ورود

غار زئوس در کوش آداسی ترکیه (Cave of Zeus)

شهرت این غار که بی ارتباط با زئوس، خدای خدایان یونان باستان و ساکن کوه المپوس (Olympus)، نیست، به غار Psychro یا Dikteon نیز شهرت دارد. حفاری های باستان شناسی حاکی از قدمت طولانی و کاربری آن به عنوان پرستشگاه می باشد.


موقعیت مکانی غار زئوس


غار زئوس که در نزدیکی شهر ساحلی «گوزل چاملی (Güzelçamlı)» در غرب ترکیه می باشد، در حاشیه شبه جزیره دیلیک (Dilek Peninsula)-پارک ملی دلتا بویوک مندرس (Büyük Menderes Delta National Park)، قرار دارد. باوجودیکه ورودی این غار توسط درختان زیتون و گل های وحشی مسدود شده، اما با این حال گردشگران زیادی با حدودا 15 حرکت به سمت پایین و رسیدن به یک مسیر سنگی، می توانند به یک حوضچه آب سرد که از رودهای جاری بین کوه تغذیه کرده و نهایتا به دریا می ریزند، برسند.


غار زئوس ترکیهدلایل و افسانه های نام گذاری غار زئوس


بر اساس تحقیقات باستان شناسی صورت گرفته، این غار یک مکان مقدس که به دلیل جایگاه غیرمعمول خود و نیز داستان های اساطیری محلی، شناخته شده است. افسانه ها حاکی از آن است هرگاه زئوس برادرش پوسایدون (حاکم دریا و طوفان - Poseidon)، را خشمگین می کرد، خود به این غار پناه می برد تا از طوفان های مرگباری که برادرش به راه می اندازد، در این غار در پناه باشد.

بنا بر روایتی دیگر، زئوس برای شنا کردن با یک دختر روستایی به نام «هِرا (Hera)»، به این غار می آمد تا از چشم همسر خود و سایر خدایان اولمپوس به دور باشد.. از این رو، غارهای متعددی در منطقه اژه با این عنوان یعنی «غار زئوس» وجود دارند که هر یک از آنها نیز دارای افسانه ای مرتبط با زئوس می باشند. برخی از گردشگران هنگام بازدید از این غار، پارچه ای را نیز همراه می آورند تا با بستن آن به دور درخت زیتونی که در دهانه غار قرار دارد، به آرزوی نوشته شده در دستمال خود برسند.


غار زئوس در کوش آداسی ترکیهآنچه پیش از رفتن به این مکان باید بدانید


غار زئوس یکی از نقاط محبوب مردم محلی و گردشگران است که دسترسی به آن از طریق اتوبوس خیلی راحت می باشد و علاقمندان می توانند از یک ایستگاه Pitstop در پارک ملی دلتا بویوک مندرس، سوار آنها شوند. با توجه به اینکه مسیر حوضچه آب در پایین غار لغزنده است، بنابراین توصیه می شود هنگام پایین آمدن بسیار احتیاط کنید.


جاذبه های اطراف غار زئوس


وقتی به غار زئوس می آیید، می توانید در عین حال به بازدید از: پانیونیون در 887 متری، انیشتین یری در 992 متری و بازار ادویه جات گوزل چاملی در 1.1 کیلومتری از این مکان، بروید.


غار زئوس


نزدیک ترین اقامتگاه به غار زئوس


به دلیل آنکه چندین جاذبه گردشگری در اطراف غار زئوس وجود دارد، به همین دلیل شما به راحتی می توانید در فاصله 605 متری از این مکان، در هتل «آرت بیچ» اقامت کرده و تعطیلاتی به یادماندنی داشته باشید.


برخی دیگر از معروف ترین غارهای ترکیهتهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi