ورود

انواع هتل در جهان

امروزه با توجه به انواع هتل های موجود در سراسر جهان در رتبه های متفاوت، خدمات متنوع و هزینه هایی نسبتا ارزان تا بسیار گران، انتخاب های زیادی برای مسافران و گردشگران وجود دارد. معمولا آنچه عامه مردم در مورد هتل ها می دانند، رتبه بندی برحسب ستاره می باشد و این درحالی است که معیارها و انواع دیگری نیز وجود دارد.


انواع هتل برحسب رتبه بندی ستاره


رتبه بندی هتل ها برحسب ستاره، موضوعی است که از اواخر دهه 1950 مطرح و مورد استفاده قرار گرفت. در آن دوره با تعیین معیارها یا استانداردهای خاصی برای هتل ها در رده های مختلف، آنها را با ارائه ستاره رتبه بندی کردند. باید توجه داشت که سیستم ستاره دهی بیشتر در اروپا و آمریکای شمالی استفاده شده و ممکن است مناطق یا کشورهای مختلف، معیارها یا خدمات دیگری را در سطوح مختلف ارائه نمایند.


هتل های 1 ستاره


هتل های 1 ستاره که برخی آنها را با مهمانپذیر یا مهمانخانه ها یکی می دانند، مکان هایی ساده با خدمات کم هستند که صرفا ارائه دهنده مکانی برای استراحت می باشند. البته باید توجه داشت که تک ستاره بودن این مکان ها، دلیلی بر ناامنی و عدم رعایت نظافت در آنها نیست بلکه، صرفا مکانی کوچک با هزینه کم جهت اقامت های کوتاه مدت یا زمانی است که شما احتیاج به مکانی فقط برای استراحت و قرار دادن چمدان هایتان می خواهید.


هتل های  ستاره


هتل های 2 ستاره جزو مکان های ارزان جهت اقامت بوده که معمولا اتاق های آن دارای امکاناتی چون تلویزیون و تلفن هستند. در هتل های 2 ستاره از اینترنت وای فای (WiFi)، خبری نبوده ولی علاوه بر خدمات نظافتی، احتمالا صبحانه نیز سرو می کنند؛ برخی از این هتل ها، دارای رستورانی برای صرف غذ ا در ساعات مختلف روز می باشند.


هتل های 3 ستاره


هتل های 3 ستاره جزوه هتل های رده متوسط با هزینه هایی نه چندان زیاد و ارزان هستند که امکانات رفاهی خوب و راحتی دارند. ساختمان این هتل ها نسبتا بزرگ و به سبک معماری معاصر می باشد. از امکانات رایج در هتل های 3 ستاره، می توان به: سالن بدنسازی، لابی، خدمات نظافتی، تلویزیون، اینترنت و پارکینگ، اشاره داشت.


هتل های 4 ستاره


هتل های 4 ستاره را می توان هتل هایی نسبتا مجلل با خدمات و کیفیتی بسیار بالایی دانست که بواسطه خدمات رفاهی مختلف مانند: سرویس بهداشتی، طراحی زیبا، ملافه های باکیفیت، دربان، مرکز درمانی یا آبگرم، استخر و گاها لیموزین، بسیار راحت و در عین حال نسبتا گران می باشند. بسیاری از بوتیک هتل ها در این دسته قرار می گیرند.


هتل های 5 ستاره


بر اساس آنچه تاکنون گفته شد، کاملا مشخص است که هتل های 5 ستاره، مکان هایی بسیار مجلل با هزینه هایی بسیار بالا می باشند. خدمات و امکانات رفاهی این هتل ها درجه یک بوده و تنوع بسیاری دارد. از رایج ترین امکانات هتل های 5 ستاره یا لوکس، می توان به: استقبال شخصی هنگام ورود، خدمات رایگان مانند اتو کردن، وجود گل های تازه جهت زیباسازی در بخش های مختلف هتل، جکوزی داخل اتاق، دسترسی به چندین رستوران و بار، زمین های گلف، تنیس و ...، اشاره داشت.


انواع هتل براساس موقعیت مکانی


علاوه بر سیستم ستاره دهی، دسته بندی های دیگری نیز برای هتل ها وجود دارد که می توانند بر اساس معیارهای چون: موقعیت مکانی، نوع خود مکان، نوع مشتریان، سبک ارائه خدمات یا حتی کاربری مورد استفاده در هتل، آنها را دسته بندی کرد.


هتل های واقع در شهر


همانگونه که از نام این هتل ها استنباط می شود، به هتل هایی گفته می شود که درون شهرها و گاها در مناطق پر رفت و آمد شهر جهت دسترسی آسان به مراکز مختلف و مهم شهری و نیز سیستم حمل و نقل می باشند.


هتل های واقع در سواحل


در اغلب شهرها و مناطقی که دارای خط ساحلی و دریا هستند، هتل هایی جهت تسهیل به دسترسی به دریا، در نزدیکی آنها ساخته می شود تا مسافرین و گردشگرانی که به این مناطق می آیند، بتوانند در مکان های مناسبی اقامت کنند.


هتل های واقع در پیست های اسکی


با توجه به اینکه پیست های اسکی در مناطق کوهستانی و دور از شهر هستند، از این رو می توان در نزدیکی پیست های اسکی که بازدیدکنندگان بسیاری دارند، مراکز اقامتی و هتل هایی در نزدیکی آنها با امکانات مناسب یافت.


هتل هایی برای مشتریان خاص


جالب است بدانید، می توان هتل ها را برحسب نوع مشتریانشان دسته بندی نمود. بر این اساس، برخی هتل ها بیشتر میزبان مسافرینی در حوزه های کاری مختلف بوده و از این رو، جزو خدماتشان: سالن کنفرانس، سالن اجتماعات، اتاق برگزاری جلسه، اینترنت پرسرعت، نزدیکی به مراکز تجاری و دسترسی آسان به فرودگاه، را می توان نام برد. در عوض، هتل هایی که بیشتر خانواده ها به آنها مراجعه می کنند، به کلوپ ها، مراکز تفریحی بویژه برای کودکان، موزه ها و ...، نزدیک هستند.


هتل هایی با کاربرها و خدمات خاص


برخی هتل ها دارای خدمات خاصی هستند که موجب می شود مسافران و گردشگران خاصی در آنها اقامت کنند؛ مثلا هتل هایی که دارای مراکز درمانی یا سلامتی هستند یا هتل هایی که دارای چشمه های آب گرم و مرکز اسپا می باشند. برخی هتل ها نیز امکان فراهم آوردن تجربه هایی منحصر به فرد چون بازدید از باغ های انگور و تور یا سفرهای دریایی جهت غواصی یا انجام تفریحات آبی می باشند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi