ورود

راه‌های دریافت گواهینامه در ترکیه و نحوه ثبت خودرو

با توجه به بین المللی بودن قوانین راهنمایی ورانندگی، باز هر کشوری دارای قوانین مختص خود در این رابطه می باشد. قوانینی که مربوط به: نحوه دریافت گواهینامه، خرید خودرو، بیمه و غیره بوده و تفاوت‌هایی را برای اتباع داخلی و خارجی قائل شده است. در ترکیه نیز، از مهم‌ترین نکاتی که در این رابطه وجود دارد می توان به نحوه دریافت گواهینامه و ثبت خودرو اشاره داشت. اگر می‌خواهید در سفر خود به ترکیه خودرویی اجاره کنید یا قصد اقامت دائم در این کشور را دارید، بهتر است در مورد این قوانین آگاهی کامل داشته باشید.

مطابق قوانین کشور ترکیه، گواهینامه رانندگی (Sürücü Belgesi)، مدرکی است که توسط مقامات و نمایندگی امنیتی محلی یا منطقه‌ایِ ذی ربط، صادر و بیانگر صلاحیت فرد برای رانندگی است.

در همین راستا، مطابق قوانین تصویب شده در این کشور حداقل صلاحیت سنی برای در اختیار داشتن گواهینامه رانندگی خودرو در ترکیه 18 سال و برای موتورسیکلت، 17 سال تعیین شده است. از این رو، «وزارت ملی آموزش» مسئول برگزاری منظم امتحان رانندگی و «شورای امنیت ملی» مسئول صدور گواهینامه رانندگی در ترکیه می‌باشند. آزمون رانندگی شامل تست عملی و تئوری بوده که مطابق مقررات اتحادیه اروپا است؛ این قوانین در اول ژانویه 2016 در ترکیه به تصویب رسیده و اجرای آن الزامی می‌باشد.


راه‌های دریافت گواهینامه در ترکیه


مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیهبرای اتباع ترکیه ای

برای اتباع خارجی

گواهی آموزشگاه رانندگی

گواهینامه‌ رانندگی خارجی معتبر

اصل و کپی کارت شناسایی

ترجمه ترکیه‌ای معتبر از گواهینامه رانندگی

گزارش تایید سلامت

کپی مجوز اقامت (İkamet)، یا کارت شناسایی ترکیه‌ای

گواهی گروه خونی

عکس 6 عدد (ممکن است در مراحل مختلف فرایند درخواست شود)

دو قطعه عکس و یک قطعه عکس بیومتریک

دریافت گواهینامه اصلی رده C از شعبه منطقه‌ای دادگاه (مدت اعتبار برای 12 ماه از تاریخ صدور)

واریز هزینه صدور گواهینامه

گزارش تایید سلامت توسط مرکز بهداشت محلی (Sağlık Ocağı)، یا یک کلینیک خصوصی، عکس به تعداد لازم (معتبر برای 12 ماه از تاریخ صدور)

گواهی سابقه کیفری

گواهی گروه خونی (قابل دریافت از کلینیک یا مرکز بهداشت)

اثر انگشت

گواهی پرداخت هزینه‌های مربوط به صدور گواهینانه از سازمان امور مالیاتی (هزینه‌ها متغیر می‌باشند)

---

اعتبار گواهینامه (Validity #NA)


بر اساس آنچه در بالا ذکر شد، آن دسته از اتباع خارجی که دارای گواهینامه اتحادیه اروپا هستند، می‌توانند به مدت شش ماه در ترکیه رانندگی کنند اما پس از این شش ماه، ملزم به دریافت گواهینامه ترکیه‌ای می باشند. برای این منظور نیز، می‌توانند به کلیه دفاتر ثبت راهنمایی و رانندگی مراجعه و برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

فرم‌های درخواست صدور گواهینامه برای اتباع خارجی از دفتر انجمن رانندگان (Şoförler Odasi)، در بخش ثبت درخواست در اداره راهنمایی و رانندگی منطقه قابل دسترس می‌باشد. همچنین، توجه داشته باشید گواهینامه رانندگی غیر ترکیه‌ای اتباع خارجی دیگر به آن ها بازگردانده نشده و به کشور مبدا ارسال می‌شود.


دریافت گواهینامه ترکیه‌ای


مراحل ثبت قانونی خودرو در ترکیه


ثبت خودرو در ترکیه که اقدامی اجباری می‌باشد، موجب قانونی‌تر شدن و اطمینان در هنگام خرید و فروش خودرو می‌گردد. برای این کار لازم است به شعبه ثبت وسایل نقلیه موتوری در منطقه خود مراجعه و علاوه بر ثبت، آن را بیمه نیز کنید.

با توجه به اینکه طی کردن مراحل اداری و قانونی این کار کمی وقت گیر و مشکل است، توصیه می‌شود آن را توسط یک مامور بیمه (Takip Hizmeti)، که تخصص‌شان انجام کلیه مراحل اداری از ثبت خودرو گرفته تا دریافت شماره پلاک جدید می‌باشد، بسپارید. 

پس از استخدام یک مامور بیمه محلی تنها اقدام لازم از سوی شما پر و امضا کردن برخی فرم‌های لازم، همراهی وی برای یکی دو ساعت، پرداخت هزینه‌های لازم و نهایتا دریافت شماره پلاک جدید و برگه ثبت خودرو (Ruhsat)، است.


ثبت قانونی خودرو در ترکیه


نکاتی که هنگام ثبت خودرو باید به آن ها توجه داشت:


مهلت 30 روزه برای اقدام به ثبت خودروی جدید

اعتبار بیمه مسئولیت فروشنده تا 15 روز از تاریخ معامله

اطمینان از درج درخواست انتقال اطلاعات خودروی خریداری شده (توسط شما)، به پلیس راهنمایی ورانندگی شهر محل سکونت شما که در پایین برگه Tescil Belgesi (برگه دریافتی از دفتر اسناد رسمی هنگام خرید خودرو)، درج شده است.

رفتن به دفتر نمایندگی بیمه در منطقه خود همراه با Takip Hizmeti جهت انجام مراحل اداری برای ثبت در اداره راهنمایی و رانندگی منطقه (مبلغ پرداختی حدود 60 لیره بوده که علاوه بر آن باید حدودا 160 لیر نیز جهت دریافت مدارک و اسناد لازم پرداخت کرد).

درصورت عدم استفاده از خدمات Takip Hizmeti، جهت آگاهی از مدارک موردنیاز به وب سایت: http://trftescil.iem.gov.tr/AracTescilislemleri.asp، مراجعه و حداقل یک روز را برای انجام این کارها اختصاص بدهیدکه مطلقا آن را توصیه نمی‌کنیم.


 ثبت خودروی جدید در ترکیه


مدارک زیر عبارتند از:


  • اسناد و مدارک دریافتی از دفتر اسناد رسمی هنگام معامله (Tescil Belgesi)
  • برگه پیشین ثبت خودرو (Ruhsat)، و کارت تردد (Trafik Belgesi)
  • شماره شناسایی ترکیه‌ای شما (TC Kimlik Nosu)
  • پاسپورت
  • مجوز اقامت (İkamet Tezkeresi)
  • مبلغی در حدود 240 لیره


انواع گواهینامه اعتبار در

سن مجاز

توضیح

نوع گواهینامه

ترکیه

18 سال

تراکتور

F

ترکیه

18 سال

خودروهای صنعتی-تجاری

Gگواهینامه رانندگی در ترکیه


ضرورت دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی برای کرایه خودرو در ترکیه 


امروزه با توجه به مزایای بسیار اجاره خودرو در ترکیه و تمایل مسافران و گردشگران به این امر، در اختیار داشتن گواهینامه معتبر یا بین المللی یک ضرورت می باشد. از این رو، کسانی که قصد کرایه ماشین در ترکیه را دارند، می بایست حتما مدارک مورد نیاز را پیش از مسافرت به مراکز مربوطه برده و گواهینامه بین المللی خود را دریافت نمایند.

این اقدام که در ایران ظرف یک روز و از طریق آژانس های مسافرتی و کانون جهانگردی و اتومبیل رانی انجام می گیرد، نیازمند همراه داشتن این مدارک می باشد: اصل گواهینامه رانندگی، پاسپورت، دو قطعه عکس و پرداخت هزینه مربوطه.


تهیه و ترجمه: تایماز گلزار

منبع: 

logo-samandehi