ورود

آشنایی با اوزون گُل (Uzungöl)، محبوب ترین منطقه گردشگری در ترابزون

در سال های اخیر منطقه کارادنیز (دریای سیاه)، تبدیل به مقصد گردشگری برای بسیاری از مسافران و گردشگران خارجی شده است. مفهوم تعطیلاتی با چشم انداز دریا و خورشید، به تدریج جای خود را به گردشگری در دشت های خنک، غنی از اکسیژن و آرام می دهد؛ لذا این قبیل دشت ها برای کسانی که قصد دوری از هیاهوی شهری را دارند، یک انتخاب فوق العاده می باشد.

پارک طبیعتی اوزون گُل در ترابزون (Trabzon)

منطقه اوزون گُل (دریاچه طویل)، که در سال 1989 تبدیل به پارک طبیعی گردید، در سال 2004 نیز به عنوان یک منطقه محیط زیستی ویژه و محفاظت شده اعلام و پس از آن به یکی از پربازدیدترین مراکز گردشگری در دریای سیاه شرقی تبدیل شد. اوزون گول که یکی از مقاصد بی نظیر تورهای کارادنیز شرقی است، در بخش چایکارا (Çaykara)، از توابع استات ترابزون قرار داشته و چشم انداز مهمی را برای منطقه به وجود آورده است. این دریاچه که در دامنه کوه سوگانلی (Soğanlı)، در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا واقع شده، همه ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب و به مرکز طبیعت گردی در ترابزون تبدیل شده است. از این رو،  1625 هکتار از منطقه که دارای پوشش گیاهی غنی و طیف گسترده ای از حیوانات وحشی می باشد، به عنوان پارک طبیعی تفکیک و درنظر گرفته شده است. ویژگی هایی چون: آبشارهایی که از صخره های شیب دار سرچشمه می گیرند، برف هایی که در بهار آب می شوند، رودخانه ها، پوشش سرسبز منطقه و ..،. همگی گزینه های مناسبی برای گذراندن یک تعطیلات آرام و عالی در طبیعت محسوب می شوند.

پوشش گیاهی غنی

بارزترین گونه درختی این منطقه کاج و سایر گونه ها عبارتند از: نارون، توسکا، گردو و شاه بلوط، می باشند. با فرا رسیدن فصل بهار، کل منطقه جامه سبز به تن کرده و در طول مسیر جاده اوزون گُل، این درختان گردشگران را محو تماشای خود می کنند. با پیشروی در مسیر نیز می توانید خانه های واقع در دامنه تپه های سرسبز و خانه هایی که مردم در تپه های شیب دار ساخته اند را ببینید. مطمئنا شما در این برای اولین بار در این منطقه، شاهد بسیاری زیبایی ها خواهید بود.

حیات وحش

منطقه اوزون گُل که از حیث حیات وحش نیز غنی می باشد، دارای تنوع جانوری ای مانند: گراز وحشی، گورکن، سیاه گوش، شغال، سنجاب، اردک های وحشی، بروجک و قزل آلای دریاچه، است که این ها تنها چند نمونه از این گونه های متنوع در آن هستند. شما با ورود به اوزون گُل، شاهد یک محیط طبیعی فوق العاده خولاهید بود که لحظات فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. متاسفانه برخی از این گونه های حیوانی به دلیل فعالیت های غیرمسئولانه در منطقه چون شکار بی رویه و گشت و گذار با بالگرد در اطراف مناطق اوزون گل، با خطر مهاجرت به مناطق دیگر روبرو شده اند.

گردشگری زمستانی

برای کسانی که نمی خواهند تعطیلات تابستانی خود را در کنار دریای گرم بگذرانند، این منطقه گزینه جایگزین مناسبی محسوب می شود؛ لذا اقدامات زیرساختی لازم در آن برای میزبانی از میهمانان در فصل زمستان آغاز شده است. منطقه اوزون گل که بطور متوسط پنج ماه از سال با برف پوشیده شده، به یکی از گزینه های جایگزین برای علاقه مندان به تعطیلات در زمستان و اسکی تبدیل شده است. با مشاهده هماهنگی کامل بین رنگ های سبز و سفید در هوای پاک اوزون گل، برای کسانی که می خواهند در برف قدم زده و روبروی شومینه ای گرم، عصر دلپذیری داشته باشند، موقعیت های کاری بسیاری برای سرمایه گذاری زمستانی فراهم آورده است.

آب و هوا در اوزون گُل

هوای معمول و رایج اوزون گل، که می توان گفت ویژگی منطقه دریای سیاه می باشد، بارش فراوان باران در همه فصول است. از این رو و به لطف همین ویژگی، در تمام فصول سال سرسبز می باشد. جالب است بدانید قدیمی ترین جنگل های موجود در منطقی با آب و هوایی معتدل، در منطقه به چشم می خورد.

نحوه دسترسی به اوزون گُل

برای رفتن به اوزون گل که از مرکز شهر ترابزون 99 کیلومتر فاصله دارد، می توانید با خودروی شخصی یا تورهایی که هر روزه به این منطقه می آیند، به آنجا بروید. گردشگرانی که با وسایل نقلیه خود از ریزه (Rize)، و آرتوین (Artvin)، به این منطقه می آیند، بدون نیاز به رفتن به ترابزون می توانند با دنبال کردن تابلوهای اوزون گل، از جاده اُف (Of)، به این مکان بیایند. سایر گردشگران نیز که از سایر شهرهای ترکیه یا کشورهای مختلف به اوزون گل سفر می کنند، می توانند از فرودگاه ترابزون که برای پروازهای بین المللی باز است، استفاده کنند که پروازهای بسیاری به کشورهایی چون: آلمان، عربستان سعودی و هلند، وجود دارد؛ شرکت های هواپیمایی مانند: هواپیمایی ترکیه، آنادولو جت و هواپیمایی پگاسوس، روزانه پروازهای داخلی مختلفی به ترابزون انجام می دهند. در ماه های تابستان که گردشگران زیادی به این مکان می آیند، بنادر ترابزون به استانبول و ازمیر نیز گزینه های جایگزین و مناسبی می باشند.

فرصت های اقامتی در اوزون گل

در اوزون گل گزینه های بسیاری برای کسانی که قصد اتراق را دارند، وجود دارد؛ در همین راستا، طبق سرمایه گذاری های صورت گرفته در سال های اخیر، تسهیلات اقامتی مانند: هتل، پانسیون و خانه های ییلاقی اجاره ای که دارای کلیه امکانات می باشند، وجود دارد.

غذاهای محلی

در منطقه اوزون گل، علاقه مندان به چشیدن غذاهای های محلی می توانند به رستوران های محل اقامت خود یا سایر رستوران ها مراجعه کنند؛ غذاهایی چون: ماهی قزل آلا، میهلاما (mıhlama)، دلمه کلم، سوپ کلم، نان با هامسی (هامسی: ماهی بومی منطقه است)، برنج با هامسی و ...، تنها چند نمونه از غذاهای محلی خوشمزه این مکان می باشند.

مقالات مرتبط

logo-samandehi