ورود

هام سیلوس (Hamsilos)، خلیجی پنهان در شمالی ترین نقطه ترکیه

«خلیج هام سیلوس» که یکی از مخفی ترین خلیج های ترکیه در شمالی ترین نقطه این کشور می باشد، به لحاظ تاریخی همچنان مکانی تاریخی است؛ این خلیج با زیبایی بی نظیر خود، در انتظار بازدیدکنندگان می باشد.

خلیج هام سیلوس (Hamsilos)، یا به عبارتی دیگر «پارک طبیعی هام سیلوس»، که در شمالی ترین نقطه ترکیه واقع شده، در نتیجهء فرسایش یخچال های طبیعی تشکیل و تنها خلیج در جهان است که بدون دخالت انسان بوجود آمده است. بخشی از این خلیج که به دریا ملحق می شود، بسیار وسیع بوده و با جاری شدن به بخش پایینی منطقه، باریک تر و به یک جنگل منتهی می شود. این خلیج که ظاهری شبیه به سر یک فیل دارد، در گذشته به عنوان مکانی بوده که دزدان دریایی در آن پنهان می شدند و امروزه نیز از آن همچنان به عنوان محلی که ماهیگیران در هوای طوفانی از خود حفاظت می کنند، استفاده می شود.


«حکمت توسون (Hikmet Tosun)» مدیر فرهنگ و گردشگری شهر سینوپ (Sinop)، طی اظهاراتی در مورد اهمیت هام سیلوس چنین می گوید: "این خلیج به عنوان تنها آبدره ترکیه در طول تاریخ به ثبت رسیده است؛ یک خلیج بدور از چشم برای مخفی شدن دزدان دریایی و عبور کشتی ها بدون دیده شدن از ساحل. در این مکان، حتی نوع رویش و قرار گرفتن درختان با سایر مکان ها بسیار متفاوت بوده و آنها خلاف جهت باد خم شده اند. این گردشگاه طبیعی که یک مرکز مهم برای فعالیت های گردشگری در طبیعت محسوب می شود، لذا مورد علاقه بسیاری از مردم می باشد. زمانی که ما کودک بودیم، دو مکان در سینوپ وجود داشت، یکی هام سیلوس و دیگری باغچه لر (Bahçeler)، و ما در چنین فضایی بزرگ شدیم یعنی مکانی که سینوپپ متعلق به آن است. البته، این شهر به قدری زیباست که علاوه بر ساکنین محلی، هرساله توسط بسیاری از گردشگران نیز مورد بازدید قرار می گیرد. بویژه از استان های همجوار نظیر کاستامونو و سامسون، افراد زیادی برای کمپینگ، استراحت و شنا به این جا می آیند."


حکمت توسون در ادامه افزود: "این منطقه نقش مهمی در گردشگری سینوپ وجود داشته و امکان «گردشگری با کاروان» نیز وجود داشته و گردشگران در منطقه آکلیمان می توانند چادر زده و اتراق کنند؛ به ویژه، علاقمندان به گشت و گذار در طبیعت و کسانی که با چادر یا کاروان مسافرت می کنند، همیشه در این منطقه اقامت می کنند. در این مکان هیچ نوع ممنوعیتی وجود ندارد و مردم می توانند همانگونه که می خواهند در آن بصورت رایگان اقامت داشته باشند. خلاصه اینکه منطقه هام سیلوس ارزش دیدن دارد، چراکه دارای محیطی متفاوت است؛ این مکان که هیچ شباهتی به «کارادنیز» ندارد، می توان با مقایسه عکس های هر دو منطقه، این موضوع را به خوبی فهمید."

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi