ورود

خانه نازارتیان (Nazaretian House)

این خانه که متعلق به قرن نوزدهم میلادی و به سبک عمارت های زیبا ارمنی ساخته شده، در غرب ترکیه و شهر قاضی تپه (Gaziantep)، بر بالای یک کافه قرار دارد.

خانه نازارتیان که در اواسط دهه 1800 ساخته شده، سابقا محل اقامت یک خانواده ارمنی ثروتمند بوده و در قدیمی ترین محله قاضی تپه که امروزه «محله سی بی (Bey Mahallesi)» نام دارد، قرار گرفته است. نام این محله در قرن های 17 و 18 «آنیتاب (Ayntab)»، بوده که محل زندگی یک جامعه مرفه ارمنی و در صدر آنها نازارتیان (ثروتمندترین خانواده ها ارمنی)، بوده است.امروزه بخشی از خانه نازارتیان بازسازی و به عنوان کافه، دارای میزهایی در حیاط می باشد؛ اما بخش چپ خانه دست نخورده باقیمانده و تمام جزئیات زیبای آن که حالا 150 سال قدمت دارد، حفظ شده است که متاسفانه وضعیت نامناسبی دارد. این مکان بی ادعا که در بالای یک کافه قرار دارد، از سوی راهنماهای گردشگری مورد غفلت قرار گرفته و می توان گفت که گوهری پنهان در شهر می باشد.


از ویژگی های درونی این عمارت، می توان به یک نوشته قدیمی ارمنی اشاره داشت که به بازدیدکنندگان خوشامد می گوید. در طبقه بالا نیز: سه اتاق خواب، یک اتاق بزرگ با سقف گنبدی عظیم که دارای تزئینات و نقاشی هایی از فرشتگان است و نیز نقاشی های پرتره ای که از دیوارها آویزان هستند، وجود دارد؛ همچنین، زیباترین اتاق موجود دارای نقاشی های خیره کننده و چهار فرشته در هر گوشه به عنوان تزئین می باشد.


آنچه پیش از رفتن باید بدانید


حتما پیش از رفتن به طبقه بالای این خانه، ابتدا در کافه یک فنجان «زهتر (Zahter/Za'atar)» نوشیده و پس از چشیدن طعم دلپذیر آن، به کاوش خود در عمارت بپردازید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi