ورود

تصادف هنگام رانندگی با خودروی کرایه ای

مطمئنا تصادف در سفر آن هم با خودروی کرایه ای، آخرین موردی است که در فهرست کارهای شما در طول سفر قرار دارد. حقیقت این است، همیشه احتمال تصادف وجود دارد بویژه وقتی که با خودرویی غیر از خودروی خود که آشنایی زیادی با آن ندارید و نیز در جاده های ناآشنا رانندگی می کنید، این احتمال افزایش پیدا می کند.

همانگونه که می دانید، تصادف به هیچ عنوان رخداد خوشایندی نیست، اما هنگامی که اتفاق می افتد، شرایط و روند رسیدگی به آن حتی با خودروی کرایه ای و در کشوری دیگر، تا حدود زیادی مشابه کشور خودتان است. تنها تفاوت موجود: در لایه های قرارداد شما با شرکت اجاره خودرو و شرایط بیمه خودرو اجاره ای است که دارای چند پیچیدگی بیشتر بوده که باید برای آنها آماده باشید. در ادامه، اقدامات و مراحلی که در چنین شرایطی باید انجام دهید را برای شما بیان خواهیم نمود.


اول: مطمئن شوید حال همگی خوب است


مهمترین چیز این است ابتدا از سلامت و خوب بودن حال کلیه سرنشینان خودرو یا خودروهای درگیر و همچنین عابرین احتمالی آسیب دیده از حادثه، اطمینان حاصل کنید. سپس با احتیاط و در صورت امکان، خودرو را به کنار جاده برده تا مانع تردد سایر خودروها و عابرین نشوید (درمواردی که این موضوع خطری را برای شما یا سایرین ایجاد می نماید، از انجام آن خودداری کنید). در مواقعی که حادثه جدی است، بلافاصله با شماره 155 تلفن اضطراری پلیس در ترکیه، تماس بگیرید؛ اگر خطر انفجار وجود دارد، منطقه را پاکسازی کنید. شماره تلفن های اضطراری در ترکیه به شرح زیر است:


شماره تلفن های اضطراری در ترکیه

نام مرکز

شماره تلفن

پلیس

155

اورژانس/آمبولانس

112

آتش نشانی

110

بچه گم شده/آزار زنان

183

گارد ساحلی

158

آتش نشانی جنگل

177

پلیس گردشگری (ویژه استانبول)

0212 5274503

ژاندارمری (ویژه مناطق روستایی در سراسر ترکیه)

156


دوم: تبادل اطلاعات تماس و مشخصات


پس از اطمینان از ایمنی همه و همه چیز، زمان آن رسیده اطلاعات تماس و بیمه را با راننده خودروی دگیر تبادل نمایید که عبارتند از:

 • نام
 • آدرس محل سکونت/محل کار
 • شماره تلفن (همراه و ثابت)، و ایمیل
 • نام شرکت بیمه و شماره بیمه نامه
 • شماره: گواهینامه رانندگی، ثبت نام خودرو و پلاک خودرو (برای هر وسیله نقلیه)


سوم: دریافت اطلاعات تماس شاهدان حادثه


اگر در محل وقوع حادثه، شاهد یا شاهدانی حضور داشته باشند، حتما اطلاعات تماس آنها را به دست آورید، زیرا برای ارائه آنها به پلیس لازم خواهد بود. پس از آن و وقتی پلیس آمد، همه مدارک را که شامل: گواهینامه رانندگی، کارت ثبت نام خودرو، کارت بیمه، اوراق اجاره خودرو و آدرس فعلی را شامل  میگرد به پلیس تحویل دهید.تصادف با خودروی کرایه ای


چهارم: مواردی که باید از انجام آنها خودداری کنید


 • به رانند طرف حادثه یا پلیس، نگویید که تصادف تقصیر شما بوده است (حتی اگر فکر می کنید چنین باشد).
 • مودبانه برخورد کرده ولی از بیان جملاتی مانند: «متاسفم» یا «باید بیشتر دقت می کردم»، خودداری کرده و در عوض، از عبارتی مانند: «خوب هستید؟»، استفاده کنید که نشان دهنده همدلی و در عین حال عدم پذیرش تقصیر می باشد.
 • اگر طرف دیگر تصادف رفتار توهین آمیز و خصمانه ای داشته باشد، بهتر است از هرگونه درگیری بپرهیزید.
 • هیچ برگه ای در رابطه با مقصر بودن یا قبول پرداخت خسارت را امضا نکنید (حتی اگر طرف مقابل پیشنهاد این کار را متقابلا به شما بدهد).
 • به هیچ عنوان به طرف تصادف در مورد اجاره ای بودن خودرو، چیزی نگویید.


