ورود

مناره چهار ستونه در دیاربکر (Diyarbakir)

این برج یا مناره تاریخی که بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته، مکان بوقوع پیوستن یک ترور سیاسی غم انگیز می باشد. این مناره جزئی از مسجد جامع سِیه (Seyh)، بوده که خود بیش از 500 سال قدمت داشته و مقبر شیخ مطر نیز در آن قرار دارد.


آشنایی با تاریخچه این مکان


مطمئنا، همه مسجدی که در پشت دیوارهای مستحکم شهر قدیمی دیاربکر و برای بیش از 500 سال قرار دارد، می شناسند. اما دلیل اصلی مورد توجه قرار گرفتن آن، مناره ای است که در ضلع شمال شرقی آن می باشد که نزد مردم محلی با نام «دورت آیاکلی میناره (Dört Ayaklı Minare)» یا مناره چهار ستونه، شناخته می شود.

بنا بر «کتاب سال یا سالنامه دیاربکر (Salnımeleri Diyarbakır)»، این مناره ابتدا خارج از محوطه مسجد و به عنوان برج دیده بانی دشت در حدود 906 پیش از میلاد ساخته شد؛ زمانیکه این منطقه به تسخیر مسلمان درآمد و مردم به اسلام گرویدند، در سال 1500 بنا به دستور «حاجی حسین (Hajji Hüseyin)» این مناره بازسازی و جزئی از مسجد گردید. در همین دوره، چهار ستون منحصر به فرد به مناره افزوده و به شکل امروزی خود درآمد.

از آن زمان تا کنون، روزانه پنج مرتبه صدای اذان از گلدسته سنگی آن به گوش رسیده، و هر یک از چهار ستون آن، نشانه ای از چهار فرقه اصلی اهل سنت می باشد. بر این اساس، این مناره نه تنها نمادی برای اسلام که نمادی از اتحاد بین مسلمین است. بنا بر اعتقادات محلی، هر شخصی که هفت بار از بین این چهار ستون عبور کند، تمام آرزوهای او برآورده می شوند.


مناره چهار ستونه در دیاربکر


بررسی  واقعه تاریخی و مهم


هر چند هرگز مدرک مستدلی برای این باور بدست نیامده، اما با این حال، بعد از ظهر هر 28 نوامبر و از سال 2015، هنگامی که یک «طاهر الچی (Tahir Elçi)» به عنوان سیاستمدار محلی یک کنفرانس مطبوعاتی در پایین این مناره برگزار کرد. در این زمان بود که الچی با اشاره به آثار گلوله شلیک شده در درگیری بین مخالفان نظام حکومتی و مامورین دولت، از آن به عنوان نشانه ای مهم برای به خطر انداختن میراث فرهنگی ملت و درگیری های سیاسی استفاده نمود. دقایقی بعد، وی پس از بازگشت به وسیله نقلیه خود، بوسیله فردی که در کمین نشسته بود، به ضرب گلوله جان خود را از دست داده و ترور گردید.

از این رو، اگر بخواهید یک نتیجه مهم از این رویداد بگیریم، افزایش آگاهی در گذر زمان با توجه به ارزش های تاریخی و امروزی خود می باشد؛ بنابراین، هیچ مکانی به این اندازه برای یادآوری به تعهد و پایبندی ارزش های ملی و میهنی مناسب نمی باشد.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi