ورود

آماسیا با طبیعت و تاریخی شگفت انگیز

آماسیا (Amasya)، استانی در ترکیه است که در طول تاریخ 7000 ساله خود، علاوه بر پایتخت پادشاهی،‌ منزلگاه دانشمندان، صنعتگران و شاعران بسیاری بوده است.این منطقه به لحاظ جغرافیایی، در محدوده داخلی منطقه مرکزی دریای سیاه بوده و از شرق با توکات، از جنوب با توکات و یوزگات، از غرب با چوروم و از شمال با سامسون، احاطه شده است.

آماسیا (Amasya)، استانی در ترکیه است که در طول تاریخ 7000 ساله خود، علاوه بر پایتخت پادشاهی،‌ منزلگاه دانشمندان، صنعتگران و شاعران بسیاری بوده است.این منطقه  به لحاظ جغرافیایی، در محدوده داخلی منطقه مرکزی دریای سیاه بوده و از شرق با توکات، از جنوب با توکات و یوزگات، از غرب با چوروم و از شمال با سامسون، احاطه شده است.

آماسیا (Amasya)، که پایه های «جنگ کورتولوش» یا همان «جنگ استقلال ترکیه» بنا شده،‌ علاوه بر بهره مندی از ثروت های تاریخی و فرهنگی، به واسطه خانه های یالی بویو (Yalıboyu evleri)، در ساحل یِشیل ایرماک (Yeşilırmak)، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین، می توان به ویژگی دیگری چون: زیباترین تیله های جهان (Misket)، گیلاس، هلو و بامیه بسیار باکیفیت، اشاره داشت. خود شهر آماسیا به شهری که شاهزاده ها در آن تحصیل می کردند نیز، شهرت دارد.

مکان های دیدنی آماسیا

  • قلعه آماسیا

این قلعه که در صخره های شیب دار کوه «هارشِنه» در شمال «یِشیل ایرماک» قرار دارد، دارای چهار دروازه به نام های: Belkıs، Saray، Maydonos و Meydan، می باشد. در داخل قلعه آماسیا که یک چاه آب به نام «Cilanbolu»، تعدادی مخزن و زندان قرار دارد، یک مسیر 70 متری از پله های به سمت پایین ساخته شده که به یک راه زیرزمینی تا رود یشیل ایرماک و مقبره های پادشاهی متعلق به قرن سوم پیش از میلاد، می رسد. اطراف قلعه نیز دارای آثاری از دوره های مختلف نیز می باشد که از آن جمله می توان به: بقایای یک مسجد، بقایای کاخ دختران در دامنه جنوبی قلعه (Kızlar Sarayı)، اشاره داشت که توسط عثمانیان ساخته شده است.

  • کانال آب فرهاد

این کانال آب که در دوره هِلِنیستی برای تامین آب مورد نیاز شهر ساخته شده، حدودا 75 سانتیمتر عرض و 18 کیلومتر طول دارد. بنا بر افسانه ای که در بین مردم رواج دارد، توسط فرهاد که کوه ها را برای دیدار با محبوبش «شیرین» کنده، ساخته شده است.

  • مقبره های سنگی پادشاه (Kral Kaya Mezarları)

وجود 5 مقبره حفر شده در  دل سنگ های آهکی که مانند یک دیوار بلند صاف در دامنه قلعه آماسیا قرار داراند، به لحاظ ساختار و موقعیت، دارای زیبایی منحصر به فردی می باشند. این مقبره ها که با حفر شدن در دل یک سنگ بزرگ یک تکه ساخته شده اند، از طریق پله به یکدیگر متصل می باشند. علاوه بر این 5 مقبره، حدودا 18 مقبره سنگی بزرگ و کوچک دیگر نیز در این دره وجود دارد که بنا به اطلاعات بجامانده از «استرابُن (Strabon)» جغرافیدان معروف یونانی و متولد آماسیا، آنها متعلق به پادشاهان پنتوس می باشد.

  • چشمه های آب گرم

وجود چشمه های آب گرم: طَرزی کوی (Terziköy)، گوزلِک (Gözlek)، ایلی سو (Ilısu)، و حامام اوزو (Hamamözü)، در اطراف شهر که جزو آب های معدنی اولیگو (Oligo-Mineral)، به حساب می آیند، موجب رونق گردشگری سلامت و طبیعت در این منطقه شده است.

  • مسیرهای پیاده روی در طبیعت

آماسیا بواسطه موقعیت جغرافیایی و طبیعت زیبای اطراف خود، دارای مناطق و مسیرهای دل انگیز پیاده روی می باشد که از جمله آنها می توان به مناطق اطراف: دریاچه بورابای (Borabay)، دریاچه سد یِدی کر (Yedikır)،‌ جنگل های کوندوز (Kunduz)، و منطقه پیک نیک چاملیک (Çamlık)، اشاره داشت. این مناطق که امکان: پیاده روی، کوهنوری و طبیعت گردی را به شما می دهد، امکان دوچرخه سواری و اقامت در نواحی کمپینگ نیز، وجود دارد.

  • بهشت پرندگان یِدی کوعلار (Yedikuğular)

سد یِدی کر (Yedikır)، واقع در شمال غربی آماسیا که ساخت آن در سال 1985 به پایان رسیده،‌ یک دریاچه کوچک متعلق به همین سد می باشد. این منطقه که در ماه هایی غیر از فصل تولید مثل حیوانات، میزبان انبوهی از اردک های «آنقوت» می باشد، از همین رو یک منطقه مهم برای پرندگان به شمار می آید. این پناهگاه جانوری در ماه های زمستان نیز میزبان تعداد قابل توجهی پرندگان آبزی چون: خوتکا، اردک سرسبز و کاکایی سربزرگ است. این منطقه علاوه بر یک منطقه حفاظت شده، مسکونی نیز می باشد.

  • خانه های یِشیل ایرماک یالی بویو (Yeşilırmak Yalıboyu)

این خانه های سنتی که در طول ساحل یشیل ایرماک قرار گرفته اند، همانند جواهر شهر بو ده و به معنای واقعی زیبا ارزش دیدن دارند.

  • مساجد و سایر بناهای مهم تاریخی

مسجد گوک مدرسه (Gökmedrese)، که در سال 1267 ساخته و‌ به عنوان یک مدرسه مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت، دارای یک محوطه قبرستان نیز می باشد. از آنجایی که گنبد کناری آن با کاشی های آبی تزئین شده، لذا نام گوک مدرسه (گوک به معنی آسمان)، را به خود گرفته است. این مسجد به دلیل معماری سنگی نسبتا درشت و تزئیات موجود در آن، یکی از معدود مساجد آناتولی محسوب می شود. در زمان «قیاس الدین کیخسرو دوم» پادشاه سلجوقی، مسجد مناره بورمالی (Burmalı Minare Camii)، از طرف وزیر «نجم الدین فخر بِی» و برادرش «یوسف خزانه دار» ساخته شده، که با گنبد متعلق به زمان سلجوقیان و نیز مناره پیچ خورده خود، بسیار قابل جلب می باشد. در کنار بناها، مساجد: گوموشلو (Gümüşlü)، بایزید پاشا (Beyazid Paşa)، یورگوچ پاشا (Yörgüç Paşa)، سوفولار (Sofular)، آذری های شیروانی (Şirvanlı Azeriler)، فتحیه (Fethiye)، عابده خاتون (Abide Hatun)، مدرسه های خلیلیه (Haliliye)، و کاپی آقا (Kapı Ağa)، مجتمع سلطان بایزید دوم، کاروانسراهای اِزینه (Ezine)، و تاش خانلار (Taş hanlar)، بِدِستَن (Bedesten)، و حمام قدیمی، از جمله بناهای مهم تاریخی شهر هستند.

فرهنگ و سرگرمی

در کل 54 مکان باستانی در آماسیا وجود دارد؛ موزه آماسیا یکی از مکان هایی است که فرهنگ غنی شهر را به نمایش می گذارد. در ساختمان مرکز شهر دو تالار بزرگ وجود دارد که آثار باستانی و قوم نگاری در آن به نمایش گذاشته شده اند. به ویژه آثار سنگی و 6 مومیایی مربوط به دوره ایلخانی که درون مقبره «سلطان مسعود اول» قرار دارد، شایان توجه می باشد. عمارت خزنه دارها (Haznedarlar)، واقع در شرق «مسجد هاتونیه» زیباترین عمارت در مجموعه خانه های «یالی» است که به عنوان موزه مردم نگاری فعالیت می کند. پس از سلب مالکیت و تعمیر آن در سال 1977، 11 اتاق این عمارت با در نظر گرفتن دکوراسیون خانه های سنتی آماسیا در یک نمونه ترتیب داده شد به عنوان «خانه موزه» به  روی بازدید کنندگان گشوده شد. به غیر از این مکان های فرهنگی، جشنواره های سنتی هم هر ساله در این شهر برگزار می شود. جشن های «فلات» که از ماه مه آغاز می شود، انواع رویدادهای فرهنگی و هنری در موضوعات مختلف گرفته تا جشنواره بامیه، همگی تا پایان اکتبر ادامه دارند.

غذا

آماسیا به دلیل سبک زندگی تاریخی، دارای یک فرهنگ عمیق و ریشه دار بوده و به دلیل ساختار جغرافیایی دارای یک پوشش گیاهی غنی می باشد که تمامی آنها در فرهنگ آشپزی آن نیز منعکس شده است. سوپ هایی چون: چاتال، ساکالا، تویگا، جیلبیر، هِلِّه، کِسمه ایبیک و یارما، به خوبی نشان دهنده فرهنگ غنی سوپ ها در این شهر می باشند. همچنین، غذاهای گوشتی منحصر به این منطقه از قبیل: دلمه جگر، مادیماک، پاستیرما گاعالِمِسی، پاتلیجان پِهلی و نیز دسرهایی چون: پِلوزا، دِنه هاسوداسی، دسر یوکا، آیوا گالّه سی، گلین پارماغی، گوملِک کاداییفی و دسرکالبور، در کنار غذاهای خمیری از قبیل: پیراشکی آماسیا، کاتمَر چرب، برنج کاباک کابوکلو، بیشی، جیزلاک و دوندورمه، گواهی بارز بر ارزش غذایی و خوش طعمی آنها دارد.

خرید

در آماسیا نیز نظیر همه جاهای ترکیه، یافتن تمام نیازهای روزانه ممکن می باشد که می توان به: فرش دستباف، سماور قلع، پشتمال و پارچه، قلاب بافی، صنایع چوبی و کنف بافی، اشاره داشت. درضمن یادتان باشد «سیب میسکِت آماسیا (Misket Elması)»، که یکی از نمادهای این شهر می باشد را، حتما امتحان کنید.مقالات مرتبط

logo-samandehi