ورود

استقبال عکاسان از «موزه رسانه های اجتماعی» در آنکارا

نخستین و تنها موزه تعاملی هنر و رسانه های اجتماعی پایتخت با نام «Rooms Ankara»، به یکی از مکان های زیبا برای عکاسی بدل شده و مقصدی محبوب برای کسانی است که می خواهند صفحه شبکه های اجتماعی خود را رنگین تر کنند.

«مصطفی آلیچ (Mustafa Alıç)» صاحب «موزه رسانه های اجتماعی» که خود معماری 25 ساله است، این مجموعه را در ساختمانی با 21 اتاق در طرح های متنوع راه اندازی نمود؛ بدین طریق، بازدیدکنندگان می توانند همراه با دوستان خود، برای گرفتن عکس های مختلف و زیبا به این موزه آمده و لحظات شاد و سرگرم کننده ای را سپری کنند.


مصطفی آلیچ در مصاحبه با خبرنگار آناتولی (AA)، اظهار داشت: "علاقه من به طراحی، باعث ایجاد چنین فضایی شد؛ باتوجه به اینکه قصد داشتم پس از اتمام تحصیلاتم کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود انجام بدهم ولی اصلا دلم نمی خواست خودم را در اتاقی حبس و به کار بپردازم، بدین ترتیب پس از مدتی ایده این موزه به ذهنم خطور کرد." وی افزود: "در این رابطه، من نمونه هایی از چنین مکان هایی را در خارج از کشور دیده بودم  و تصمیم گرفتم این را در کشور خودم نیز پیاده کنم و چون خودم ساکن آنکارا هستم، برای همین این پروژه را در این شهر به اجرا درآوردم؛ دلم می خواهد درصورت استقبال مردم، این کار را در استان های اطراف نیز انجام دهم."


به گفته مصطفی آلیچ، این موزه که با نام موزه پاپ-آپ (Pop-Up Museum)، نیز شناخته می شود، در مجموع یک «موزه رسانه اجتماعی» محسوب می شود.


موزه رسانه های اجتماعی


امکان عکاسی بصورت شخصی یا همراه داشتن عکاس


مصطفی آلیچ با بیان این که مردم با آمدن به این مکان می توانند صفحه شبکه های اجتماعی خود را رنگین تر کنند، افزود: "علاقمندان می توانند به تنهایی یا همراه با دوستان و عزیزان خود به این موزه آمده و عکس های یادگاری زیادی بگیرند. همچنین، باتوجه به تنوع هر اتاق و فضاهای موجود، برخی خانواده ها در مناسبت های خاص خانوادگی خود مانند: تولد، سالگرد ازدواج یا حتی دوره بارداری، به این موزه می آیند؛ بنابراین، این مکان برای عموم مردم و برای هر موضوعی، مکانی مناسب برای عکاسی می باشد."


وی همچنین اشاره کرد: "به دلیل تعطیلی اکثر مراکز در دوره کرونا، خانواده ها رغبت بیشتری برای آمدن به اینجا برای آخر هفته نشان می دهند. همچنین، رنگارنگ بودن موزه، بسیار مورد توجه کودکان قرار گرفته و از آن خوششان می آید. ما در این موزه، صرفا ارائه فضایی برای عکاسی نمی دهیم، بلکه محیطی را بوجود آورده ایم که بسیار دلپذیر و روحیه بخش باشد. علاقمندان می توانند برای گرفتن عکس، یا به تنهایی اینجا آمده و سلفی بگیرند یا یک عکاس حرفه ای را همراه خود بیاورند.  در 21 اتاق موزه، نزدیک به 100 فضای مناسب برای عکاسی وجود دارد که تبدیل و افزایش آن به هزاران، بسیار ساده است؛ در عین حال، مواردی مانند تغییر زاویه نور یا دکوراسیون به راحتی قابل تغییر بوده و حتی درصورت ارائه درخواست از سوی بازدیدکنندگان، می توانیم فضا را بصورت مناسبتی نیز تغییر یا تزئین کنیم."


موزه رسانه های اجتماعی آنکاراارائه سیستم وقت دهی در دوره پاندمی


به گفته مصطفی آلیچ، در حال حاضر چنین جایی در ترکیه وجود نداشته و این موزه تنها مکان از نوع خود با چنین ویژگی هایی می باشد؛ به گفته وی، خوشبختانه هیچکس تا به حال ناراضی از این موزه بیرون نرفته و توانسته بازخوردهای خوبی از مردم بگیرد. وی در این خصوص گفت: "ما به نظرات بازدیدکنندگان خود اهمیت می دهیم و برای این منظور، فرم پیشنهاداتی را دراختیار آنها قرار می دهیم. پیش از شیوع پاندمی کرونا، مردم می توانستند در ساعات بازدید هر زمان که تمایل داشتند، به این موزه بیایند اما در حال حاضر، آنها می بایست از طریق سیستم وقت گیری، برای بازدید اقدام کنند؛ چراکه ما به سلامتی آنها اهمیت می دهیم. در چنین شرایطی، ما دائما در حال انجام اقدامات ضدعفونی موزه بوده و بازدیدکنندگان ملزم به استفاده از ماسک می باشند؛ البته فقط در هنگام گرفتن عکاس می توانند ماسک های خود را بردارند. همچنین، صرفا 3-4 نفر می توانند بطور همزمان در یک اتاق حضور داشته و نفر پنجم باید منتظر بماند. ما به رعایت فاصله اجتماعی توجه زیادی می کنیم و تمام اقدامات احتیاطی لازم را در حد امکان انجام می دهیم."مراکز گردشگری ازمیر


حضور برخی از بازدیدکنندگان با 2-3 چمدان


مصطفی آلیچ با بیان این که نزدیک به 450 ایده عکاسی در این مکان که هنوز ارائه نشده اند، گفت: "در صورت لزوم می توان این تغییر و ایده ها را ارائه کرد. باتوجه به اینکه خانم ها دوست ندارند با یک لباس عکس بگیرند، از این رو، معمولا با یک یا چند چمدان به این موزه می آیند. معمولا بازدیدکنندگان به طور متوسط 2 ساعت را در این موزه سرگرم عکاسی هستند و در طول این مدت، فرد در اتاق دلخواهش مقابل دکور دلخواه خود می تواند تا زمانی که عکس مورد علاقه اش را نگرفته، حضور داشته باشد. به طور کلی، %90 عکس های گرفته شده در اینجا در صفحات شخصی اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. ما دو نوع بلیت داریم: دانشجویی و بلیت معمولی که طبیعتا قیمت های متفاوتی دارند."موزه رسانه های اجتماعی آنکارا


سایر مکان های دیدنی آنکارا


آنکارا با در اختیار داشتن انواع جاذبه های تفریحی، تاریخی، فرهنگی و نیز دشت های سرسبز، از شهرهای ترکیه است که ارزش دیدن دارد. وجود آب و هوای قاره ای، میزبانی تمدن های مختلف در طول تاریخ، بناهای تاریخی و مدرن متعدد و زیبا، مراکز خرید متعدد، امکانات فراوان تفریحی و ...، موجب شده جذابیت های بسیاری برای بازدید داشته باشد که بر خی از معروف ترین آنها عبارتند از: قلعه آنکارا، مرکزخرید آتاکوله، آنیت‌کابیر، خانه های تاریخی حامام اونو، مزرعه جنگلی آتاتورک و ...


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی

منبع: www.aa.com.tr

logo-samandehi