ورود

نحوه سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور

سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور تجربه ای بسیار هیجان انگیز و فراموش نشدنی است. هرچند انتخاب سفر کردن به این شکل تنها منحصر به افرادی که علاقه زیادی به رانندگی و خودروهای شخصی خود دارند، نیست، اما گاهی سایر افراد برای صرفه جویی در هزینه ها از این گزینه استقبال می کنند.

مجوزهای لازم برای سفر به خارج با خودروی شخصی


برخلاف آنچه تصویر می شود، شرایط استفاده از خودروی شخصی برای مسافرت به خارج از مرزهای کشور با خودروی شخصی، به هیچ عنوان سخت نمی باشد. دریافت مجوز لازم برای این کار را می تواند طی یک روز دریافت و با خیال راحت از خودروی شخصی برای مسافرت به خارج از کشور استفاده نمود؛ برای این کار، کافی است مدارک زیر تهیه و ارائه نمایید:


قدم اول، کابوتاژ خودرو


به منظور خروج خودروها از مرز کشور، لازم است آنها نیز مجوز مورد نیاز را دریافت کنند. این مجوز که برای خودروها «کابوتاژ» نام دارد، در واقع به معنی کسب اجازه گمرک برای خروج خودرو از مرزهای بین المللی است. معمولا مدت اعتبار کابوتاژ یک ساله بوده و به خودیِ خود باطل نمی شود. به عبارت دیگر، برای ابطال آن پیش از پایان یک سال، باید مجددا به گمرک مراجعه و اقدامات لازم را انجام داد؛ در غیر این صورت، مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.


مراحل کابوتاژ خودرو بدین ترتیب می باشد؛ پس از کارشناسی های لازم، برگه کاپوتاژ با اعتبار یک سال و ظرف کمتر از یک ساعت، به نام مالک خودرو صادر می شود:

  • مراجعه به نزدیکترین گمرک یا کارگزاران آنها
  • ارائه کارت ملی خود، کارت سبز، سند خودرو، کارت خودرو و خودرو.


قدم دوم، دریافت دفترچه مالکیت بین المللی خودرو


علاوه بر ضرورت کابوتاژ خودرو، اقدام دیگر دریافت دفترچه مالکیت بین المللی خودرو که مانند سند ترجمه شده مالکیت می باشد. برای این منظور، باید به یکی از نمایندگی های دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه و با ارائه مدارکی مانند: برگه کابوتاژ، کپی یا اصل گذرنامه معتبر، کپی یا اصل سند مالکیت خودرو و داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی، نسبت به دریافت آن اقدام نمود.


مسافرت با خودروی شخصیقدم سوم، دریافت پلاک بین المللی


دریافت پلاک بین المللی صرفا از طریق دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر بوده و فقط یک بار صادر می شود که اعتبار همیشگی دارد. با توجه به اینکه این پلاک ها فقط در خارج از مرز قابل استفاده می باشد، استفاده از آن در داخل کشور خلاف قانون و مشمول جریمه می شود. پلاک بین المللی نیازی به پرچ نداشته و برای نصب آن می توانید از بست های پلاستیکی نیز استفاده کنید.

مدارک لازم برای دریافت پلاک بین المللی که تنها طی چند ساعت صادر می شود، عبارتند از:

  • کپی یا اصل گذرنامه
  • کپی یا اصل سند مالکیت خودرو
  • داشتن برگه کابوتاژ
  • داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی
  • پر کردن فرم درخواست


هزینه های اخذ گواهی های مذکور


برای اخذ این گواهی ها، علاوه بر ارائه مدارک نامبرده، هزینه های زیر نیز باید پرداخت گردد؛ این هزینه ها که ثابت نیستند و سالانه تغییر می کنند، در سال 99 بدین شرح زیر می باشند:

هزینه

نوع خدمات

119.000

صدور گواهینامه بین المللی رانندگی

110.000

سند مالکیت بین المللی خودرو

360.000

پلاک بین المللی خودرو

50.000

کابوتاژتهیه و ترجمه: تایماز گلزار

logo-samandehi