ورود

اماکن گردشگری ناشناخته در ترکیه

نام ترکیه مترادف با میراث غنی تاریخی است. این کشور دارای مکان های شگفت انگیز و معماری قابل توجه ای است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند. وجود خط ساحلی مدیترانه ای، ویرانه های باستانی، کاخ های باشکوه و...، هر یک تجربه ای منحصر به فرد و به یاد ماندنی را رقم می زنند.

سفر تفریحی به ترکیه فقط شامل بازدید از کاخ توپکاپی (Topkapi)، در استانبول یا دودکش پریان در کاپادوکیا (Cappadocia)، نیست؛ این کشور که دارای مکان های متعدد گردشگری، تاریخی و تفریحی است، گزینه های فراوانی برای تحت تاثیر قرار دادن شما دارد. در ادامه ما به 10 مکان شگفت انگیز  و کمتر دیده شده ترکیه اشاره و آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:


دره پروانه ها (Butterfly Valley - Kelebekler Vadisi)


معمولا خطوط ساحلی ترکیه و نیز اقامتگاه های مجلل آن مملو از گردشگران می باشند. در مقابل، مکان هایی مانند دره پروانه ها، مناطقی آرام و دنج  است که در جنوب ترکیه و نزدیک ساحل غربی آن قرار دارد؛ دسترسی به این دره که تنها با قایق امکان پذیر است، دارای آبشارهای باشکوه و جنگل های بکر می باشد که در انتظار کشف شدن هستند.دره پروانه ها


آماسیا (Amasya)


این شهر زیبا که در شمال ترکیه و نزدیک رودخانه یشیل (Yeşil)، قرار دارد، یکی از مکان های تاریخی متعدد در ترکیه است. وجود خانه های زیبا و نیمه عثمانی در کوهستان، حاکی از قدمت آن به دوره عثماني است.آماسیا


کایسری (Kayseri)


این شهر که امروزه دارای یک اقتصاد شکوفا و مراکز دانشگاهی است، مکانی با ارزش بالای تاریخی نیز می باشد. وجود بناهای تاریخی مربوط به دوره های سلجوقی و عثمانی که هنوز زینت بخش شهر هستند، با دورنمای باشکوهی از کوه عرجیِس (Erciyes)، شهری خیره کننده و بهترین نمونه از مکان های ناشناخته زیبا در ترکیه می باشد.


کایسریکوه نمروت (Mount Nemrut)


شما می توانید با رانندگی کوتاه از شهر آدیامان (Adiyaman)، به کوه نمروت رفته و با پیاده روی به قله این کوه، از تماشای منظره خیره کننده طلوع یا غروب آفتاب لذت ببرید. در این منطقه علاوه بر امکان تماشای مناظر چشم نواز طبیعی، می توانید از آثار تاریخی  چون: مقبره پادشاه آنتیوکوس (Antiochus)، و مجسمه های سنگی که نمایانگر خدایان باستان و پادشاهان می باشند، بازدید نمایید؛ این آثار تاریخی در سراسر کوه نمروت پراکنده بوده و برای گردشگران بسیار جالب می باشند.کوه نمروت


صومعه صومِلا (Sumela Monastery)


یکی از بهترین مکان های ناشناخته در ترکیه، صومعه صوملا با معماری خارق العاده بر روی صخره ای در ارتفاع 1200 متر از سطح دریا می باشد. این صومعه مریم مقدس که متعلق به یونانیان ارتدکس و در نزدیکی ترابزون می باشد، بوسیله جنگل و نهرها احاطه شده است. صومعه صوملا به دلیل قرار گرفتن و مخفی شدن در چنین منطقه زیبایی، از چشم بسیاری از گردشگران بدور مانده ولی برای کسانی که به دنبال یک ماجراجویی هستند، همچنان در انتظار بازدیدکنندگان خود می باشد.


صومعه صومِلاآنی (Ani)


آنی معروف به «شهر هزار و یک کلیسا»، یک شهر قرون وسطایی ارمنی است که در مرزهای شرقی ترکیه قرار دارد. بقایای این کلیساها که هنوز استوار برجای خود ایستاده اند، بیانگر داستان های پرآشوب از گذشته می باشند. این شهر تاریخی با آثار بجامانده از گذشته، مکانی ایده آل برای گردشگران و کاوشگران در تاریخ می باشد.آنی


دریاچه وان (Lake Van)


همانگونه که می دانید، دریاچه وان بزرگترین دریاچه ترکیه و در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. این دریاچه که با قله‌های پوشیده از برف احاطه شده، دارای جاذبه های تاریخی چون کلیساها و کاخ های ارمنی نیز می باشد. آب دریاچه وان بواسطه طبیعت زیبای اطراف آن، وعده یک آب تنی آرام و لذت بخش را به شما می دهند و هرساله گردشگرانی را که برای اولین بار به آنجا آمده اند، وادار به بازگشت در فرصت های دیگر می کند!


دریاچه وانصفرانبلو (Safranbolu)


شهر آرام و دیدنی صفرانبلو که یادآور امپراتوری عثمانی است، شهری جذاب در شمال غربی آناتولی می باشد. این شهر که دارای عمارت های نیمه سنگی و خانه های بزرگ است، درحال حاضر برخی از آنها به عنوان هتل های مجلل مورد استفاده قرار می گیرند. جنگل ینیس (Yenice)، نیز در نزدیکی این منطقه، یک پیاده روی عالی را برای گردشگران فراهم آورده است.صفرانبلو


کاخ ایشاک پاشا (Ishak Pasha Palace - İşak Paşa)


این کاخ که در منطقه جدا افتاده دوگوبِیازیت (Dogubeyazit)، واقع شده، نمونه بارزی از معماری اسلامی بوده و از هر سو بسیار باشکوه می باشد. کاخ ایشاک پاشا دارای چندین اتاق و حیاط است که متاسفانه زیبایی آنها از چشم گردشگران بدور مانده است. این کاخ با نمایی زیبا که امتیاز ویژه ای برای آن به حساب می آید مطمئنا ارزش بازدید را بسیار دارد.


کاخ ایشاک پاشاشهر زیرزمینی دِرین کویو (Derinkuyu)


این شهر که عمیق ترین شهر زیرزمینی در کاپادوکیا است، واقع در 40 کیلومتری گورمه (Goreme)، و متعلق به دوره بیزانس (بین سال های 780 تا 1180 میلادی)، می باشد. این شهر با داشتن تونل های طولانی متعدد، دارای: بیش از 600 ورودی، کلیسا، چاه، مقبره، اصطبل، مدسه و انبار، بوده و گنجایش 20 هزار نفر را داراست. شهر زیرزمینی درین کویو که یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد می باشد، مطمئنا از جمله مواردی است که حتما باید در ترکیه از آن دیدن کرد.


شهر زیرزمینی دِرین کویو


شهر باستانی سیده (Side)


شهره سیده که در قرن هفتم پیش از میلاد توسط یونانیان ساخته و سکونت یافته بود، امروزه در شبه جزیره ای در آنتالیاست. این شهر باستانی که برخی آن را با شهرهای تاریخی و زیبای «پامفیلی» مقایسه می کنند، مملو از آثار بجا مانده از دوره های باستانی: یونان، لیدیا، روم، پارس، اسکندر و...، می باشد. امروزه شهر باستانی سیده، با توجه به ظرفیت های بالا و جاذبه های متعدد گردشگری خود، در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در آنتالیاست.


Side


تهیه و ترجمه: تایماز گلزار

logo-samandehi