ورود

جزیره بویوکادا (Büyükada Island)

جزیره بهشتی بویوکادا  طی قرن ها آنچه انتظار می رفته را برای ساکنین خود به انجام رسانده است؛ از تبدیل شدن به استراحتگاهی برای راهبان تا سرپناهی برای لئون تروتسکی (Leon Trotsky)، تبعیدی.

کمی دورتر از سواحل استانبول، تعدادی جزیره کم تردد در دریای مرمره وجود دارند که بزرگترین آنها (بویوکادا)، نسبت به بقیه دارای جاذبه های بیشتری چون: معماری زیبای عثمانی، صومعه های آرام یونانی و یک عمارت متروکه که زمانی تبعیدگاه لئون تروتسکی بوده است، می باشد.


بویوکادا یا «جزیره بزرگ» که زمانی تبعیدگاه و محل زندگی راهبان در دوره بیزانس بوده در سال 569 پیش از میلاد و به دستور امپراتور بیزانس جاستین دوم (Justin II)، کاخ و صومعه ای در آن احداث گردید. این سازه ها در ابتدا بیشتر حکم زندان و تبعیدگاه شاهان و ملکه های خلع یا به اسارت گرفته شده، بوده است.


اما این جزیره بعدها و در دوران عثمانی، به عنوان تفرجگاه و مکانی برای گذراندن تعطیلات تابستانی و مجلل، مورد استفاده  قرار می گرفته. جزیره بویوکادا که دارای اهمیت خاصی برای جوامع: یونانی، یهودی و ارمنی استانبول دارد، امروزه بسیاری از منازل و ویلا های باشکوه در این جزیره وجود دارد که در میان باغ های زیبا و درختان انجیر، قرار دارند.


در سال 1929، جزیره بویوکادا مجددا به عنوان تبعیدگاه و برای «لئون تروتسکی» که یک انقلابی مارکسیست بود، در نظر گرفته و وی ملزم به سکونت برای چهار سال در آنجا شد؛ او در این مدت توانست زندگینامه و تاریخ انقلاب روسیه را در گوشه نشینی دنجی از جزیره نوشته و برای جهانیان به یادگار بگذارد. امروزه عمارت متروکه تروتسکی همچنان در جزیره باقی بوده و در اواخر سال 2015 به قیمت هنگفت 4.4 میلیون دلار به فروش رسید.


با تمام تاریخ پرفراز و نشیب این جزیره، شاید همچنان ایده آل ترین مکان برای تماشای مناظر، ویرانه های قلعه بجامانده در بالای بلندترین نقطه جزیره یعنی یوجی تپه (Yucetepe)، می باشد. دسترسی به این مکان که از طریق یک مسیر شیب دار امکان پذیر است، دربرگیرنده کلیسای آیایورگی (Aya Yorgi)، است. شما می توانید با رفتن به این مکان، به راحتی مناظر اطراف را با چشم انداز وسیع ببینید. جزیره بویوکاد از استانبول قابل مشاهده بود و در کنار تاریخ جذاب خود و نیز سرسبزی آن، مکانی است که به گردشگران توصیه می شود.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi