ساحلی «بی داغلار» قرار دارد.

معمولا تورهای کشتی که برای گشت و گذار از آدراسان به راه می افتند، با نزدیک شدن به ساحل خلیج، جهت استراحت و شنا توقف می کنند. در سمت راست ورودی خلیج سازاک، «خلیج یالانجی» قرار دارد که برخی تورهای کشتی به این منطقه نیز سر می زنند. معمولا اولین محل توقف کشتی هایی که از آدراسان حرکت می کنند، خلیج سازاک بوده و گرچه ساحل آن دارای ماسه خوبی می باشد، اما در بخش ورودی، سنگریزه هایی در اندازه متوسط وجود داشته و بعد زمین پر از شن می شود.

نحوه دستری به خلیج سازاک

برای دسترسی به این خلیج، نخستین باید به آدراسان بروید که تا آنتالیا (چاووش کوی Çavuşköy)، 95 کیلومتر یعنی حدودا 1.5 ساعت فاصله دارد. اگر با اتومبیل شخصی به آنجا می روید، می توانید از آنتالیا به «کمر (Kemer)» رفته و با عبور از «تِکیروا (Tekirova)»، در سمت چپ جاده علامت الیمپوس را دنبال کنید تا به آدراسان (Çavuşköy)، برسید؛ اگر هم از اتوبوس استفاده می کنید، پس از پیاده شدن در ترمینال آنتالیا، درست در ساختمان کناری و بخش ترمینال منطقه، ماشین های آدراسان 2 بار در روز (در فصل تابستان)، برنامه حرکت دارند. اگر می خواهید دز ساعات دیگری غیر از این دو زمان به مقصد برسید، می توانید سوار ماشین های کوملوجا (Kumluca)، بشوید که هر 30 دقیقه یکبار حرکت می کنند.

مقالات مرتبط

logo-samandehi