ورود

خلیج ساروس (Saros)، ستاره درخشان اژه

خلیج ساروس که در شمال شرقی دریای اژه و مرزهای استان اِدیرنه واقع شده، طی دوره عادی سازی پس از شیوع Covid-19، با دارا بودن ویژگی هایی چون: طبیعت بکر، آب و هوای دلپذیر، سواحل و بنادر زیبایش، مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است.


ساروس (Saros)، با سواحلی چون: اِریکلی (Erikli)، یایلا (Yayla)، اِنِز (Enez)، دانشمند (Danişment)،‌ مجیدیه (Mecidiye)، گوکچه تپه (Gökçetepe)؛ دارای: دریای زیبا، مناطقی برای غواصی و قایقرانی است که گردشگرانی از مناطق اطراف بویژه استانبول، به آنجا می آیند. همچنین، این خلیج میزبان صدها گونه از ماهی و گیاهان دریایی بوده و مراکز غواصی واقع در بنادر ایبریجه (İbrice)، و اِنِز (Enez)، به تعداد زیادی از غواصان محلی و خارجی، فرصت بهره مندی از یک تجربه فراموش نشدنی را می دهند. ایجاد زیستگاه توسط موجودات زیرآب در ایبریجه و وجود یک هواپیمای 60 متری به وزن 90 تن زیر آب به همراه صخره های مصنوعی که در عمق 30 متری، این منطقه را برای غواصان جذاب تر می کند.ساحل اِریکلی که پس از ساحل آلاچاتی از جمله سواحل مشهور محسوب می شود، بواسطه باشگاه های قایقرانی اش، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گردشگرانی که امکان کمپینگ را در دریاچه چَلتیک (Çeltik)، واقع در نزدیکی ساحل مجیدیه فراهم می کنند، می توانند با قایق در آن به گردش و تفحص بپردازند. مجتمع های کمپینگ واقع در سواحل دانشمند و گوکچه تپه نیز فرصت گذراندن تعطیلاتی درکنار دریا و جنگل را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. در این خلیج با امکان کرایه «اقامتگاه های دارای گواهی بهداشت» در راستای بخشی از اقدامات پیشگیرانه در برابر ویروس کرونا، اطمینان خاطر را برای گردشگران به ارمغان آورده اند.


مورد توجه واقع شدن سواحل


بنا به اظهارات «گوکهان بالتا (Gökhan Balta)» نماینده انجمن هتلداران ترکیه (TÜROB)، در شهر اِدیرنه، این شهر با تاریخ، فرهنگ و دریای خود بسیاری از عوامل گردشگری را در خود گنجانده است. در این شهر به لحاظ تاریخی و فرهنگی مقاصد گردشگری مختلفی وجود دارد؛ از این رو و به لحاظ گردشگری مناطق ساحلی و آفتابی، خلیج ساروس مانند مرواریدی برای گردشگران و از مقاصد مهم گردشگری محسوب می شود.


این خلیج به دلیل نزدیکی به استانبول، جزو مناطق مهم گردشگری مارمارا قرار داشته و گوکهان بالتا در این خصوص معتقد است: "خلیج ساروس که در محدوده داخلی بخش های اِنِز و کشان قرار دارد، مجددا گردشگری در آن رونق گرفته است. بر این اساس، اقدامات مهمی توسط شهرداری ها و فرمانداری ها صورت گرفته تا گردشگران بتوانند به راحتی، تعطیلات سالمی را سپری کنند. اگرچه تعداد مراکز اقامتی تایید شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری کم است، اما ما بر این باوریم که سرمایه گذاری های لازم و مورد نیاز با آن انجام و با پیروی از قوانینی چون رعایت فاصله اجتماعی در امتداد خط ساحلی، یک فصل گردشگری بسیار خوب را تجربه خواهیم کرد. خلیج ساروس با ویژگی هایی چون: قرار داشتن در مجاورت استانبول، جنگل های انبوه، دریای پاکیزه، نقاط تاریخی و کمپینگ متعدد، از جمله مکان هایی است حتما که باید از آن دیدن کرد.


 تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi