ورود

نکات مهم هنگام کرایه خودرو

از دیرباز، ترکیه یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در جهان بوده و به دلیل تعدد جاذبه های: طبیعی، تاریخی، فرهنگی، درمانی و شهری، توصیه می گردد برای بازدید از آن، حتما یک ماشین اجاره کنید. بدین ترتیب، شما نه تنها در زمان رفت و آمد خود صرفه جویی خواهید کرد، بلکه به لحاظ هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد؛ اما برای منظور نکاتی وجود دارد که اطلاع از آنها ضروری است.

ترکیه از جمله کشورهایی است که دارای یکی از بهترین شبکه های گسترده و متنوع حمل و نقل عمومی مانند: اتوبوس، تاکسی، مینی بوس، مترو، تراموا، متروبوس و تاکسی دریایی، است. اما با این وجود، به دلیل هزینه های بالای کرایه وسایل نقلیه عمومی، رفت و آمد به اقصی نقاط شهر می تواند در سراسر ترکیه بویژه استانبول و آنکارا بسیار پرهزینه و برای مسافران مشکل ساز گردد. از این رو، به گردشگران توصیه می شود اقدام به اجاره ماشین از شرکت های مرتبط و معتبر کنند تا نه تنها به راحتی بتوانند به مکان هایی که می خواهند برسند، بلکه در هزینه های خود نیز تا حد زیادی صرفه جویی نمایند.

اما این کار مستلزم آگاهی از نکات و رعایت مواردی است که می تواند کرایه ماشین در ترکیه را برای مسافران راحت تر و مطمئن تر کند؛ به همین دلیل، در ادامه 20 نکته مهمی که هنگام اجاره خودرو در ترکیه باید درنظر بگیرید را بیان خواهیم کرد.


نکات مهم  هنگام اجاره ماشین در ترکیه


طی سال های اخیر و پس از اصلاحات مختلفی در قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه که مطابق قوانین اتحادیه اروپا می باشد، رانندگی در ترکیه بسیار ایمن، آسان و قانونمند شده و وضعیت مسیرهای درون و برون شهری بسیار بهبود یافته است؛ همچنین، نه تنها نظارت دقیق و مستمری از سوی پلیس این کشور انجام می گیرد، بلکه به منظور کاهش هرچه بیشتر تخلفات رانندگی، جرایم سنگینی را نیز، اعمال نموده اند. در چنین شرایطی، 20 نکته زیر که کمک زیادی به رانندگی و اجاره مطمئن خودرو خواهد کرد، عبارتند از:


دلایل کرایه خودرو در ترکیه


مهم نیست قصد شما از سفر به ترکیه کاری است یا تفریحی، چراکه مطمئنا برای رسیدن به مقصد خود، مجبور هستید چندین بار وسیله نقلیه خود را عوض کرده و کرایه های مختلفی را بپردازید. این درحالی است که اگر با وسیله ای غیر از تاکسی تردد کنید، نه تنها نیاز به کارت بلیط مختص به هر شهر را دارید بلکه باید دقیقا بدانید در کدام ایستگاه پیداده شده و احتمالا سوار وسیله نقلیه بعدی شوید. اما اگر بخواهید سوار تاکسی شوید، در آن صورت هزینه ای که باید بپردازید، شاید در مجموع حتی بیشتر از هزینه بلیط رفت و برگشت به کشور خودتان گردد. در چنین شرایطی، اجاره ماشین در ترکیه بهترین روش برای تردد می باشد.


انتخاب بهترین شرکت اجاره خودرو


برای این کار، می توانید از توصیه های دوستان خود که پیشتر اقدام به کرایه ماشین در ترکیه کرده اند، کمک بگیرید. درصورتی که چنین فردی در اطراف شما وجود ندارد، می توانید به آگهی های تبلیغاتی مراجعه کرده یا در اینترنت جستجو نمایید. پس از این اقدام، حال بهتر است با مقایسه قیمت ها، خدمات شرکت های کرایه خودرو، نوع خودروها، رعایت قوانین مرتبط و ...، بهترین شرکت را انتخاب نمایید.


واجد شرایط بودن برای کرایه ماشین


بطور معمول، داشتن: گواهینامه بین المللی، حداقل 21 سال (ممکن است در برخی شرکت ها یا برای اجاره برخی خودروها، سن بالاتری مانند 25 سال را مدنظر داشته باشند)، و گذشت حداقل یک سال از تاریخ صدور گواهینامه رانندگی، از شروط اولیه اجاره ماشین در  ترکیه هستند.


دارا بودن یکی از مجوزهای قانونی و بین المللی رانندگی


مسافران در ترکیه جهت رانندگی، می بایست یکی از مدارک قانونی زیر را به عنوان مجوز رانندگی، در اختیار داشته باشند:

 • گواهینامه رانندگی بین المللی
 • گواهینامه رانندگی صادره از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشور امریکا
 • داشتن مجوز بین المللی رانندگی یا همان IDP برای کسانی که گواهینامه رانندگی آنها به زبانی غیر از حروف لاتین صادر شده است.


تحویل خودروی اجاره شده از شرکت


پارکینگ اکثر شرکت های کرایه خودرو، در فرودگاه ها می باشد تا مسافران به محض پیاده شدن از هواپیما، بتوانند خودروی خود را تحویل بگیرند. لازم به ذکر است، تفاوت عمده ای بین شرکت های دارای دفتر نمایندگی در فرودگاه با آنهایی که سطح شهر هستند، وجود دارد و آن، معافیت مالیاتی و ارزان تر بودن خودروهای شرکت هایی است که دفتر و پارکینگ ماشین هایشان، در فرودگاه است.


اطلاع از سمت رانندگی در ترکیه


در  ترکیه نیز همانند اکثر کشورهای دنیا، رانندگی از سمت راست جاده انجام می گیرد.

 • محدودیت سرعت در خیابان و جاده های ترکیه
 • 50 کیلومتر در ساعت برای مناطق شهری
 • 90 کیلومتر در ساعت برای مناطق روستایی
 • 120 کیلومتر در ساعت برای بزرگراه ها

سایر محدودیت های سرعت نیز در مسیرهای مختلف، از طریق تابلوهای راهنمایی و رانندگی مشخص گردیده است.


علائم راهنمایی و رانندگی موجود در خیابان ها و جاده های ترکیه


با توجه به اینکه علائم راهنمایی و رانندگی در سراسر دنیا یکسان است، همانند هر کشوری، نوشته های اکثر علائم یا به زبان ترکیه ای یا ترکیه ای و انگلیسی می باشد.


تهیه سیم کارت ترکیه ای


توصیه می شود هنگام ورود به ترکیه، حتما یک سیم کارت تلفن همراه خریداری و مورد استفاده قرار دهید تا نه تنها به راحتی بتوانید تماس های تلفنی خود را با هزینه مناسب انجام دهید، بلکه بتوانید هنگام رانندگی یا پیدا کردن آدرس، از سیستم مسیریابی آن نیز، استفاده نمایید.


پارک خودرو در ترکیه


 • پارکینگ عمومی: پارک خودرو در پارکینگ های عمومی، یکی از امن ترین اقدامات بویژه برای مسافران است؛ چراکه معمولا چنین پارکینگ هایی، دارای سیستم نظارتی ورود و خروج بوده که هرگونه خطر سرقت خودرو را کاهش می دهند.
 • پارکینگ خصوصی: معمولا این پارکینگ ها متعلق به مراکز خاصی بوده و صرفا قابل استفاده برای مشتریان این مراکز درنظر گرفته شده اند. (مثلا پارکینگ هتل، صرفا برای مسافران می باشد).
 • پارک در خیابان: رایج ترین نوع پارک خودرو در هر کشوری، پارک در خیابان است. در برخی خیابان های این کشور، پارکومترهایی وجود دارد که پرداخت هزینه به آنها الزامی است (در غیر این صورت، پارک خودرو رایگان خواهد بود).


اطلاع از زمان شلوغی خیابان ها


اگر به زبان ترکیه ای تسلط چندانی ندارید که بتوانید وضعیت شلوغی خیابان ها را از طریق رادیو گوش کنید، پس می توانید با مراجعه به Google Maps، از این موضوع مطلع شوید.


کیفیت خیابان ها و جاده در ترکیه


همانگونه که پیشتر نیز اشاره شده، از زمان تبعیت ترکیه از استانداردها و قوانین راهنمایی و رانندگی اتحادیه اروپا، کیفیت خیابان ها و جاده های این کشور بسیار بهتر و مناسب برای رانندگی شده اند؛ همچنین، علائم کافی برای اطلاع از وضعیت مسیر نیز، وجود دارد.


سبک رانندگی مردم ترکیه


در حالت کلی، وضعیت رانندگی مردم ترکیه در مقایسه با چندین دهه پیش، بهبود بسیار چشمگیری داشته و رانندگان ترکیه ای، قانونمدارتر رانندگی می کنند؛ از سوی دیگر، حضور دائمی پلیس راهنمایی و رانندگی در مسیرهای مختلف و نیز بازرسی های غیرمنتظره رانندگان و خودروها، از دیگر دلایل تاثیرگذار در بهبود رانندگی در ترکیه شده است.


میزان شلوغی و ترافیک خیابان ها


در ترکیه و به ویژه شهرهایی مانند استانبول و آنکارا، در ساعاتی از روز خیابان ها بسیار شلوغ شده و ترافیک سنگینی در مسیر بوجود می آید که اجتناب ناپذیر است؛ لذا، حتما سعی کنید یا تردد خودرو  را در ساعاتی غیر از زمان شلوغی خیابان ها انجام دهید یا از مسیرهای فرعی استفاده کنید تا در ترافیک سنگین نمانید.


وجود بیمه های ضروری برای ماشین


بنا بر قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه، کلیه خودروها حتی ماشین های اجاره ای، ملزم به داشتن بیمه بدنه و شخص ثالث هستند؛ بر همین اساس، مطمئن شوید هنگام تحویل خودرو از شرکت کرایه ماشین، کارت بیمه در خودرو وجود دارد. همچنین، شما می توانید با درخواست بیمه خسارات جزئی، هرگونه خسارت احتمالی مانند: خط افتادگی روی بدنه ماشین، شکسته شدن آیینه و ...، را تحت پوشش قرار دهید.


سوخت مصرفی خودروها در ترکیه


یکی از ویژگی های رانندگی در ترکیه، عدم نگرانی از تامین سوخت برای خودرو می باشد، چراکه شما به راحتی می توانید در فواصل نسبتا کوتاه، جایگاه های سوخت را دیده و بسته به نوع سوخت مصرفی خودروی خود، از آنها استفاده کنید. در حالت کلی، 3 نوع سوخت برای خودروها در ترکیه وجود دارد که عبارتند از: بنزین، گازوئیل و اتوگاس. بطور معمول، بنزین گران تر  از سایر سوخت ها بوده و از آنجا که قیمت سوخت گازوئیل کمتر است، توصیه می شود در ترکیه هنگام کرایه خودرو، از خودروهایی با سوخت گازوئیلی استفاده کنید؛ البته، هرچند هزینه کرایه این نوع خودروها در مقایسه با خودروهای بنزینی کمی بیشتر  است، اما وقتی هزینه تامین سوخت برای خودروها را مقایسه کنید، خواهید دید که خودروهای گازوئیلی بسیار مقرون به صرفه تر هستند. بر اساس قیمت تعیین شده برای هر لیتر سوخت در ترکیه، هزینه آن در سال 2021 به شرح زیر می باشد:

 • بنزین: 7 TL در هر لیتر
 • دیزل/گازولین/گازوئیلی: 6 TL در هر لیتر
 • اتوگاس/CNG/ LPG : 4 TL در هر لیتر


جهت یابی مسیر در ترکیه


از آنجا که ممکن است مسافران به خوبی تمامی خیابان ها و جاده های ترکیه را نشناسند، از این رو توصیه می گردد حتما از خودروهایی استفاده کنند که دارای سیستم جهت یابی و متصل به Google Maps می باشند؛ این سیستم که در ترکیه به خوبی کار می کند، به شما کمک خواهد کرد مناسب ترین مسیر را انتخاب و در زمان کوتاهی به مقصد خود برسید.


پرداخت عوارض بزرگراه و جاده ها در ترکیه


در ترکیه نیز همانند سایر کشورها، لازم است هنگام عبور از برخی بزرگراه ها یا جاده های بیرون شهر، عوارض پرداخت کنید. یکی از تسهیلاتی که ترکیه در این رابطه فراهم آورده، سیستم پرداخت الکترونیک عوارض موسوم به HGS است. برای این منظور، شما با پرداخت هزینه خرید یا شارژ، یک برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض تهیه کرده (که بر روی شیشه جلوی ماشین نصب می گردد)، و هنگام عبور از درگاه های عوارضی، مبلغ موردنظر بصورت خودکار از شارژ شما کم می گردد.


معمولا درخصوص ماشین های اجاره ای، این برچسب وجود دارد که شما می توانید یا آن را هنگام کرایه خودرو شارژ کنید، یا هنگام تحویل ماشین به شرکت، هزینه ثبت شده در سیستم را پرداخت نمایید (البته توصیه می شود این هزینه را از پیش پرداخت کنید).


ضرورت صندلی ویژه کودکان در خودرو


اگر همراه شما کودکی نیز وجود دارد که شرایط زیر را دارد، پس حتما باید نسبت به وجود صندلی کودک هنگام کرایه ماشین، درخواست بدهید؛ چراکه در ترکیه عدم وجود صندلی مخصوص کودک در خودرو، تخلف محسوب شده و مشمول جریمه می گردد.


 • کودکان زیر 150 سانتیمتر و وزن کمتر از 35 کیلوگرم حتما باید روی صندلی مخصوص کودکی که دارای مهار است بنشیند.
 • کودکان زیر 10 سال نمی توانند روی صندلی جلو بنشینند.


رانندگی در بیرون شهر و جاده های ترکیه


اگر قصد شما از اجاره خودرو در ترکیه، رفتن به بیرون شهر یا تردد بین شهرهاست یا احتمال این موضوع را می دهید، پس حتما از قبل این موضوع را با شرکت کرایه ماشین بررسی کنید، چراکه در ترکیه تمامی شرکت های فعال در این حوزه، خودروی خود را جهت تردد در بیرون شهر کرایه نداده و فقط می توان با آنها در محدوده شهری که خودرو را اجاره کرده اید، حرکت کنید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi