ورود

جاذبه های طبیعی ترکیه در فصل زمستان

نظیر فصل تابستان، در فصل زمستان نیز ده ها جاذبه زیبای طبیعی در ترکیه برای گردش و تفریح وجود دارد. این مکان های دیدنی که متناسب با سلیقه های مختلف می باشند، دارای امکاناتی جهت کمپینگ، اسکی کردن، پیاده روی در طبیعت و ...، می باشند.


یِدی گولَّر، بولو (Yedigöller, Bolu)


پارک ملی «یِدی گولّر» که تحت نظارت اتحادیه حفاظت جهانی قرار گرفته، با تنوع بالای جانوری و گیاهی، میزبان تعداد زیادی از این گونه ها می باشد. در این پارک ملی که هفت دریاچه بر اثر رانش زمین در آن ایجاد شده، دارای جریان های آبی زیادی است بر روی بیشتر آنها پل هایی جهت تردد ساخته شده است. «یدی گولر» که در ماه های زمستان نیز دارای چشم انداز فوق العاده ای می باشد، یکی از مکان های زیبا برای بازدید در فصل زمستان است. علاوه بر هتل های موجود در مجاورت پارک، می توانید در خانه های ییلاقی نیز اقامت داشته باشید.


دریاچه آبانت، بولو (Abant Gölü, Bolu)


«آبانت» یکی از جاذبه های طبیعی ترکیه است که به دلیل نزدیکی به استانبول و آنکارا، دارای بازدیدکنندگان بسیاری در فصول تابستان و زمستان است. «آبانت» با داشتن ویژگی هایی چون: مناظر بی نظیر، چشم اندازی از درختان کاج پوشیده از برف، دریاچه یخ زده و مسیرهای زیبا، یک مرکز جذاب در فصل زمستان برای کسانی است که قصد آنها از سفر، طبیعت گردی می باشد.


فلات آیدَر، ریزه (Ayder Yaylası, Rize)


«فلات آیدر» که به لطف طبیعت باشکوه خود، یک مقصد مهم گردشگری در تابستان می باشد، دارای چشمه های آبگرمی است که بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می نماید؛ این چشمه های آبگرم با دمایی بین 55-60 درجه، دارای خواص درمانی زیادی هستند. درختانی با قدمت چندین صدساله و پوشیده از برف در «آیدر»، مناظر بی نظیری را ایجاد کرده و شما می توانید در کنار لذت بردن از این مناظر، از خانه های سنتی منطقه دریای سیاه دیدن کرده، سوغاتی خریده و در خانه های چوبی اقامت کنید.


ایلگاز، ‌چانغیری (Ilgaz, Çankırı)


پارک ملی ایلگاز، واقع در مرز «کاستامونو» و «چانغیری»، یک جاذبه طبیعی زیبا است که باید حتما از آن دیدن کرد؛ این پارک، دارای گونه های بومی گیاهی و جانوری بسیار متنوعی می باشد.پارک ملی ایلگاز با داشتن تجهیزات لازم جهت ورزش های زمستانی، امکان انجام اسکی در منطقه ای تحت عنوان «عمارت آنکارا» را فراهم آورده است. «ایلگاز» با چشم اندازهای بی نظیرش، دارای دهکده هایی جهت گذراندن تعطیلات و نیز هتل های ارزان قیمت برای اقامت می باشد.


یالُوا (Yalova)


«یالوا» که یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری به لحاظ چشمه های آبگرم می باشد، به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای سفر در زمستان خواهد بود. بسیاری از چشمه های شفابخش یالوا در بخش «ترمال» واقع شده و علاوه بر مجتمع های پیشرفته اش که میزبان گرشگران بسیاری می باشد، می توانید در منطقه «آرموتلو» نیز تعطیلات دنجی را سپری کنید. در این شهر که دارای مکان های دیدنی متنوعی است، امکان بازدید از: آبشارهای زیبا، بناهای تاریخی و عمارت معروف «Yürüyen Köşk» نیز، وجود دارد.


ساپانجا، ساکاریا (Sapanca, Sakarya)


منطقه «ساپانجا» در ساکاریا به دلیل نزدیکی به شهرهای بزرگ، جزو محبوب ترین مناطق گردشگری بویژه جهت گذراندن یک تعطیلات کوتاه مدت می باشد.این منطقه با پوشش گیاهی سرسبزش در فصل های بهار و تابستان، در زمستان پوشیده از برف شده و منظره ای فوق العاده را پدیدار می آورد. «ساپانجا» دارای مکان های مختلفی چون: دریاچه ساپانجا، کیرْک پینار (Kırkpınar)، و فلات های زیبا می باشد که عکاسان بسیاری را  نیز خذب خود می نماید.


اوزون گُل، ترابزون (Uzungöl, Trabzon)


«اوزون گُل» از جمله مکان هایی در کارادنیز است که بهشتی زیبا در زمستانی محسوب می شود؛ این منطقه با قرار گرفتن در میان دو کوه عظیم، دارای چشم اندازهای شگفت انگیز و مراکزی چون: چشمه های آبگرم، استخرهای گرم و حمام های ترکی، می باشد. در این مکان که یکی از ایده آل ترین مناطق طبیعی گردشگری است، در زمستان ورزش «هِلی اسکی» از محبوب ترین فعالیت ها در کوه های «کاچکار» می باشد. در «اوزن گل» که بیشتر مورد توجه عکاسان است، می توانید تعطیلاتی آرام و به دور از استرس را تجربه کرد.


ماشوکیه، کوجا اِلی (Maşukiye, Kocaeli)


«ماشوکیه» واقع در ساحل «ساپانجا (Sapanca)» و دامنه های «کارتپه (Kartepe)»، یکی از مناسب ترین مکان ها برای گذراندن تعطیلات در دل طبیعت می باشد. در این منطقه که دارای رستوران هایی برای خوردن ماهی های خوشمزه قزل آلا است، می توان پیک نیک های دلپذیری را در آخر هفته ها گذراند. جهت اقامت نیز، هتل ها و خانه های ییلاقی مناسبی وجود دارد.


کارتال کایا، بولو (Kartalkaya, Bolu)


«کارتال کایا» یکی دیگر از مراکز گردشگری زمستانی در شهر «بولو» است که به جاذبه های زیبای طبیعی خود معروف می باشد. این منطقه که به پیست های اسکی اش معروف می باشد، دارای چشم انداز باشکوهی از درختان کاج سفید پوش است. کارتال کایا که مکانی ایده آل برای گذراندن یک تعطیلات کوتاه مدت می باشد، به لطف نزدیکی به شهرهای بزرگ، دارای محبوبیت زیادی بوده و می توان علاوه بر اسکی، فعالیت های دیگری نیز انجام داد، امکانات اقامتی گوناگونی وجود دارد.


ساری کامیش، کارس (Sarıkamış, Kars)


«ساری کامیش» که بهشتی سرد و پوشیده از درختان کاج می باشد، دارای مراکز اسکی با پیست های بی نظیر است. ساری کامیش با برف های بلوری شکل، 6 ماه از سال پوشیده از برف بوده و پیست های اسکی آن که در بین درختان کاج قرار دارد، انجام این ورزش را لذت بخش تر می کند؛ همچنین، وجود مکان های تاریخی متعدد در شهر مانند: عمارت کاتِرینا و قلعه میجینگَرت، و نیز پنیرهای مشهور «هانگِل (Hangel)» و «کارس»، بسیار ارزش امتخان کردن دارند.

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi