ورود

آشنایی با وسایل نقلیه عمومی در ترکیه

کیفیت و نوع خدمات حمل و نقل عمومی در هر شهری، نشانه سطح زندگی و توجه به نیازهای آن جامعه می باشد. در کشورهای توسعه یافته یا رو به رشدی مانند ترکیه که اقدام به بهبود زیرساخت های شهری خود و ارتقا سطح کمی و کیفی خدمات خود نموده اند، یکی از نمودهای آن را می توان در سیستم حمل و نقل عمومی و هزینه آنها مشاهده کرد.

ترکیه کشوری است که دارای تنوع در سیستم حمل و نقلیه عمومی خود می باشد. این سیستم که شامل: اتوبوس، مینی بوس، متروبوس، مترو، تراموا، تاکسی، اتوبوس دریایی (واپور)، حمل و نقل هوایی است، امکان درسترسی سریع به اقصی نقاط کشور  و شهرها را به مسافران درون و برون شهری می دهد. ما با هدف آشنایی بیشتر شما از این سیستم گسترده، اطلاعاتی را تهیه در قالب این مقاله در اختیار شما قرار می دهیم.


  • اتوبوس شهری متعلق به شهرداری


اتوبوس های شهرداری که معمولا خدمات خود را در مراکز شهری ارائه می کنند، جزو رایج ترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه عمومی در سراسر ترکیه می باشند. این سرویس در برخی شهرهای ترکیه توسط شهرداری و در برخی دیگر توسط شرکت های خصوصی ارائه می شود. به منظور استفاده از این اتوبوس ها، شما می بایست کارت های خاصی که مختص به آن شهر می باشد را تهیه کنید؛ این کارت ها که در هر شهر به نام همان شهر خوانده می شود (استانبول کارت، آنکارا کارت، ازمیر کارت و...)، می توان به غیر از مینی بوس های شخصی، سوار سایر وسایل نقلیه عمومی که متعلق به شهرداری می باشند، شد. «وزارت حمل و نقل امور دریایی و ارتباطات ترکیه» درتلاش است با ارائه پروژه کارت مشترک سراسری، این امر را در کل کشور یکپارچه تر سازد.

در زیر نگاهی به سیستم اتوبوس های درون شهری 3 شهر بزرگ و مهم ترکیه می اندازیم تا با ساعات کاری و هزینه های آنها در این رابطه نیز، آشنا شویم: وسایل نقلیه عمومی در ترکیه


  • استفاده از اتوبوس های درون شهری در استانبول


عموما اتوبوس های درون شهری شهرداری در استانبول، از ساعت 05:00 صبح فعالیت خود را آغاز و تا 01:00 شب ادامه می دهند، هرچند ممکن است این ساعات بسته به مسیرهای مختلف کمی متغیر باشد. درخصوص تعرفه ها نیز به صورت تقریبی، به شرح زیر می باشند (چراکه با توجه به متفاوت بودن نرخ تورم و عوامل تاثیرگذار در افزایش هزینه آنها، نمی توان مبلغ دقیقی را اعلام نمود):


نوع استفاده

مبلغ تقریبی

بلیط یک طرفه

11 لیر

بلیط دوطرف

18 لیر

استفاده معمول از استانبول کارت برای عموم

برای عموم: 2/60 لیر

برای محصلین: 1/25 لیر

سوار شدن بصورت انتقالی

برای عموم: 1/85 لیر

برای محصلین: 0/55 لیر

استفاده از کارت آبی

برای عموم: 205 لیر

برای محصلین: 85 لیر


  • استفاده از اتوبوس های درون شهری در آنکارا


ساعات کاری اتوبوس های درون شهری شهرداری آنکارا با کمی تفاوت نسبت به استانبول، از 05:30 صبح آغاز و تا 00:00 شب ادامه پیدا می کنند. از اواخر سال 2017 نیز شهرداری آنکار باتوجه به نیاز مردم و ضرورتی که احساس کرد، تصمیم به 24 ساعته کردن ساعت کاری برخی مسیرهای تردد خود نمود.

نکته: با توجه به متفاوت بودن نرخ تورم و عوامل تاثیرگذار در افزایش هزینه آنها، نمی توان مبلغ دقیقی را اعلام نمود.

نوع استفاده

مبلغ تقریبی

سوار شدن با آنکارا کارت

برای عموم: 2/50 لیر

برای محصلین 1/75  لیر

استفاده بصورت حمل و نقل انتقالی

برای عموم: 1 لیر

برای محصلین: 0/25 لیر

سوار شدن بصورت تک نفره

3  لیر


 وسایل نقلیه عمومی در ترکیه


  • استفاده از اتوبوس های درون شهری در ازمیر


ساعت کاری سیستم اتوبوس های درون شهری شهرداری ازمیر بین ساعات 06:30 صبح تا 00:00 شب می باشد که با نام ای-شات (Eshot)، نیز شناخته می شود.

نکته: با توجه به متفاوت بودن نرخ تورم و عوامل تاثیرگذار در افزایش هزینه آنها، نمی توان مبلغ دقیقی را اعلام نمود.

نوع استفاده

مبلغ تقریبی

استفاده از ازمیر کارت

برای عموم: 2/85 لیر

برای محصلین: 1/65 لیر

سوار شدن به صورت تک نفره

2/80 لیر


  • مینی بوس های شخصی


یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی که رایج می باشد، سوار شدن به مینی بوس هایی است که با دریافت مجوز از شهرداری ها،  بصورت شخصی در سطح شهر فعالیت می کنند. کرایه این مینی بوس ها که بسته به مسیر حرکتشان، دارای نرخ های متفاوتی می باشند، امکان پرداخت کرایه آنها از طریق کارت های پرداخت، امکان پذیر نمی باشد.؛ از این رو، می بایست هنگام سوار شدن به مینی بوس ها حتما پول خرد همراه داشته و به راننده بدهید. میانگین تعرفه های در شهرهای مختلف بین 2/5 تا 3 لیر می باشد، اما برای نمونه در استانبول بدین شرح است (با توجه به متفاوت بودن نرخ تورم و عوامل تاثیرگذار در افزایش هزینه آنها، نمی توان مبلغ دقیقی را اعلام نمود):


مسافت

مبلغ تقریبی

بین 0 تا 2 کیلومتر

2 لیر

بین 2 تا 4 کیلومتر

2/15 لیر

بین 15 تا 20 کیلومتر

2/95 لیر


  • استفاده از تاکسی


همانند سایر نقاط جهان، تاکسی ها جزو سریع ترین و در عین حال پرهزینه ترین وسایل نقلیه عمومی در هر شهری می باشند. در ترکیه که نرخ تاکسی ها از دو بخش تشکیل شده، شامل یک نرخ پایه  به ازای هر کیلومتر (بطور مثال در ازمیر حدودا 3.70 لیر)، و نرخ محاسبه شده بوسیله تاکسی متر و برحسب مسافت طی شده می باشد که گاهی میزان ترافیک شهری و ساعات استفاده از آنها طی شبانه روز، در این نرخ نیز محاسبه می گردد.


 وسایل نقلیه عمومی در ترکیه


  • مترو، سریع و کم هزینه


سیستم حمل و نقل مترو در ترکیه که دارای استانداردهای لازم جهانی است، متاسفانه فعلا فقط در 5 شهر: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آدانا، در دسترس می باشد؛ در بین این شهرها، توسعه یافته ترین شبکه مترو به طول 92 کیلومتر (در بخش های داخلی)، متعلق به استانبول بوده که به زودی نیز قرار است توسعه بیشتری بیاید. در بین خطوط شبکه متروی استانبول، مسیر مارمارای (Marmaray)-بوغاز، تنها خط عبور جهان است که بین دو قاره آسیا و اروپا قرار داشته و آنها را بهم وصل می کند. دومین خط متروی پیشرفته نیز در آنکارا و به طول 55 کیلومتر وجو داشته که نقاط مختلف شهر را بهم وصل و دسترسی به سایر نقاطط را آسان تر کرده است.


  • متروبوس های استانبول


این سیستم حمل و نقل عمومی که فقط در استانبول در دسترس می باشد، در خطوط اصلی شهری تردد می کنند که بزرگترین مزیت آنها به دلیل داشتن مسیر اختصاصی، دوری از ترافیک و توقف های شلوغی خیابان ها می باشد. از این رو، هرچند سرعت حرکت این وسائل همانند مترو و تاکسی سریع نیست، اما دارای امنیت بالا در تردد و لذت خوشایند بویژه برای گردشگران است.


  • تراموا، وسیله ای همچنان نوستالژیک


تراموا با حال و هوای نوستالژیک و امکان دسترسی آسان و راحت درون شهری، وسیله نقلیه عمومی است که در برخی شهرهای ترکیه از آن استفاده می شود؛ به ویژه در شهرهایی از چون: استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهر، کایسری و گازی آنتپ، حمل و نقل با تراموای نسبت به شهرهای دیگر رایج تر می باشد.


 وسایل نقلیه عمومی در ترکیه


  • کشتی بخاری


حمل و نقل دریایی نیز جزو گزینه هایی است که از نظر حمل و نقل عمومی شهری، باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که ترکیه شبه جزیره ای محصور در آب (از سه طرف)، می باشد و به همین دلیل، بخش حمل و نقل عمومی از تردد در دریا نیز بهره می برد. تردد کشتی ها در استانبول و ازمیر بسیار رایج می باشد. در خطوط کشتی استانبول، شما می توانید از سمت آسیا، به اروپا دسترسی پیدا کرده و به تماشای منظره تاریخی استانبول بپردازید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: atakurumsal.com

logo-samandehi