ورود

نکات مهم هنگام اجاره کاروان

سفر با کاروان، آرزوی بسیاری است که به این وسیله بتوانند علاوه بر دسترسی آسان به مکان هایی که می خواهد بروند، آسایش و رفاه نیز داشته باشند تا دیگر نیازی به نگرانی برای تامین جایی برای ماندن، نداشته باشند. کرایه این خودروها که در دوره کرونا و به دلیل ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و حفظ پروتکل های بهداشتی، از سوی گردشگران بویژه در ترکیه بسیار محبوب شده، نیازمند اطلاع از نکاتی است که به شما خواهیم گفت.

حتما از قبل برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید


شاید بنظرتان بی ارتباط باشد، ولی اگر از قبل برای سفر خود، نوع تردد، تامین محل اقامت و ...، برنامه ریزی کنید، در این صورت به راحتی می توانید برحسب نیاز خود، خودروی مناسب را کرایه نمایید. شرایطی از قبیل: تعداد نفرات، میزان بار، وضعیت جاده و امکانات موردنیاز شما، می تواند در انتخاب کاروان مناسب کمک کنند. به همین دلیل، ابتدا باید برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید و هنگام این کار، وجود مناطقی برای اتراق کاروان را نیز مشخص کنید تا بعدا مشکلی برای پیدا کردن آن نداشته باشید.


انتخاب نوع کاروان مناسب و متناسب با نیاز شما


در حالت کلی، به دو نوع کاروان وجود دارد که نوع اول، همانند اتوبوس یا مینی بوس بوده و یک واحد مستقل و یکپارچه است؛ اما نوع دوم، همانند یدکش به خودروی اصلی وصل شده و شبیه یک اتاقک می باشد؛ معمولا نوع اول، دارای امکانات و فضای بیشتری است. در چنین شرایطی، شما کدام یک را انتخاب می کنید؟ کدام یک متناسب با نیازها و بودجه شما می باشد؟اگر تجربه رانندگی با وسیله نقلیه یدک کش را نداشته باشید، رانندگی با کاروان ها می توانند برای شما به یک چالش تبدیل شوند. علاوه بر این، اگر قصد اجاره این وسایل نقلیه را دارید، کاروان شما باید دارای یک میله بکسل بوده که این امر نیز لازم است در گواهینامه رانندگی ثبت گردد؛ به یاد داشته باشید، کنترل این کاروان ها در جاده و هنگام پارک کردن ممکن است مشکل باشد. همچنین، در این نوع کاروان ها، میزان بار باید حداکثر 750 کیلوگرم بوده و با گواهینامه های نوع: B، C و D، قابل اجاره هستند.کاروان های موتوردار، گزینه دیگری هستند که می تواند تمام نیازهای شما را در یک وسیله برآورد کرده و کاربردی تر هم باشند. نکته مهم اینکه، نوع گواهینامه رانندگی شما می تواند در انتخاب نوع کاروان، کمک زیادی کند. بر این اساس، کاروان های موتوردار را می توان با گواهینامه نوع B و میزان بار زیر 3500 کیلوگرم، کرایه و رانندگی نمود؛ برای کاروان هایی با وزن بیش از 750 کیلوگرم، با توجه به نوع خودرو، گواهینامه های نوع:BE ، CE ، DE مورد نیاز است.

کنترل امکانات و قابلیت های کاروان


توجه به مواردی که هنگام اجاره کاروان باید در نظر داشته باشید، می تواند تعطیلات راحت تر و لذت بخشی تری را برای شما به همراه داشته باشند؛ این موارد عبارتند از:


  • اگر می خواهید کاروان موتوردار کرایه کنید، قدرت موتور و نوع سوخت آن بسیار مهم است. اگر قصد رفتن به مکانی کوهستانی و شیب دار را دارید، باید کاروانی با قدرت موتور بالا اجاره کنید. توجه به نوع سوخت وسیله نقلیه نیز تاثیر مستقیم بر هزینه های شما دارد.


  • قصد مسافرت با چند نفر را دارید؟ شما باید اطمینان حاصل کنید که کاروانی که اجاره خواهید کرد دارای فضای کافی و تختخواب باشد.


  • آیا می خواهید در کاروان حمام و سرویس بهداشتی داشته باشید؟ برخی کاروان ها دارای چنین امکاناتی بوده و افرادی که تعطیلات خود را با اجاره این نوع کاروان ها سپری می کنند، نیازشان به حمام و سرویس بهداشتی را در مناطق کمپینگ، برآورده می کنند.


  • نحوه تولید انرژی توسط کاروان نیز مهم است. اگر خودروی شما پنل خورشیدی ندارد، می توانید نیاز برق خود را در مناطق کمپینگ برآورده کنید؛ لذا، بهتر است از قبل تاسیسات برق و آب، مخزن فاضلاب، اجاق گاز و توالت را بررسی کنید.


  • با توجه به اینکه پیدا کردن یک مکان سایه دار ممکن است آسان نباشد، پس وجود سایبان در کاروان ها بسیار مهم است. اگر قصد اجاره کاروان با سایبان را دارید، باید از بی عیب بودن سایبان اطمینان حاصل کنید.


شرکتی که از آن اجاره خواهید کرد را به خوبی بررسی کنید


در این مرحله، شما باید به قابل اطمینان بودن شرکتی که از آن خدمات اجاره دریافت خواهید کرد را بررسی کنید. برای این منظور، می توانید از طریق اینترنت در مورد شرکت مذکور تحقیق کرده یا با افرادی که قبلا از آن شرکت خدمات دریافت کرده اند تماس بگیرید.


همچنین، بررسی دقیق قرارداد اجاره به نفع شما خواهد بود. به عنوان مثال، قیمت اجاره بر حسب روز، هفته یا ماه است یا برحسب تعداد کیلومتر؟ آیا شرکت بعد از وقوع هرگونه نقص فنی، قول ارائه وسیله جدید را می دهد یا نه؟ سوال کردن و بررسی این قبیل موارد چنانچه در قرارداد قید نشده باشد، مفید خواهد بود. علاوه بر این، باید مطمئن شوید کاروانی که اجاره می کنید دارای بیمه بوده و چه مواردی را شامل می شود.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

logo-samandehi