ورود

آیوالیک، جاذبه ای در حاشیه دریای سیاه

«آیولیک (Ayvalık)» از سواحل زیبای دریای اژه در شهر «بالیک اسیر (Balıkesir)» جزو منطقه مرمره بوده و به لحاظ موقعیت مکانی، درست روبروی جزیره «میدیلّی (Midilli)» قرار دارد؛ این مکان به عنوان یکی از ایده آل ترین نقاط برای گذراندن تعطیلات، خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

آیوالیک منطقه ای با جنگل های سرسبز، خانه های سنگی و سواحلی که دارای پرچم آبی به نشانه پاکیزگی و سازگاری با محیط زیست هستند، میزبان گردشگران زیادی از داخل و خارج ترکیه می باشد. این منطقه که هر ساله بر ظرفیت گردشگری آن افزوده می شود، تقریبا 1 ساعت و 50 دقیقه با «بالیک اسیر» و 5 ساعت و  30دقیقه از استانبول فاصله داشته و دارای بافت تاریخی نیز می باشد که همچنان آثار گذشته را زنده نگه داشته است. استقبال گردشگران از این شهر به گونه ای است که در تابستان ها، جمعیت حاضر در آن بیش از جمعیت معمول در شهرهای کوچک می باشد.


آیوالیک با میزبانی تمدن های مختلف در طول تاریخ کهن خود، در دوران باستانی نیز با نام «کیدونیا (Kidonia)» به معنی «Ayva: میوه بِه» خوانده می شد. احتمال می رود اولین مهاجران این منطقه، از روستای «کیدونا (Kydona)» در منطقه میدیلّی و «کیدونییز (Kydonies)» در منطقه «گیریت» بوده اند.


موقعیت آیوالیک


آیوالیک شهری جذاب در منطقه اژه واقع در استان بالیک اسیر و منطقه مرمره است که از غرب با دریای اژه، از شمال با بورهانیه، از جنوب با دیکیلی و از شرق با برگاما، همسایه می باشد. فاصله این شهر نیز از: استانبول 423، از آنکارا 680، از بورسا 280 و از ازمیر 158 کیلومتر بوده و با یک سفر 2 ساعته با کشتی از منطقه، می توانید به جزیره میدیلّلی که درست روبروی آن قرار دارد، رسید. آیوالیک دارای 22 جزیره می باشد که جزیره «جوندا» بزرگترین آنها بوده با توجه به اینکه سایر جزایر به عنوان پارک ملی می باشند، سکونت در آنها ممنوع است.


مکان های دیدنی


اگرچه آیوالیک یک منطقه کوچک است، اما مکان های زیادی برای بازدید در مرکز و اطراف آن وجود دارد. در حقیقت، آیوالیک یک شهرک قدیمی یونانی و بهشت مانند است که می توانید با دوری از سر و صدای شهر، انرژی خود را در فضای آرام ذخیره کرده و روح خود را آرام کنید؛ از این رو، توصیه می شود حداقل 2-3 روز را برای گشت و گذار در این شهر اختصاص دهید.


 این شهر با خیابان های مملو از عطر زیتون، خانه های تاریخی، غذاهای خوشمزه و دریای صافش، یکی از مکان هایی است که علاقمندان به گذراندن تعطیلاتی آرام، می توانند به تمام خواسته های خود برسند؛ لذا، توصیه می شود گشت و گذار خود را از بازار آیوالیک آغاز کنید که در آن، ضمن این که می توانید خانه های تاریخی آیوالیک را ببینید، امکان خرید و چشیدن طعم خوشمزه غذاهای اژه را در رستوران های آن خواهید داشت.


همچنین، بدون شک جزیره «جوندا (Cunda)» یکی از پربازدیدترین مکان های آیوالیک است که با: وسیله نقلیه شخصی، مینی بوس یا دوچرخه، می توانید به راحتی از آیوالک به آنجا بروید. تپه های: Şeytan Sofrası و Cennet Tepesi با چشم انداز بی نظیر طلوع و غروب خورشید، و سواحل: Sarımsaklı و Badavut به همراه خلیج Ortunç، مقصد گردشگران بسیاری در فصل تابستان است که با دریای آرام، شن های نرم و آفتاب گرمش، از آنها میزبانی می کنند. علاوه بر تمام اینها، کلیساهای: Taksiyarhis، Ayazma و Aya Nikola به همراه مسجد Saatli، از از بناهای مذهبی و مهمی هستند که می توان در جوندا از آنها بازدید کرد.


زمان مناسب برای سفر به آیوالیک


آیوالیک دارای آب و هوای مدیترانه ای بوده و به دلیل واقع شدن در منطقه اژه، دارای اقلیمی گرم و معتدل می باشد؛ از این رو، تابستان های آن گرم و به لطف کوه های «کاز» و وزش نسیم های خنک، دمای میانگین 25-35 درجه بوده و زمستان های آن نیز، معتدل و بارانی است. بر این اساس، میانگین دمای سالانه در آیوالیک 16.5 درجه و خشک ترین ماه سال، جولای و بارانی ترین ماه، دسامبر می باشد.


 لذا، فصل های بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به آیوالیک بوده و ایده آل زمان نیز برای شنا، بین ماه های ژوئن و سپتامبر است؛ برای همین، همزمان با فرارسیدن فصل مناسب برای استفاده از دریا، توجه بسیاری از علاقمندان به گذراندن تعطیلات در سواحل و تفریحات آبی، به این منطقه جلب شده و جزو مقاصد محبوب گردشگران خارجی نیز قرار می گیرد.


سواحل: Sarımsaklı، Badavut و Duba، از جمله مکان های محبوب در فصل تابستان بوده و از آنجا که هوا در فصل زمستان نیز گرم است، آیوالیک یکی از مقصدهایی پرطرفدار برای گذراندن تعطیلات آرام است؛ پس اگر ازدحام جمعیت را دوست ندارید، توصیه می کنیم در زمستان و بهار از آیوالیک دیدن کنید.


نحوه دسترسی به آیوالیک


دسترسی به آیوالیک علاوه بر راه زمینی و دریایی که نیز بسیار آسان می باشد، از طریق مسیر هوایی نیز امکان پذیر است. فاصله این شهر از استانبول 423 کیلومتر (5 ساعت و 30 دقیقه)، و از آنکارا 680 کیلومتر (8 ساعت)، می باشد؛ اتوبوس های بین شهری نیز در این مسیر فعالیت می کنند و شما را به ترمینال آیوالیک در مرکز شهر و در منطقه «150 Evler» می رسانند. گزینه دیگر برای آمدن به آیوالیک، مسیر دریایی است که با اتوبوس های دریایی که از «یِنی کاپی (Yenikapı)» و «بوستانجی (Bostancı)» در استانبول حرکت می کنند، حدودا عرض 2 ساعت شما را به «باندیرما» رسانده و از آنجا نیز با یک سفر 3 ساعته، به آیوالیک بروید. دسترسی به آیوالیک با کشتی و اتوبوس دریایی از جزیره «میدیلّی» نیز ظرف 2 ساعت، امکان پذیر است.


برای رفتن به آیوالیک، گزینه سفر با قطار نیز وجود دارد و شما می توانید با قطار آبی ازمیر TCDD (راه آهن دولتی جمهوری ترکیه)، از طریق مسیر «بالیک اسیر» به آیوالیک بروید. این قطار که هر روزه بین «ازمیر-اِسکی» شهیر رفت و آمد می کند، یکی از ایستگاه های آن در بالیک اسیر می باشد. همچنین، فرودگاه «کوجا سید (Kocaseyit)» در بالیک اسیر که 45 کیلومتر از این منطقه فاصله دارد و نیزز فرودگاه «اِدرِمیت»، می توانید حدودا 1 ساعته به آیوالیک رسید.


مکان های اقامتی در آیوالیک


آیوالیک که یکی از مراکز تعطیلاتی دنج در منطقه اژه می باشد که همزمان با فرا رسیدن فصل تابستان، می توان شاهد مسافران زیادی به این منطقه بود. از این رو، گزینه های اسکان در آیوالیک بسیار متنوع بوده و تنها کافی است شما نوع اسکان خود را مشخص نمایید؛ بر این اساس، بیشتر این مراکز اقامتی شامل: پانسون و هتل بوتیک ها (هتل‌ هایی که به خاص بودنِ سبک هنری و معماری خود، شهرت دارند.)، می باشند. درحالت کلی، مناطق: آیوالیک، جزیره جوندا و ساریم ساکلی (Sarımsaklı)، جزو مناطقه محبوب بوده و از آنجا که فاصله بین آنها بسیار کم می باشد، می توان خیلی راحت با وسیله نقلیه شخصی و حمل و نقل عمومی به آنجا رفت.


دسترسی درون شهری در آیوالیک


در آیوالیک، حمل و نقل درون شهری با اتوبوس و مینی بوس صورت گرفته و گزینه دیگر جهت گشت و گذار در شهر، کرایه دوچرخه می باشد. شما می توانید با کرایه خودرو از جزایری که از طریق خشکی با آنها ارتباط دارند نیز، دیدن نمایید.


غذاهای آیوالیک


عمده ترین غذاهای آیوالیک به عنوان یک شهر ساحلی و مروارید اژه شمالی، از محصولات دریایی تشکیل و با طعم های بی نظیر اژه و مدیترانه، درهم آمیخته است؛ از این رو، مزه ها، ماهی و غذاهای زیتونی، دارای نقش اصلی و مهمی می باشند. غذاهایی مانند: ماهی با نخود (Nohutlu Mezgit)، سالاد هشت پا (Ahtapot Salatası)، Sirkeli Kalamar، Zencefilli Karides، Rum Pilaki، Levenginmeze از جمله غذاهای اجتناب ناپذیر این منطقه محسوب می شوند.


در بین مزه ها نیز، می توان به: Lakerda، Balıklı Bamya، هشت پا با سس شراب (Şarap Soslu Ahtapot)، لوبیای دریایی (Deniz Fasulyesi)، سالاد کرفس (Kereviz Salatası)، و Kaya Koruğu اشاره کرد. توصیه می شود، «ماهی پاپالینا» را که فقط در فواصل معینی از سال صید شده و مختص این منطقه است، حتما امتحان کنید. ماهی پاپالینا که با نام «چاچا (Çaça)» نیز شناخته می شود، یکی از طعم های کلاسیک جزیره جوندا است. 


همچنین، با توجه به تنوع محصولات گیاهی و نقش پر رنگ آنها در غذاهای این منطقه، خوردن سالادهایی چون: سالاد گزنه (Isırgan Otu Salatası)، Cibez Otu Salatası، Deniz Börülcesi، Hindiba Salatası، Turp Otu Salatası، Sarımsaklı Radika، همراه غذا فراموش نکنید. همچنین، بی شک «تُست آیوالیک» به عنوان مشهورترین غذای منطقه که با: سوسیس، کالباس، سوجوق، کچاپ و مایونز تهیه می شود، باید در فهرست غذاهای شما قرار گیرد برخی از دسرهای خوشمزه منطقه نیز عبارتند از: Höşmerim، Selanik Usulü Muhallebi، Lor Peynirli Kurabiye، Lor Lokması.


زندگی شبانه در آیوالیک


از آنجایی که در فصل تابستان گردشگران زیادی به این منطقه دوست داشتنی می آیند، لذا دارای زندگی شبانه منحصر به خود می باشد. البته، هرچند آیوالیک در مقایسه با شهرهایی مانند: بودروم، چشمه و مارماریس، زندگی شبانه آرام تری دارد، اما گزینه های مختلفی برای سرگرمی در آن وجود دارد.


جشنواره های آیوالیک


ما برای امتحان کردن غذاهای محلی، شناخت بهتر مردم و تنفس هوای اژه شرکت در جشنواره های منطقه را به شما پیشنهاد می کنیم. شما می توانید در جشنواره غذاهای آیوالیک که هر سال در ماه سپتامبر برگزار می شود، غذاهای محلی را امتحان کرده و در رویدادهای: شعر سرایی، رقص، نمایشگاه ها و نیز کنسرت ها، لحظات سرگرم کننده ای را سپری کنید.


خرید


اگر به آیوالیک رفتید، حتما خرید سوغاتی را فراموش نکنید. تنوع اقلام و مراکز خرید در اینجا بقدری فراوان می باشد که می توانید از: غذاهای اُرگانیک گرفته تا هنرهای دستی، پوشاک، سوغت و ...، را خریداری نمایید. یکی از این مراکز، بازار ساحلی جوندا می باشد که علاقمندان به عتیقه، حتما از بازار عتیقه فروشی ها آن دیدن کنند.


تهیه و ترجمه:توسط فرناز ممقانی

logo-samandehi