ورود

قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه

همانطور که می دانید، علاوه بر قوانین مشترک راهنمایی و رانندگی در سراسر جهان، قوانین دیگری نیز در این حوزه وجود دارند که مختص هر کشور می باشند. هرچند اطلاع از قوانین راهنمایی و رانندگی برای هر راننده ای یک الزام می باشد، اما آشنایی با قوانین و شرایط رانندگی در سایر کشورها بویژه برای گردشگران و اتباع خارجی، بسیار حیاتی است.

ترکیه از جمله کشورهایی است که طی سال های اخیر با اعمال یک سری قوانین جدید و سخت گیرانه، اصلاحات زیادی را در سیستم راهنمایی و رانندگی خود و مردم این کشور بوجود آورد. این اصلاحات که موجب بهبود شرایط رانندگی و کاهش تخلفات گردید، مطابق استانداردهای اروپایی بوده و با انجام ایست های بازرسی متعددی توسط پلیس، شامل برخورد با: رانندگان مست، بررسی گواهینامه یا بیمه نامه خودرو و نیز رانندگی هایی نامناسب، می باشد. پس بهتر است در حالت عادی نیز همیشه مدارک خود را که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، بطور کامل در اختیار داشته باشد.


شرایط و وضعیت خیابان ها و جاده های ترکیه


همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، درچارچوب اصلاحات صورت گرفته در قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه و همچنین رونده مدرنتیه، بسیاری از خیابان ها، بزرگراه ها و جاده های این کشور ترمیم و اصلاحات جدی در آنها صورت گرفته است؛ همین امر موجب امنیت بیشتر و سهولت در امر رانندگی شده است. باید توجه داشت این موضوع بدین معنی نیست که ترافیک و ازدحام در خیابان های این کشور وجود ندارد، اما با عریض تر شدن خیابان ها و احداث بزرگراه های متعدد، تغییر چشمگیری در این باره رخداده است. در عین حال مواجه شدن با ترافیک در خیابانی تک بانده، بویژه در ساعات شلوغی، غیرمعمول نبوده و بهتر است به دلیل شلوغی این مسیرها و نیز وجود خودروهای: کامیون، باری، وانت و ...، محتاطانه رانندگی کنید.


در جاده ها و مسیرهای برون شهری ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری، تردد خودروهای نقلیه سنگین یا روستایی امر عادی بوده و دقت و توجه بیشتری را می طلبد. وجود مناظر دل انگیز و طبیعت فوق العاده در کنار مناظر بسیار زیبای روستایی،گردشگران بسیاری را به چنین مناطقی جلب می کند.


مسافرت با خودروی شخصی به ترکیه


شما می توانید درصورت تمایل به استفاده از خودروی شخصی برای رفتن به ترکیه، این اقدام را با ثبت خودروی خود در کشورتان آغاز کنید. برای این کار نیز باید مدارک اثبات مالکیت خودرو با تاییدیه های قانونی را بدون هرگونه قصد تجاری (مانند معامله خودرو و ...)، همراه خود داشته باشید. تحت این شرایط، همسر و فرزندان شما نیز امکان رانندگی در ترکیه را خواهند داشت.


سوخت مورد استفاده خودروها در ترکیه


خوشبختانه ترکیه دارای جایگاه های سوخت متعددی برای انواع سوخت های: بنزینی (7 TL در هر لیتر)،دیزل/گازولین/گازوئیلی (6 TL در هر لیتر)، و اتوگاس/گاز (LPG - 4 TL در هر لیتر)، می باشد؛ همچنین، با توجه به نزدیک بود این جایگاه ها بهم، شما هرگز مشکل پیدا کردن سوخت در سطح شهرها نخواهید داشت. نکته قابل توجه در خصوص سوخت خودروها، مقرون به صرفه بودن استفاده از خودروها و سوخت دیزلی/گازوئیلی می باشد؛ همچنین، غالبا در مناطق روستایی دیزل (گازوئیل)، بدون مالیات و ارزان تر بوده که بیشتر برای وسایل نقلیه کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.


نکته: تفاوت قیمت سوخت در شهرهای مختلف ترکیه حتی در جاهای مختلف شهر امری کامل طبیعی می باشد و آن بدلیل تفاوت هزینه ها در این مناطق می باشد.


شرایط و ویژگی های رانندگی در ترکیه


رانندگی در ترکیه همانند بیشتر کشورها در اروپا، از سمت راست جاده صورت می گیرد و بر این اساس، سبقت گرفتن از سمت راست خودروهای دیگر تخلف محسوب می شود. شما برای تعویض لاین حرکتی خود و رفتن به کنار جاده، باید از چراغ چشمک زن استفاده کرده و احتیاط هنگام رانندگی در شب را بویژه در جاده های فرعی، خارج شهر و روستایی، برای جلوگیری از برخورد با احشام یا سایر خودروها درنظر داشته باشید. رعایت سرعت مجاز در تقاطع ها، حق تقدم عابرین، توجه به علایم و سایر قوانین، بسیار ضروری می باشند.


اصلی ترین قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه


بدیهی ترین قانون در این خصوص در کلیه کشورها، رعایت حق تقدم هنگام عبور از خط کشی عابرپیاده می باشد؛ همچنین، بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو الزامی بوده و کودکانی که قد آنها كمتر از 1.35 سانتیمتر (4 تا 6 اینچ)، و زیر 36 کیلوگرم وزن دارند، حتما باید در صندلی مناسب كودكان و دارای بند ایمنی بنشینند. باتوجه به اینکه علائم رانندگی در ترکیه نیز همانند سایر کشورهای اروپایی است، پارکینگ خودرو، در مکان هایی که با نماد بین المللی «P» یا «Otopark» مشخص شده اند، برای افراد عادی غیرمجاز و غیر قانونی می باشد.


محدودیت سرعت در جاده ها و خیابان های ترکیه


محدودیت سرعت در اکثر مسیرهای ترکیه 90 کیلومتر در ساعت، در آزادراه ها 120 و بزرگراه های دو بانده 110 کیلومتر در ساعت می باشد. این محدودیت در شهرها و برخی جاده های روستایی بین 30 تا 50 کیلومتر در ساعت درنظر گرفته شده است. شما می توانید برای رعایت جانب احتیاط، همیشه در حدود 10% اختلاف در حدنصاب رعایت سرعت را در نظر داشته و هنگام تردد در نزدیکی مدارس به علائم نصب شده توجه کامل داشته باشید.


گواهینامه های رانندگی در ترکیه


با توجه به ارزش و اعتبار گواهینامه رانندگیِ ترکیه در داخل و خارج از این کشور، آگاهی از شیوه های دریافت گواهینامه و مراحل ثبت خودرو در ترکیه، موضوعی بسیار جدی به شمار می رود. لذا، از آنجا که گواهینامه ترکیه در 84 کشور دارای ارزش می باشد، بهتر است با مدارک لازم برای دریافت آن، انواع گواهینامه های رانندگی در ترکیه و نیز نحوه استفاده از گواهینامه سایر کشورها در این کشور آشنا شوید:


 • استفاده از گواهینامه رانندگی یک کشور دیگر: باتوجه به توافقنامه دوجانبه ترکیه با 84 کشور جهان در رابطه با اعتبار گواهینامه رانندگی (http://www.trafik.gov.tr/)، این موضوع به گردشگران اجازه می دهد به شرطی که گواهینامه صادره شده از کشورشان عکس دار باشد، بتوانند برای 6 ماه از آن در ترکیه استفاده کنند (امکان استفاده از گواهینامه های بدون عکس، قانونی نیست). مدت زمان استفاده از این قبیل گواهینامه ها کاملا بسته به کشوری می باشد که گواهینامه خود را از آنجا دریافت کرده اید. افرادی که گواهینامه آنها عکس دار نمی باشد، می توانند از گواهینامه هایشان صرفا به عنوان «مجوز بین المللی رانندگی» استفاده کنند. ( فهرست کشورهایی که گواهینامه آنها دارای اعتبار می باشد، در وب سایت راهنمایی و رانندگی ترکیه درج شده است).


 • مجوز بین المللی رانندگی (IDP – International Driving Permit): مطابق دو كنوانسیون توافق شده جهانی سند همکاری دوجانبه بین اعضای آن، در جهان دو نوع مجوز بین المللی رانندگی وجود دارد که کنوانسیون موردنظر ترکیه، «کنوانسیون 1949 IDP» می باشد (امکان مشاهده فهرست اعضای این توفق نامه با جستجو در Google ). توجه داشته باشد، هرچند IDP قراردادی شناخته شده در سراسر جهان می باشد، اما هیچ شباهتی به «گواهینامه بین المللی رانندگی» نداشته و صرفا برای اثبات وجود گواهینامه رانندگی شما در کشورتان و نیز یک مجوزی قانون جهت رانندگی در یک کشور دیگر می باشد. همچنین، توجه داشته باشید هرچند سند IDP برای 12 ماه درای اعتبار است، اما فقط امکان استفاده از آن در ترکیه برای 6 ماه از تاریخ ورود ممکن خواهد بود.


 • نحوه تبدیل گواهینامه یک کشور دیگر در ترکیه: درصورتیکه اقامت شما بیش از 6 ماه به طول بیانجامد، لازم است گواهینامه خود را در ترکیه تبدیل و معتبر کنید. این موضوع فقط مربوط به گردشگران نبوده و درخصوص آن دسته از اتباع خارجی که حتی بصورت موقت در ترکیه اقامت دارند نیز، صادق بوده و روند ساده ای دارد. از این رو، کافی است به یکی از دفاتر راهنمای و رانندگی مراجعه و بدون نیاز به انجام هرگونه آزمایش پزشکی یا رانندگی، نسبت به این امر اقدام کنید. لازم به ذکر است گواهینامه رانندگی در ترکیه بدون تاریخ انقضا بوده و مدارک لازم برای دریافت آن به شرح زیر می باشند:
 • اصل و کپی رنگی از پشت و روی گواهینامه رانندگی
 • ترجمه ترکیه ای به همراه مهر کنسولگری ترکیه
 • به همراه داشتن پرونده تشکیل شده توسط اداره راهنمایی و رانندگی در روز ملاقات
 • چهار قطعه عکس 6×4 تایید شده (بیومتریک)، که توصیه می شود توسط یک عکاس ترکیه ای گرفته شده باشد
 • مجوز اقامت خود
 • گواهی معتبر سلامت (یک ساله که می توان از بیمارستان های دولتی یا خصوصی دریافت کرد)
 • گواهی میزان تحصیلات (وجود گواهی پایان دوره ابتدایی حداقل شرط لازم می باشد)
 • گواهی گروه خونی (می توانید از بیمارستان دریافت کنید)
 • رسید هزینه های پرداختی


مدارک و تجهیزاتی که باید در خودرو همراه داشته باشید


توصیه می شود پس از آماده سازی و رعایت کلیه تمام موارد زیر، نسبت به تهیه بیمه خودرو در ترکیه اقدام نمایید تا با خیال راحت و ایمینی بیشتری رانندگی کنید؛ همچنین، لازم به ذکر است در ترکیه تست فنی خودرو سالانه نیست.

 • اصل گذرنامه و گواهینامه های رانندگی معتبر
 • سند مالکیت خودرو یا برگه تایید شده کرایه آن
 • همراه داشتن بیمه نامه خودرو (معمولا Green Card نیز ضروری می باشد)
 • وجود مبدل های چراغ جلو که معمولا برای خودرورهایی که برای راندن در سمت چپ طراحی شده اند، بکار می رود
 • جعبه کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی و زنجیر چرخ (در زمستان)
 • دو عدد طناب به همراه جعبه ابزار و جک برای تعویض لاستیک
 • دو عدد مثلت و لامپ های قابل حمل هشدار به سبک اروپایی (هنگام بروز مشکل، باید حداقل در 50 متری جلو و عقب خودرو قرار گیرند)
 • شماره پلاک بین المللی برای خودروهای خارجی (که نشان دهنده کشور صادرکننده آن پلاک می باشد)

تخلفات رایج رانندگی در ترکیه


 • استفاده نکردن از کمربند ایمنی
 • ویراژ دادن و خطرناک رانندگی کردن
 • رانندگی درحالت مستی و در زمانیکه بیش از 50 میلی گرم الکل در هر 100 میلی لیتر از خون باشد، با جریمه ممنوعیت استفاده 6 ماهه از گواهینامههمراه خواهد بود
 • رانندگی حین صحبت با تلفن همراه
 • عدم توجه به دوربین های کنترل سرعت
 • رانندگی با خودروی بدون بیمه (داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است)
 • ناقص بودن مدارک لازم در خودرو مانند: گواهینامه رانندگی، اسناد خودرو، پاسپورت و ...
 • بی توجهی به سن مجاز برای رانندگی که حداقل سن دریافت گواهینامه 17 می باشد (درخصوص خودروهای کرایه ای، بسته به شرکت ها و نوع خودرو، ممکن است بین 21 تا 23 سال تعیین گردد)
 • عدم توجه به قوانین ایمنی برای کودکان (بچه های زیر 12 سال اجازه نشستن در صندلی جلو را نداشته و حتما باید در عقب و روی صندلی مخصوص کودک که محافظ دارند، بنشینند)
 • عدم پرداخت جریمه های خرد و انباشته شدن آنها (برا یجلوگیری از این موضوع، می توانید این جریمه ها را به خود مامورین و هنگام ثبت جریمه پرداخت کنید)

مکان های مجاز برای پارک خودرو در ترکیه


جای پارک در مناطق مختلف شهری و نیز بسیاری از سواحل ترکیه، به گونه های مختلفی در دسترس می باشند که شامل موارد زیر هستند:


 • پارک معمولی در خیابان: وقتی شما در شهرهای کوچک حضور دارید، دریافت مجوز پارک ضرورتی ندارد. اما این موضوع در اغلب شهرهای بزرگ با محدودیت های جای پارک همراه بوده و غالبا با پرداخت هزینه پارک به پارکبان، این امکام میسر می شود.

 • محوطه های پارک خودرو خارج از محدوده خیابان: همانند اکثر شهرها و روستاها، در ترکیه نیز محوطه های عمومی و خصوصی برای پارک خودرو وجود دارد. بعضی از این مکان ها مانند جای پارک اختصاصی فروشگاه یا فست فودها، متعلق به یک مکان خاص بودهو صرففا مورد استفاده مشتریان این مراکز می باشند (حداکثر برای دو ساعت)؛ محوطه های عمومی نیز با پرداخت هزینه در دسترس هستند.

 • محدوده های ویژه پارک در خیابان ها: چنین مراکزی که معمولا سرپوشیده هستند، با پرداخت هزینه به پارکومتر، دستگاه یا باجه های ویژه پرداخت، در دسترس عموم می باشند؛ اصلی ترین محدودیت ها در این مکان ها، مربوط به طول مدت پارک خودرو می باشد که با تابلوی «محدودیت زمانی برای پارک» به اطلاع می رسند. نظارت بر این مکان ها توسط پلیس انجام گرفته و درصورت پایان مهلت، جریمه ای روی شیشه خودرو الصاق می گردد (این برگه های جریمه را می توان در اداره های پلیس پرداخت نمود). عدم جابجایی خودرو نیز منجر به حمل و انتقال آن به پارکینگ پلیس خواهد شد.
 • جای پارک برای افراد کم توان: وجود نشان آبی رنگ روی زمین یا تابلوها، نشانگر جای پارک افراد کم توان در ترکیه می باشد.

پلیس های راهنمایی و رانندگی ترکیه


پلیس های راهنمایی و رانندگی ترکیه که حضور کاملا محسوسی در سطح شهر دارند، دائما و بصورت تصادفی خودروها را جهت بررسی: مدارک، بیمه نامه و سایر اسناد مرتبط، مورد بازرسی قرار می دهند. درچنین مواقعی، اگر پلیس به دلایل ایمنی و جدی خودروی شما را متوقف و رانندگی با آن را خطرناک تشخیص دهد (مثلا خراب بودن چراغ)، معمولا خودرو جهت تعمیر به مرکز نگهداری و تعمیر وسایل نقلیه انتقال داده می شود تا موارد موردنظر، اصلاح شوند. این مراکز که توسط ادارات پلیس می شوند، دارای تایید رسمی بوده و خودروی را پس از تعمیر و پرداخت هزینه ها، ترخیص می کنند.


مبلغ جریمه های رانندگی در ترکیه براساس قوانین سال 2021


مبالغ جرایم رانندگی سال 2021 با افزایش 9.11 درصدی نسبت به سال، قبل به شرح زیر اعلام شده است:

مبلغ جریمه به لیر (TL)

نوع تخلف

144

عدم استفاده از کمربند ایمنی

144

سیگار کشیدن توسط راننده در داخل خودرو

144

نقض ممنوعیت پارک کردن

314

عبور از چراغ قرمز

314

تجاوز %10 تا %30 از سرعت مجاز

652

تجاوز %30 تا %50 از سرعت مجاز

1340

تجاوز بیش از %50 از سرعت مجاز

613

عدم رعایت حق تقدم پیاده ها

551

ناخوانا بودن پلاک خودرو

2270

استفاده بدون پلاک از وسیله نقلیه ثبت شده

6687

استفاده از پلاک جعلی

613

عدم استفاده از تاکسی متر توسط رانندگان تاکسی

613

عدم استفاده و بکارگیری سرعت نگار (تاخوگراف)

965

عدم وجود گواهی SRC برای مالکان خودرو

965

عدم استفاده از لاستیک زمستانی

1235

تجاوز از حداکثر بار بیش از 10

314

صحبت با تلفن همراه حین رانندگی

144

پرت کردن و یا ریختن هر نوع شی به بیرون از خودرو

2484

رانندگی در خلاف جهت

613

رانندگی با خوردویی که گزارش غیرایمن بودن را از معاینه فنی دریافت کرده

1340

رانندگی در حالت مستی برای بار اول

1979

رانندگی در حالت مستی برای بار دوم

2698

رانندگی در حالت مستی برای بار سوم

2698

رانندگی با خودروی فرسوده

6977

رانندگانی که از مواد مخدر استفاده می کنند

1340

لایی کشیدن

6200

دریفت رفتن

314

خودروی بدون معایه فنی

1352

استفاده از اگزوز اسپورت

122

همراه نداشتن کارت خودرو

2698

رانندگی بدون گواهینامه

314

همراه نداشتن گواهینامه رانندگی

314

تغییر مسیر به شکل خطرناک و رانندگی روی خطوط (بجای بین خطوط)

1352

رانندگی در لاین مخالف

 

کلمات و عبارات رایج در این حوزه

معنی

عبارات ترکیه ای

جاده ناهموار

Bozuk satih

توجه

Dikkat

ایست

Dur

پارک ممنوع

Park yapilmaz

جاده در دست تعمیر

Tamirat

ورود ممنوع

Giremez

یک طرفه

Tek yon

آهسته

Yavas

خط کشی عابر پیاده

Yaya gecidi

جاده مسدود است

Yol kapali

من دچاره سانحه شده ام

Ben yaralandim

ایستگاه پلیس کجاست؟

Nerede polis karakolu?

من پنجر کرده ام

Arabamin lastigi patladi

من تصادف کرده ام

Ben Kaza yaptim

کجا؟

Nerede?

از کجا می توانم سوخت تهیه کنم؟

Ben benzin nereden satın alabilirim?


سایر اطلاعات ضروری


 • شماره تماس اضطراری در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا 112 می باشد که با شماره گیری آن در ترکیه می توانید با مراکز: پلیس، آتش نشانی و آمبولانس، نیز تماس بگیرید.
 • شماره تلفن اختصاصی پلیس راهنمایی و رانندگی 154 (Turkish Touring and Automobile Club یا 212 – 282 8140 می باشد.
 • درخصوص خودروهای کرایه ای، می بایست درصورت مواجه با مشکل فنی، هرچه سریع تر با شماره تلفن درج شده در برگه های دریافت شده برچسب نصب شده روی شیشه خودرو، تماس بگیرند.
 • ضرورت حضور راننده دوم در مسیرهای طولانی.
 • درصورت نیاز به تماس با اورژانس یا پلیس، حتما از آنها درخواست برگه رسمی گزارش حادثه برای شرکت بیمه کنید.
 • تا پیش از رسیدن پلیس یا اورژانس، حتما از صحنه عکس گرفته و: نام، آدرس و شماره تلفن طرف مقابل و نیز شاهدین حادثه را بگیرید.
 • درصورت امن بودن مسیر، خودروی را جابجا نکنید؛ در غیر این صورت، حتما آن را به حاشیه هدایت کنید.

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

logo-samandehi