ورود

دریاچه سالدا، مالدیو ترکیه

ترکیه با زیبایی های بی نظیر خود، سالانه مقصد گردشگران خارجی و داخلی بسیاری می باشد؛ پس اگر در حال برنامه ریزی و تلاش برای رفتن به یکی از مناطق رویایی ترکیه هستید، سفر به جنوب غرب و دیدن دریاچه سالدا که یکی از زیبایی های مسحور کننده این کشور می باشد، انتخاب اشتباهی نیست.


 دریاچه سالدا در حدود 4 کیلومتری مرکز منطقه یِشیل اُوا از بوردور، در منطقه گولّر و در مساحتی به وسعت 44 کیلومتر مربع گسترش یافته است. این دریاچه که با بخش های: یِشیل اُوا، دوعان بابا و کایادیبی احاطه شده، با عمق 184 متری، یکی از دریاچه های عمیق ترکیه محسوب می شود که از نظر ساختاری و نوع تشکیل، دریاچه ای در دهانه آتشفشانی می باشد.

این دریاچه در جنوب غربی ترکیه با سواحلی شنی به رنگ سفید و آب های آبی، نه تنها به راحتی شما را محسور خود می کند، بلکه حس آرامش و شادابی را به شما می دهد. طبیعت اطراف دریاچه سالدا با بیش از 301 گونه گیاهی، یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری ترکیه برای علاقه مندان به طبیعت گردی می باشد؛ این دریاچه که تنها 3 کیلومتر با مرکز شهر یشیل آوا فاصله دارد، گزینه مناسبی برای گذراندن تعطیلاتی به یادماندنی است.دریاچه سالدا ترکیه


مالدیو ترکیه


دریاچه سالدا یکی از دریاچه های پاکیزه در میان شبه جزیره «ترکیه و مثلث بوردور-دنیزلی-آنتالیا» در منطقه «دریاچه ها» می باشد که دارای بافتی بکر و  از سازه شبه آهکی به نام سنگ های «استروماتولیت» تشکیل شده است. این سنگ ها که در سطح مریخ نیز دیده می شوند، امکان تولید منیزیم در سطح دریاچه را فراهم کرده اند. رنگ و حاشیه های این دریاچه، ظاهر سفید و بی نظیری داشته که با چنین ویژگی هایی، به عنوان «مالدیو ترکیه» نیز شناخته می شود. قرار گرفتن دریاچه سالدا در ارتفاع 1160 متری از سطح دریا، این امکان را به بازدیدکنندگان می دهد تا در ماه های تابستان از آب و هوا و دریای خنک تر لذت ببرند؛ از آنجا که دمای هوای ترکیه در تابستان کاهش یافته، رفتن به این دریاچه به شما حس کاملا خنکی می دهد؛ از این رو، توصیه می کنیم حتی در تابستان و هنگام بازدید از سالدا نیز لباس گرم همراه داشته باشید.


فعالیت های قابل انجام در دریاچه سالدا


شما در این دریاچه می توانید: طلوع و غروب بی نظیر آفتاب را تماشا کرده، در ساحل آن  پیک نیک داشته باشید و همراه خانواده یا به تنهایی، از حضور در این مکان لذت ببرید. چنانچه قصد شنا دارید، باید برخی نکات مانند ناگهان عمیق شدن آن را مدنظر قرار دهید؛ به همین دلیل، ورود به دریاچه فقط در مناطق مشخص شده مانند: ساحل عمومی شهرداری یشیل اوا، ساحل عمومی دوعان بابا و پارک طبیعت سازمان جنگلداری سالدا، امکان پذیر است؛ علاوه بر آن، امکان کمپ در ساحل عمومی: شهرداری یشیل اوا و دوعان بابا نیز، وجود دارد اما فقط در ساحل عمومی شهرداری یشیل اوا است که یک مجتمع برای برآوردن مایحتاج و اجاره خانه های ییلاقی درنظر گرفته شده است. باتوجه به مسکونی بودن اطراف دریاچه، کمپینگ صرفا از دو منطقه ذکر شده ممکن می باشد.مالدیو ترکیه


نحوه دسترسی به دریاچه سالدا


دریاچه بی نظیر سالدا، در موقعیتی نزدیک به: بوردور، دنیزلی، اسپارتا و آنتالیا، قرار داشته و از هر نقطه ترکیه می توانید با اتوبوس به آن دسترسی پیدا کرد. همچنین، دنیزلی و آنتالیا که در نزدیکی این منطقه هستند، دارای فرودگاه بوده و سمتی از این که در بخش یشیل اوا می باشد، 76 کیلومتر با مرکز بوردور فاصله دارد. این دریاچه به عنوان یک شاهکار طبیعی، 107 کیلومتر از مرکز اسپارتا و 100 کیلومتر از مرکز دنیزلی فاصله دارد که با اتوبوس های گردشگری واقع در مرکز این شهرها یا خودروهای کرایه ای، می توان به آن برسید.دریاچه سالدا مالدیو ترکیه


سایر اطلاعات در مورد دریاچه سالدا


  • مدت زمان دسترسی جاده ای از بخش های: آنتالیا، دنیزلی، اسپارتا و مرکز بوردور به این دریاچه به ترتیب: 2.5 ساعت، 1 ساعت، 1.5 ساعت و 1 ساعت، می باشد.
  • ورودی و ساحل عمومی دریاچه از بخش یِشیل اُوا بوده که در آن منطقه کمپینگ و خانه های ییلاقی وجود دارند؛ همچنین، گزینه های مختلفی برای صرف غذا در آن درنظر گرفته شده است.
  • ساحل عمومی دارای محوطه ای وسیع با تعداد زیادی میز پیک نیک و تخت ساحلی (شِزلونگ) می باشد که صرفا در تابستان و آخر هفته ها در دسترس و بسیار شلوغ خواهد بود.
  • برای اینکه بتوانید از زوایای مختلف چشم اندازهای زیبای دریاچه رادید، می توانید گشتی دراطراف آن زد.
  • چنانچه به دنبال محلی برای اسکان هستید، علاوه بر کمپینگ، می توان از چند پانسیون کوچک در اطراف دریاچه نیز استفاده کرد.
  • دریاچه سالدا برای عکاسان و علاقه مندان به پیاده روی، نقطه آغاز بی نظیری است؛ پس اگر در خود احساس آمادگی می کنید، می توانید در رویداد «اولترا ماراتون» دریاچه شرکت و بدین ترتیب مناظر را از بالاترین نقطه تماشا کنید.
  • این دریاچه دارای یک پیست اسکی برای گردشگران در فصل زمستان می باشد.
  • دریاچه سالدا که محبوب: دوستداران طبیعت، اعضای کمپ و دوچرخه سواران می باشد، با پارک طبیعت و چشم انداز فوق العاده اش در انتظار کشف شدن هستند.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع:  atakurumsal.com

logo-samandehi