ورود

آبشار کورشونلو در آنتالیا

آبشار «کورشونلو (Kurşunlu)» که یکی از زیبایی های طبیعی ترکیه می باشد در آنتالیا واقع شده است. آبشارهای کوچک که به حوضچه های کوچکی می ریزند، در کنار جریان های آبی که آبشار اصلی را تشکیل می دهند، منظره ای شگفت انگیزی را برای بازدیدکنندگان بومی و غیربومی به تصویر می کشد.


اطلاعاتی در مورد آبشار کورشونلو


آبشار کورشونلو به ارتفاع 18 متر که از زمان شکل گیری تا سال 1986 کشف نشده باقی مانده بود، پس از این تاریخ و به منظور کمک به گردشگری آنتالیا، تبدیل به پارک طبیعی شد. در همین راستا، مناطق خاصی جهت: پیک نیک، سکوهایی برای تماشای مناظر زیبا، زمین های بازی، مسیرهای پیاده روی برای تسهیل پیاده روی در مناطق اطراف آبشار و حوضچه های مختلف، احداث شدند. علاوه بر این، پارکینگ هایی نیز برای سهولت در استفاده از وسائل نقلیه شخصی این منطقه دایر شده اند.


آبشار اصلی کورشونلو دارای هفت حوضچه با آبشارهای نسبتا کوچکتر می باشد، که این مجموعه طبیعی و زیبا را تشکیل می دهند؛ عمق این حوضچه ها تقریبا 7 متر بوده و مساحت آنها به 1600 متر مربع می رسد. پوشش گیاهی غنی و تنوع خاربیشه های موجود، از سایر عناصری هستند که زیبایی این منطقه را افزایش داده و می توان گونه های مختلف درختان و پوشش های گیاهی بزرگ و کوچکی چون کاج قرمز را بیش از سایرین دید. همچنین، این منطقه زیستگاه گونه هایی چون: گراز وحشی، روباه، سنجاب، خرگوش، خفاش، دارکوب و شانه به سر، می باشد؛ علاوه بر این، زندگی زیر آب نیز دارای طیف گسترده ای از موجودات بوده که موجب تنوع و گسترش گونه های طبیعی و زیستی شده است.


مکان های دیدنی آبشار کورشونلو


فضای دلنشین و طبیعتی که آرامش را به هر بیننده ای القا می کند، به خودی خود یکی از دلایل جذب گردشگران به منطقه آبشار کورشونلو می باشد.؛ علاوه بر این، نقاط خاصی در منطقه برای دیدن وجود دارند که عبارتند از:


سرو لبنان (درخت صنوبر)


انواع گونه های درختان: چنار، بلوط و سرو کوهی که از جمله درختانی با طول عمر طولانی در ترکیه محسوب می شوند، گاهی ممکن است تا 1000 سال نیز عمر کرده و ارتفاعشان به 40-50 متر و قطر آنها به 2 متر برسد. همچنین، این گونه های درختی که بیشتر در مناطق گرمسیری رشد کرده و ظاهر بسیار باشکوهی دارند، زمانی در لبنان به وفور رشد می کردند و متاسفانه امروزه تعداد کمی از آنها وجود دارد که به نمادی برای پرچم لبنان نیز تبدیل شده اند.


آسیاب آبی تاریخی


این آسیاب تاریخی که حدود 200 سال پیش توسط روستاییان ساکن منطقه و برای آسیاب غلات مورد استفاده قرار می گرفته، امروزه نیز همچنان فعال است؛ پیش از این، 10 آسیاب در اطراف آبشار کورشونلو وجود داشته که در حال حاضر فقط یک عدد از آن باقی و در حکم یک اثر تاریخی می باشد.


امکانات اقامتی


به منظور محافظت از ساختار طبیعی آبشار، هیچ مرکز اقامتی برای گردشگران داخلی و خارجی در اطراف این منطقه ساخته نشده و نزدیک ترین مراکز اقامتی، در «بِلِک (Belek)» و «آنتالیا» قرار دارند. اگر چه فعالیت منطقه «بِلِک» در زمینه گردشگری پیشینه چندانی ندارد، اما در سال های اخیر به یکی از مراکز محبوب برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده که جنگل های کاج و درختان پسته، به وفور در آن یافت شده و به خوبی در برابر ساخت و سازهای بتُنی محافظت شده اند. نتیجه این امر طی چندین سال و از گذشته، نقش مهمی در جلوگیری از پیشروی شن و ماسه دریا به عهده داشته و امروزه موجب شده این منطقه تبدیل به یک منطقه ارزشمند طبیعی شود. «بِلِک» که در فاصله 20 کیلومتری از پارک ملی کورشونلو قرار دارد، با داشتن زمین های گلف، مناطق جنگلی و ساحلی، در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی به عنوان مرکز گردشگری می باشد.


خوردنی ها و آشامیدنی ها


اگرچه ایده آل ترین زمان برای سفر به آبشار کورشونلو، فصول بهار و تابستان می باشد، اما این آبشار در سفرهای پاییزی تجربه بی نظیری را برایتان به همراه خواهد داشت. رستوران های واقع در منطقه نیز خدمات با کیفیتی را جهت برآورده کردن نیازهای غذایی و آشامیدنی، به بازدید کنندگان ارائه می دهند. در این مکان ها همراه با سرو غذاهای مختلف گوشتی، تقریبا همه نوع ماهی مطابق با سلیقه مشتریان ارائه شده و به منظور ایجاد تصویری هماهنگ با طبیعت، وعده های غذایی در فضایی سرسبز و روی میزهای چوبی سرو می شوند.


ساعات بازدید و هزینه ورود به آبشار


هزینه ورودی: ورودیه برای افراد بزرگسال 10 لیر و برای محصلین 5 لیر می باشد؛ ورود به محوطه پارکینگ نیز رایگان است.

ساعات بازدید: همه روزه از ساعت 09:00-18:00


نحوه دسترسی به کورشونلو


با خودروی شخصی: برای رسیدن به آبشار کورشونلو با خودروی شخصی، باید از مرکز آنتالیا مسیر بلوار آسپِندوس (Aspendos)، و خیابان سِریک (Serik)، را به سمت جاده آنتالیا-اِسپارتا (Isparta)، دنبال کنید. سپس، بعد از پیمودن حدودا 5 کیلومتر به تابلوی آبشار رسیده و با دنبال کردن مسیر به سمت راست، به منطقه مناسب برای اقامت و پیک نیک خواهید رسید. در ورودی مبلغ مشخصی پرداخت می شود که این هزینه شامل استفاده از خدمات پارکینگ و امکان حضور در همه مناطق می باشد. غیر از این هیچ هزینه ای دریافت نمی گردد.


استفاده از اتوبوس یا مینی بوس: خوشبختانه خدمات حمل و نقل عمومی به این آبشار دایر بوده و در هر ساعت، اتوبوس یا مینی بوس از مرکز آنتالیا به این منطقه در حرکت می باشند. شما می توانید با استفاده از اتوبوس های شهری شماره: 524، 524 A و 519 و نیز خطوط مینی بوس: 230 و 231، به ورودی آبشار کورشونلو برسید.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

logo-samandehi