ورود

میزبانی تئاتر باستانی پس از 1600 سال

به گفته دکتر جلال شیمشِک (Celal Şimşek)، حفاری های شهر باستانی لائودیکیا (Laodikya)، در مارس سال 2021 به اتمام رسیده و این سالن تئاتر 2200 ساله، مجددا پس از 1600 سال میزبان تماشاگران خواهد بود.

عملیات حفاری و مرمت در شهر باستانی لائودیکیا که در سال 2003 آغاز و در لیست موقت میراث جهانی یونسکو قرار دارد، توسط تیم «دکتر جلال شیمشک» رئیس بخش باستان شناسی دانشکده هنر «دانشگاه پاموک کاله» همچنان در حال ادامه است. در این شهر باستانی یکی از 7 کلیسایی که در کتاب مقدس، نام آنها ذکر شده، قرار دارد؛ از این رو، این شهر برای مسیحیان بسیار مقدس بوده و از 5500 سال پیش از میلاد تا قرن هفتم پس از میلاد، زندگی در آن همچنان در جریان بوده است.


بنا به اظهارات دکتر شیمشک درخصوص حفاری های انجام شده، آنها قصد دارند این تئاتر 2200 ساله را پس از اتمام عملیات مرمت و بازسازی، در مارس 2021 مجددا بازگشایی و پس از 1600 سال میزبان تماشاگران گردد.


بزرگترین استادیوم آناتولی


دکتر جلال شیمشک با تاکید بر اهیمت شهر باستانی لائودیکیا به عنوان یکی از مهمترین کلانشهرها و شهرهای باستانی آناتولی غربی، اظهار داشت: "لائودیکیا دارای: 2 تئاتر، بزرگترین استادیوم آناتولی، 4 حمام بسیار بزرگ و 5 آگورا، می باشد که علاوه بر همه این ها، این مکان شهری است که معابد متعددی نیز در آن وجود دارد. لائودیکیا از سال 400 پس از میلاد تبدیل به یک مرکز مهم دینی برای مسیحیان شده و دارای هفتمین کلیسا از 7 کلیسای نخست آناتولی می باشد؛ پس از اتمام پروژه، به ویژه در مورد کلیسای لائودیکیا، شاهد افزایش قابل توجهی در گردشگری منطقه دنیزلی و کشور خواهیم بود."


اتمام مراحل باستان شناسی در مارس 2021


دکتر شیمشِک با بیان این که عملیات به دقت آغاز و در بخش تئاتر غربی همچنان ادامه دارد، افزود: "با یک برنامه بی سابقه در منطقه آناتولی، این تئاتر را در مدت 2.5 سال آماده خواهیم کرد. در حال حاضر کار در تئاتر با سرعت فراوان ادامه داشته و تا آخر مارس 2021 قادر خواهیم بود کل پروژه را به اتمام برسانیم. با شروع به کار این تئاتر، نخست مردم دنیزلی و پس از آن مردم کشور، با این تئاتر 2200 ساله تجدید میعاد خواهند کرد. تئاتر لائودیکیا یک سازه هنری بسیار مهم بوده که اطلاعات زیادی از گذشته تا به امروز را در اختیار ما قرار می دهد. متاسفانه این سازه، تقریبا ویژگی خود را پس از سال 400 میلادی از دست داده، اما با اقدامات انجام شده پس از1600 سال، مجددا آنها را بازخواهد یافت."


انجام %90 مرمت سازی با مواد اصلی


دکتر جلال شیمشِک با اشاره به اتمام مراحل بازسازی این تئاتر و نیز سهم قابل توجه آن در افزایش قابل توجه میزان گردشگر و رونق گردشگری منطقه، اذعان داشت: "فکر می کنم پس از پایان این پروژه، جایزه بسیار مهم «Europa Nostra» را دریافت کنیم، زیرا تقریبا %90 اقدامات بازسازی در این تئاتر با مواد اصلی و تقریبا بدون غفلت از کوچکترین جزئیات آن، انجام شده است. مطالعات باستان شناسی درخصوص این تئاتر که بر اساس داده های علمی ادامه دارد، در مرحله دوم اقدام به بازسازی صحنه انجام می گیرد که خود پروژه ای جداگانه محسوب می شود؛ اما این واقعیت که هنوز بخش صحنه ساخته نشده، مانع از استفاده تئاتر برای فعالیت های اجتماعی نبوده و امیدوارم با انجام این، اطلاعات مهمتر و بیشتری بدست آوریم."


تهیه و تنظیم: فرنار ممقانی


logo-samandehi