پنجم: مستند کردن حادثه با یادداشت و تصویر


سعی کنید هنگام جمع آوری جزییات مربوط به حادثه، تا آنجا که می توانید از حادثه، خسارات وارد شده، آثار بجامانده و ...، عکس یا فیلم گرفته (از زوایای مختلف)، و موارد موجود را روی کاغذ یا تلفن خود، یادداشت کنید. اطلاعات که باید به آنها اشاره شود، عبارتند از:

 • سال ساخت، کارخانه تولید کننده، مدل و رنگ خودرو های درگیر در تصادف
 • هرگونه جزئیات، ویژگی یا موارد مربوط به خودروهای درگیر
 • محل دقیق حادثه شامل: نام خیابان، خطوط رانندگی، وضعیت رانندگی و ...
 • چگونگی بروز حادثه با جزئیات کاملتصادف با خودروی کرایه ای


ششم: تماس با شرکت اجاره خودرو


توجه داشته باشید که مراحل رسیدگی و کاغذبازی مربوط به تصادف با خودرو اجاره ای، کمی بیشتر از تصادف با خودرو شخصی است. پس از انجام تمامی مراحل اشاره شده در فوق، اکنون وقت آن رسیده که با شرکت اجاره خودرو خود تماس گرفته و آنها را در جریان قرار دهید. بیشتر مواقع، یک برچسب حاوی شماره تماس اضطراری در: داخل داشبور، شیشه جلویی خودرو (در گوشه)، یا قرارداد اجاره خودرو، وجود دارد. معمولا شرکت کرایه خودرو از شما می خواهد نسخه مربوط به گزارش حادثه که شامل همان اطلاعات گردآوری شده است را، به آنها نیز ارائه بدهید. بسته به شدت تصادف، ممکن است شما با هماهنگی با شرکت کرایه خودرو، همچنان قادر به ادامه رانندگی با خودرو باشیدیا آنها برای شما خودروی دیگری را ارسال می نمایند؛ در مواقعی که خودرو قابل استفاده نبوده و امکان ارسال خودروی دیگر به هر دلیلی وجود نداشته باشد، باید خودتان مثلا با تاکسی به مقصد موردنظر خود بروید.


هفتم: با شرکت بیمه خود تماس بگیرید (حتی اگر خودروی شما اجاره ای یا شخصی باشد)


اگر به بیمه نامه خود درخصوص پوشش تصادف رخداده اطمینان دارید، پس با آنها تماس گرفته و پس از شرح واقع، برای تامین خسارت اقدام نمایید. در چنین مواقعی، سوالات رایجی که پرسیده می شوند، شامل موارد زیر می گردند:

 • آیا آنها خودشان مسولیت دریافت و تهیه گزارش حادثه را متقبل می شوند یا به عهده شما خواهد بود؟
 • میزان پوشش بیمه با توجه به نوع حادثه، چقدر خواهد بود و آیا شامل بخشی از آن می گردد یا پوشش کامل درنظر گرفته خواهد شد؟
 • آیا تمام هزینه ها را بیمه متقبل می شود یا بخشی از آن را باید خودتان پرداخت نمایید؟تصادف با خودروی کرایه ای


هشتم: مشخص شدن مسئول پرداخت خسارت (گزارش پلیس آن را تعیین می کند)

به طور کلی، شما باید بدانید: آیا بیمه خسارات شما را پوشش می دهد یا نه؟ مواردی که شرکت بیمه شما آنها را مورد پوشش قرار می دهد؟ و اینکه بیمه خسارات شرکت اجاره خودرو چه مواردی را تحت پوشش دارد؟ اگر خودرو اجاره ای خود را با کارت اعتباری رزرو کرده اید، آیا می توانید خسارات را از همان طریق پرداخت نمایید؟ همچنین، آیا می توانید برای پرداخت برخی از خسارات وارد شده به خودرو اجاره ای در صورت تصادف کمک بگیرید؟ معمولا در چنین مواردی، 3 حالت وجود دارد:


 • پوشش کامل خسارات ناشی از تصادف: اگر شما بیمه نامه خودتان را دارید، ببینید چه مواردی تحت پوشش کامل قرار می گیرد و ایا شامل خودروی اجاره ای نیز می شود یا نه. اگر بیمه نامه شما چنین مواردی را نیز دربرنمی گیرد، پس بهتر است از شرکت خودرو اجاره ای خود نسبت به دریافت بیمه نامه معتبر که بتواند تمامی موارد احتمالی را شامل شود، درخواست نمایید؛ توصیه می شود از یک شرکت بیمه معتبر داخلی یا کشور مقصد، بیمه نامه معتبر تهیه نمایید.
 • پوشش خسارت به دیگران: اگر دارای بیمه مسئولیت هستید، معمولا اجاره خودرو را نیز پوشش می دهد. در غیر اینصورت، معمولا می توانید از طریق بیمه نامه شرکت کرایه خودرو، هزینه خسارت وارده به وسایل نقلیه یا دارایی دیگران را پرداخت نمایید. اگر خودتان بیمه نامه خودرو ندارید (که توصیه می شود حتما تهیه نمایید)، پس ناچار خودتان مسئول پرداخت آنها خواهید بود.
 • احتمال در اختیار داشتن خودرو اجاره ای برای روزهای بیشتر: اگر بیمه نامه شما می تواند این روزهای مازاد را نیز تحت پوشش قرار دهد، جای مشکلی نخواهد بود؛ اما اگر لازم است خودرو را برای روزهای بیشتری دراختیار داشته باشید، پس قاعدتا علاوه بر پرداخت هزینه روزهای اضافه، بیمه نامه خود را نیز برای این مدت تمدید نمایید. معمولا می توانید با خرید بیمه اضافی یا معافیت از آسیب های احتمالی، از پرداخت هرگونه هزینه های احتمالی جلوگیری نمایید.


تهیه و ترجمه: تایماز گلزار

logo-samandehi