ورود

برحسب شخصیت خود، در ترکیه به کجا برویم

ترکیه کشوری با فرصت های فراوان و متنوع برای مردم خود و گردشگران می باشد؛ در این کشور، از گذراندن تمامی ساعات روز در ساحل و چرت زدن برای مدت طولانی گرفته تا انجام فعالیت های ورزشی در کوهستان، از جستجو در تاریخ با شکوه ترکیه گرفته تا خوردن انواع غذاهای لذیذ، ترکیه به راستی برای هر سلیقه ای، فرصت هایی را فراهم می کند.


استانبول، شهری برای علاقه مندان به تاریخ


استانبول شهری است که بواسطه موقعیت: جغرافیایی، سیاسی و قدمت تاریخی خود،  برای هر سلیقه ای فرصت مناسبی ارائه می دهد؛ این شهر که بیشتر برای علاقمندان به تاریخ و آثار باشکوه دوره هایپیشین مورد توجه می باشد، توصیه می شود سری به بناهای دوره سلطان احمد زده و نمادهای مهم این شهر چون: ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و بازار بزرگ استانبول را دیدن کنند. از دیگر مراکزی که بازدید از آن به علاقمندان آثار تاریخی توصیه می شود، موزه باستان شناسی استانبول با سه ساختمان شامل: پیش از دوره اسلام، کاشی و سرامیک های منطقه آناتولی، دوره عثمانی و ...، می باشد.


 استانبول علاوه بر چنین بناها و مراکزی، دارای مناطق تاریخی کمتر شناخته شده زیادی نیز می باشد که بازدید از آنها برای گردشگران بسیار جالب خواهد بود؛ گشت و گذار یک روزه در محله تاریخی بالات (Balat)، کشتی سواری و استفاده از تورهای کشتی برای رفتن به مناطق و جزایر اطراف، بازدید از عمارت های دوره عثمانی یا رفتن به کاخ بیلِربیی (Beylerbeyi)، از جمله این موارد می باشند.


بازدید از تاکستان های اورلا و بوزجادا (Urla and Bozcaada)


ترکیه جزو کشورهایی است که بواسطه آب و هوای مناسب، دارای تاکستان های بسیار پربار و محصولات متنوع و خوش طعم بوده و صنایع مرتبط با آن نیز بسیار رو به گسترش می باشد؛ در بین چنین مناطقی، بوزجادا و اورلا بیش از سایر مناطق مورد توجه بوده و شهر آرام اورلا که تقریبا یک ساعت از ازمیر فاصله دارد، تولیدکنندگان و محصولاتشان توانسته برنده جایزه بهترین محصول در منطقه و در سطح بین الملل شده است. بوزجادا نیز که صنعت شراب سازی آن به دوران باستان برمی گردد، به لطف تاکستان های جورووس (Corvus)، در دامنه های جنوبی جزیره، توانسته جایگاه مهمی کسب نماید.


دوستداران طبیعت  و منطقه دریای سیاه


در مقایسه با چشم انداز سوئیس با کوه های آلپ، دهکده های زیبا و چمنزارهای سرسبزی که مملو از گل های وحشی هستند، منطقه دریای سیاه در ترکیه یک رویای واقعی برای دوستداران طبیعت و کسانی است که می خواهند از شهر دور بوده و در خلوت، به گشت و گذار بپردازند. برای این منظور، می توانید به کوهپیمایی در رشته کوه کاچکار (Kaçkar)، رفته و مدتی را در پارک ملیِ زیبای آرتوین (Artvin)، در کاراگل ساحارا (Karagöl-Sahara)، بگذرانید؛ با پیاده روی تا صومعه معروف سوملا (Sumela)، یا گرفتن فقط یک اتاق هتلی واقع در یکی از مراتع کوهستانی، یک تجربه فوق العاده و بیادماندنی خواهد بود.


استراحت در سواحل فتحیه (Fethiye)


وجود خط ساحلی گسترده در ترکیه، به این معنی تعدد مکان هایی جهت گذراندن تعطیلات تابستانی است. در چنین شرایطی، سواحل پنهان و آبشارهای فتحیه که بسیار مورد توجه هر گردشگری می باشند، برای گذراندن یک تعطیلات ویژه مناسب می باشند. شما می توانید مدتی را در دره پروانه که دارای ساحلی بکر و مخفی در میان دو کوه شیبدار است، سپری کرده و خود متوجه شوید چرا فتحیه از این حیث بسیار خاص می باشد. یکی دیگر از این ویژگی ها تالاب اولون دنیز (ülüdeniz)، است که می توان برای مدت زیادی را در کنار آب فیروزه ای آن سپری کرد.


چشیدن طعم غذاهای قاضی آنتپ  (Gaziantep)


شاید استانبول اولین مکانی باشد که هنگام صحبت در مورد غذاهای ترکیه ای به ذهن خطور می کند، اما پایتخت پسته این کشور یعنی قاضی آنتپ نیز مکانی عالی برایلذت بردن از غذاهای محلی شگفت انگیز است. منظور ما صحبت درباره چشیدن بهترین باقلوای اصیل با طعم پسته محلی و نیز، باب هایی که بسیاری از مردم محلی برای صبحانه می خورند،و اینها تنها دو نمونه ساده از غذاهای کم نظیر قاضی آنتپ هستند که در ترکیه بسیار معروف نیز می باشند.


تهیه و تنِظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi