ورود

قوانین رانندگی با خودروی کرایه ای در ترکیه

ترکیه کشوری است که عمدتا بواسطه تعدد جاذبه های گردشگری (طبیعی، تاریخی، شهری و ...)، خود در دنیا شناخته شده و همین موضوع باعث شده وقتی شما در خیابان ها و جاده های این کشور تردد می کنید، شاهد مناظر زیبای زیادی باشید؛ از این رو، علاوه بر مزایای بسیار به لحاظ بصری که رانندگی در ترکیه را لذت بخش می کند، وجود قوانین مناسب، کیفیت خوب مسیرها، نظارت دقیق و ...، باعث شده رانندگی حتی با خودرو های کرایه ای در ترکیه، امن و راحت گردد.

توسعه شبکه حمل و نقل عمومی در ترکیه و استفاده از تمام ظرفیت های این حوزه، باعث شده امروزه این کشور دارای یکی از متنوع ترین وسایل نقلیه عمومی در جهان باشد. در ترکیه علاوه بر شبکه گسترده: ریلی، زمینی، هوایی و دریایی بین استان ها و کشورهای دیگر، وجود: انواع اتوبوس ها درون شهری (مربوط به شرکت های دولتی و خصوصی)، تاکسی، مترو، تراموا، متروبوس، مینی بوس و تاکسی های دریایی، باعث شده دسترسی به اقصی نقاط شهر و ترکیه راحت گردد.


از سوی دیگر، کیفیت خوب انواع مسیرهای شهری و جاده ای، استفاده از تکنولوژی های جدید، تصویب قوانین لازم، نظارت مستمر پلیس و رعایت قوانین رانندگی توسط مردم، از دیگر عوامل رانندگی آسان در ترکیه است. به همین دلیل، اگر شما با خودروی خود یا ماشین اجاره ای در ترکیه تردد نمایید، نه تنها مشکلی نخواهید داشت، بلکه از آن لذت خواهید برد. اما در این رابطه نکات مهمی وجود دارد که تمامی رانندگان بویژه آنهایی که اقدام به اجاره ماشین در ترکیه و  رانندگی در این کشور می کنند، باید از آنها اطلاع داشته و رعایت نمایند؛ در ادامه، ما این مطالب را در اختیار شما قرار خواهیم داد.حمل و نقل عمومی در ترکیه


بایدها و نبایدهای رانندگی در ترکیه (با خودروی شخصی یا کرایه ای)


 • دلایل و مزایای کرایه ماشین در ترکیه


هرچند در ترکیه تنوع بالایی برای استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی وجود دارد، اما هزینه نسبتا زیاد تاکسی و ضرورت وجود کارت بلیط مختص هر شهر برای سوار شدن به اتوبوس، مترو و ... (مثلا: استانبول کارت، ازمیرکارت، آنکارا کارت و ...)، استفاده از آنها را برای گردشگران سخت می کند. از این رو، با درنظر گرفتن اینکه لازم است شما چندین بار وسیله نقلیه خود را برای رسیدن به یک یا چند مقصد عوض نمایید و هزینه های مختلف و بعضا بالایی را پرداخت کنید، لذا در چنین شرایطی، کرایه خودرو در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر و آسان تر خواهد بود.


 • معایب احتمالی اجاره خودرو در ترکیه


خوشبختانه در ترکیه به دلیل تعدد شرکت های اجاره ماشین و وجود قوانین سختگیرانه در این رابطه، هیچ شرکت کلاهبرداری در زمینه کرایه خودرو وجود ندارد؛ اما آنچه موجب برتری بعضی از این شرکت ها نسبت به سایر رقبای آنها می گردد، نحوه و کیفیت ارائه خدمات آنها می باشد. نکته دیگر، از آنجا که برخی مسیرهای برون شهری ترکیه کوهستانی بوده و هنگام بارش برف (حتی به مقدار کم)، کمی لغزنده می شوند، برای همین بهتر است خودروهایی را کرایه کنید که دارای لاستیک یخ شکن یا زنجیر چرخ می باشند. همچنین، در برخی جاده های ترکیه که مارپیچی بوده یا محل عبور حیوانات هستند، در حاشیه جاده ها هیچ حفاظی وجود ندارد؛ به همین دلیل و باوجود تابلوهای هشدار دهنده متعدد، بهتر است رانندگان احتیاط های لازم را در چنین مسیرهایی انجام دهند.


نکته: توصیه می گردد اگر در چنین مسیرها یا فصولی در جاده های ترکیه رانندگی می کنید، حتما خودروهای SUV (خودروهای شاسی بلند - Sport Utility Vehicle)، را اجاره کنید که مناسب برای چنین شرایطی هستند.رانندگی در ترکیه


 • هزینه کرایه خودرو در ترکیه


هزینه کرایه ماشین در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و امریکایی، پایین تر بوده و در مجموع هزینه های تردد، بسیار به صرفه تر می باشد. این هزینه می تواند در فصل های گردشگری، نوع خودرو، طول مدت اجاره ماشین در ترکیه و ...، متغییر بوده که باز هم به نفع مسافران می باشد. بویژه که شما به راحتی می توانید در هر زمان به هر مقصدی که می خواهد بروید.


 • بهترین شرکت های اجاره خودرو در ترکیه


در حالت کلی، دو نوع شرکت کرایه خودرو در ترکیه وجود دارند؛ دسته اول آنهایی که دفاتر آنها درون شهرها بوده و به دلیل پرداخت مالیات، هزینه کرایه ماشین از آنها کمی بیشتر است. دسته دوم، شرکت های اجاره خودرو که دفاتر آنها در فرودگاه ها بوده و به دلیل معافیت مالیاتی، هزینه اجاره ماشین از آنها در مقایسه با دسته اول، کمتر می باشد.


مواردی که هنگام اجاره ماشین در ترکیه باید رعایت نموداجاره ماشین در ترکیه


نکاتی که باید هنگام رانندگی در ترکیه در نظر بگیرید


رانندگی در ترکیه بسیار آسان و در واقع شبیه به رانندگی در اروپا حتی امریکاست. از آنجا کهسمت رانندگی در ترکیه سمت راست جاده بوده و  قوانین راهنمایی و رانندگی نیز در سراسر دنیا یکسان می باشد، لذا شما هنگام رانندگی با مشکلی مواجه نخواهید شد. همچنین، رعایت این قوانین توسط عابرین و رانندگان در کنار نظارت دقیق پلیس این کشور، باعث شده رانندگی در ترکیه امنیت بالایی داشته باشد.


نکات مهم پیش از عقد قرارداد کرایه ماشین در ترکیه


معمولا رنگ خودروهای کرایه ای، سفید رنگ می باشد و دلیل آن نیز پایین بودن قیمت آنها در مقایسه با خودروهایی با مدل های یکسان و رنگ متفاوت است. به همین دلیل، اگر قصد اجاره ماشین در ترکیه را دارید و اگر از یک خودرو در رنگ های مختلفی وجود داشت، سعی کنید خودروی سفید رنگ را انتخاب نمایید.


 • با توجه به اینکه اجاره خودرو در ترکیه تابع قوانین مشخص و یکسانی می باشد و نیز هر شرکت دارای برخی قوانین مختص به خود بویژه درخصوص تمدید یا لغو رزرو است، پس توصیه می گردد پیش از کرایه ماشین، حتما از این شرایط مطلع شوید.
 • پیش از استفاده از خودرو اجاره ای، حتما از بیرون و داخل آن عکس بگیرید و آنها را تا زمان تحویل خودرو به شرکت، نزد خود نگه دارید.
 • مطمئن شوید این تجهیزات در خودروی شما وجود دارد: تایر زاپاس، کلید یدک، جک، کپسول آتش نشانی، مثلث هشدار، جعبه کمک های اولیه و زنجیر چرخ.
 • پیش از حرکت از پارکینگ شرکت اجاره خودرو، حتما از عملکرد درست کلیه چراغ ها اطمینان حاصل کنید.
 • حتما شماره تلفن های ضروری و ایمیل پشتیبانی شرکت اجاره خودرو را همراه خود داشته باشید.
 • اگر قصد رانندگی در جاده های عوارضی را دارید یا احتمال می دهید از چنین مسیرهایی عبور خواهید کرد، پس حتما از وجود برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض (HGS - OGS)، و شارژ کافی آن، اطمینان حاصل کنید.
 • معمولا هنگام رزرو خودرو، نام فردی که رزرو به نام وی ثبت می گردد، به عنوان راننده اصلی خودرو محسوب شده و درصورتی که فرد دیگری بخواهد آن خودرو را براند، تخلف محسوب می گردد؛ در چنین مواردی، حتما باید هنگام رزرو خودرو، فرد دیگری که ممکن است به عنوان راننده دوم درنظر گرفته شود، معرفی و در مدارک قرارداد اجاره ماشین نیز، ثبت رسمی گردد.


تهیه و ترجمه: تایماز گلزار

logo-samandehi