ورود

شعله های سوزان کوه یانارتاش

بیش از 2500 سال است شعله های آتش در کوه یانارتاش (Yanartaş)، زبانه می کشند؛ هرچند هنگامی که از دور به این کوه نگاه می کنید، آن را درست همانند سایر کوه ها می بینید، اما با صعود به بالای کوه یانارتاش متوجه می شوید تفاوت ویژه ای با سایر کوه ها دارد.

در بلندای این کوه که شعله های آتش حدود 2500 سال است از میان شکاف های آن زبانه می کشند، به دلیل نشت گاز متان از بطن زمین به بیرون می باشد. گفته می شود در گذشته، دریانوردان از روشنایی موجود در بالای کوه به عنوان یک فانوس دریایی یا چراغ راهنما استفاده می کردند؛ در عصر حاضر نیز کوهنوردان از شعله های همیشه سوزان آن برای دم کردن چای یا پختن شیرینی استفاده می کنند.


بنا بر روایات، کوه یانارتاش پیوندی نیز با با افسانه «کایمرا (Chimera)» دارد، زیرا اعتقاد بر این است منظره آتشین الهام بخش هیولای آتشین درافسانه ایلیا اثر هومر (Homer’s Illiad)، از همین کوه گرفته شده است. طبق این افسانه، یک جانور با سر شیر، بدن بز و ماری که حکم دم آن را داشته، در این کوه زندگی می کرده و پادشاه لیکیا (Lycia)، شخص به نام بِلِروفون (Bellerophon)، را برای کشتن هیولا به کوه می فرستد. او پس از سوار شدن به اسبش «پگاسوس (Pegasus)»، با نیزه به کایمرا حمله کرده و نهایتا او را از پا درمی آورد.


آنچه پیش از رفتن باید بدانید


برای رسیدن به یانارتاش، باید از پله های سنگی بالا بروید و متاسفانه در مسیر هیچ تابلویی که راه را به شما نشان بدهد نیز وجود ندارد؛ اما خوشبختانه یافتن این راه به دلیل عدم وجود مسیر دیگر، آسان بوده و زیاد شما را به دردسر نخواهد انداخت. کوهنوردی در این منطقه حدودا بین 15-20 دقیقه به طول انجامیده و هرچند پیمودن آن ممکن است کمی شما خسته کند، اما مطمئن باشید ارزش آن را خواهد داشت. به یاد داشته باشید که هنگام بالا رفتن در هوای تاریک، حتما از چراغ قوه استفاده کنید (نور گوشی همراه نیز مناسب است).


معمولا توصیه می شود شب هنگام به تماشای شعله های آتش به آنجا برویید چراکه علاوه بر زیبایی شعله های آتش در شب، می توانید از آنها برای گرم شدن و نیز کباب کردن مارشمالو یا سوسیس استفاده کنید. مهمترین نکته، به همراه داشتن آب با خود می باشد که از تحلیل رفتن آب بدن به دلیل عرق کردن هنگام بالا آمدن و نیز قرار گرفتن طولانی مدت در برابر شعله های آتش، جلوگیری می کند. همچنین، بهتر است از کفش های کتانی یا مناسب دیگر برای پیاده روی استفاده کنید.

نکته: پارک در ساعت 8 شب دیگر بسته می شود.


 تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi