ورود

۲۰ نکته مهم برای رانندگی در ترکیه که باید بدانید

به طور کلی، رانندگی در ترکیه بسیار ایمن بوده و وجود جاده های استاندارد و رانندگی خوب مردم این کشور، شرایط مطلوبی را برای رانندگی در داخل و بیرون شهرها، فراهم آورده است. به بیان دیگر، ایمنی و سهولت رانندگی در ترکیه به قدری است که حتی مسافران می توانند با اطمینان خاطر، خودرو کرایه کرده و به راحتی در شهر یا سایر مسیرها، تردد نمایند.

همانگونه که می دانید، ترکیه به راستی یکی از جذاب ترین کشورها و مقاصد گردشگری در دنیاست؛ از این رو، هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از انواع جاذبه های گردشگری، تاریخی، درمانی، شهری و طبیعی، یا به منظور انجام فعالیت های تجاری، به ترکیه می آیند. در چنین شرایطی، هرچند ترکیه دارای سیستم حمل و نقل عمومی متنوع و پیشرفته ای می باشد، اما گاها هزینه های بالای تاکسی و نیاز به در اختیار داشتن کارت بلیط مخصوص هر شهر برای استفاده از اتوبوس، مترو و ...، دردسرهایی را برای مسافران ایجاد می کند؛ به همین دلیل، استفاده از خودروهای کرایه ای توانسته به یکی از رایج ترین راه حل ها که بسیار نیز مقرون به صرفه می باشد، بدل شده است.


این اقدام که تا حد زیادی تردد مسافران را در ترکیه آسان کرده و موجب می شود آنها به راحتی در هر زمانی که تمایل دارند، به مکان های مختلف مدنظر خود بروند، نیازمند آگاهی از نکاتی است که رانندگی در ترکیه را تسهیل تر می کند؛ پس با ما همراه باشید!


نکات مهمی در مورد اجاره خودرو در ترکیهچرا اجاره ماشین در ترکیه

در حالت عادی و صرف نظر از دلیل سفر شما به ترکیه، مطمئنا تصمیم به رفتن فقط به یک مکان را نداشته و برای رفتن به چندین مکان طی یک یا روزهای مختلف، نیاز به وسیله نقلیه خواهید داشت. همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، هزینه کرایه تاکسی در ترکیه بالا بوده و گاهی مبلغی که شما باید برای یک مسیر معمولی پرداخت نمایید، برابر یا حتی بیشتر از اجاره خودرو برای یک روز می باشد. در چنین شرایطی، استفاده ازسیستم حمل و نقل عمومی باوجود تنوع بالا، دردسرهای خود را دارد و شما علاوه بر اینکه باید به مسیرهای مختلف آگاه بوده و بدانید در کدام ایستگاه پیادده شده و در کدام ایستگاه سوار کدام وسیله شوید، باید کارت بلیط مخصوص هر شهر را داشته و درصورت لزوم، اعتبار آن را به مقدار کافی شارژ نمایید. از این رو، کرایه ماشین در ترکیه بسیار بهتر و به لحاظ هزینه، مقرون به صرفه تر است.


رزرو خودروی اجاره ای از قبل


با توجه به اینکه کرایه خودرو در ترکیه به امری رایج حتی در بین مردم این کشور بدل شده، و با وجود تعدد شرکت های اجاره ماشین، توصیه می شود حتما خودروی موردنظر خود را از قبل رزرو کنید تا بعدا نیازی به تماس با چندین شرکت و انتخاب اجباری خودرو، نداشته باشید.


واجد شرایط بودن برای کرایه ماشین


از رایج ترین شرایط اجاره خودرو در ترکیه، داشتن حداقل 21 سال (گاهی حتی 25 سال بویژه برای کرایه خودروهای لوکس)، و گذشت حداقل یک سال از تاریخ صدور گواهینامه رانندگی، می باشد شما می توانید این موضوع را با مراجعه به وب سایت این شرکت ها یا تماس با آنها، جویا شوید.


مجوز رانندگی بین المللی (IDP)


در حالت کلی، مسافرانی که قصد کرایه ماشین در ترکیه را دارند، باید پیش از آمدن به این کشور، اقدام با دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی کنند که معمولا مراحلی سریع و آسان دارد. این در حالی است که گواهینامه رانندگی برخی از کشورها، دارای اعتبار در ترکیه بوده و شهروندان این کشورها، می توانند بدون نیاز به دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، در ترکیه از خودرو استفاده نمایند؛ درصورتیکه گواهینامه صادر از کشورهای موردنظر، به زبان انگلیسی نبوده ولی به الفبای لاتین باشد، تنهای کافی است اقدام به دریافت مجوز بین المللی رانندگی (IDP)، کنید.


اعتبار استفاده از مجوز یا گواهینامه بین المللی رانندگی، فقط تا 6 ماه از تاریخ ورود به ترکیه معتبر بوده و درصورتیکه قصد حضور بیشتر در این کشور را داشته باشید، باید پس از پایان 6 ماه، اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه ای نمایید.


تحویل ماشین کرایه ای خود


باید درنظر داشته باشید که شرکت های کرایه خودرو به لحاظ موقعیتی مکانی، به 2 دسته تقسیم می شود: اول، آنهایی که پارکینگشان در فرودگاه ها بوده و دوم، آنهایی که پارکینگشان در سطح شهر می باشد. نکته مهم در تفاوت این دو دسته که می تواند برای علاقه مندان به اجاره ماشین مهم باشد، پایین تر بودن هزینه کرایه خودرو از شرکت هایی است که پارکینگ آنها در فرودگاه می باشد (به دلیل معافیت مالیاتی). نکته دیگر در این رابطه، امکان کرایه خودرو همراه با راننده و نیز تحویل و دریافت آن در مکانی غیر از پارکینگ شرکت است.


سمت رانندگی در مسیرهای ترکیه


رانندگی در ترکیه همانند اکثر کشورها، در سمت راست جاده صورت گرفته و رانندگی در آنها بسیار راحت و به دلیل طبیعت زیبا، تعدد جاذبه های گردشگری (طبیعی، تاریخی و شهری)، بسیار لذت بخش است.


محدودیت سرعت در مسیرهای ترکیه


محدودیت های سرعت در ترکیه، عبارتند از: 50 کیلومتر برای مناطق شهری، 90 کیلومتر برای مناطق روستایی و 120 کیلومتر برای بزرگراه ها. سایر محدودیت های سرعت نیز از طریق علائم جاده ای که در طول مسیر نصب شده اند، به خوبی مشخص شده اند. لازم به ذکر است، پلیس ترکیه نظارت دقیق بر مسیرهای مختلف داشته و علاوه بر حضور در برخی مسیرها، هرگونه تخلف رانندگی بویژه رانندگی با سرع غیرمجاز را از طریق دوربین ها کنترل سرعت، مشاهده و ثبت می نماید.


علائم راهنمایی و رانندگی در ترکیه


با توجه به اینکه علائم راهنمایی و رانندگی در همه کشورها یکسان می باشد، رانندگان مشکلی از این بابت نخواهند داشت. همچنین، سایر تابلوها که مسیرها یا موارد مختلفی را به اطلاع رانندگان می رسانند، علاوه بر زبان ترکیه ای، به زبان انگلیسی نیز، موارد لازم را نشان می دهند.


تهیه سیم کارت در ترکیه


توصیه می کنیم هنگام ورود به ترکیه، حتما یک سیم کارت ترکیه ای تهیه کنید تا علاوه بر مدیریت هزینه های تماس خود، بتوانید از سیستم مسیریابی در تلفن های هوشمند خود، استفاده کنید.


پارک خودرو در ترکیه 


  • پارک خودرو در خیابان: معمولا پارک در خیابان ها رایگان بوده، مگر اینکه پارکومتر وجود داشته باشد یا تابلوی محدودیت پارک در ساعات تعیین شده.
  • پارک خودرو در پارکینگ های عمومی: استفاده از چنین پارکینگ هایی که معمولا نیاز به پرداخت هزینه می باشد، برای کسانی که خودرو کرایه می کنند به دلیل امنیت بیشتر، توصیه می شود.
  • پارک خودرو در پارکینگ های خصوصی: معمولا این پارکینگ ها مختص مشتریان یا مراجعه کنندگان به مراکز خاصی مانند: هتل، موزه، مراکز گردشگری، رستوران و ...، می باشند.


زمان مناسب برای رانندگی در مسیرهای مختلف ترکیه


شما می توانید به منظور ممانعت از مواجه شدن با ساعات شلوغی در مسیرهای مختلف درون و برون شهری، ابتدا نگاهی به Google Maps برای اطلاع از وضعیت مسیرها و ساعات شلوغی آنها بیندازید تا به راحتی به مقصد خود برسید؛ چراکه ممکن است ترافیک در برخی ساعات بویژه در شهرهای بزرگی مانند استانبول، بسیار سنگین گردد.


کیفیت مسیرهای مختلف در ترکیه


به طور کلی، جاده های ترکیه در وضعیت خوبی قرار داشته و رانندگی در آنها آسان و ایمن می باشد؛ به ویژه در مناطق شلوغ، در مسیرهای اصلی بزرگراه و ... .


سبک رانندگی مردم ترکیه


همانگونه که قبلا اشاره شده، به دلیل: نظارت دقیق پلیس، استفاده از فناوری های نظارتی جدید، قوانین سختگیرانه، جریمه های سنگین، قانونمداری مردم و رانندگان ترکیه، رانندگی در مسیرهای این کشور، ایمن و آسان می باشد.


استفاده از راننده دوم


اگر همراه با دوستان یا خانواده خود به ترکیه آمده و قصد استفاده از ماشین کرایه ای را دارید، با توجه به اینکه احتمال دارد راننده دیگری غیر از فرد ثبت کننده رزرو خودرو، از خودرو به عنوان راننده استفاده نماید، باید حتما این موضوع را از قبل به اطلاع شرکت اجاره خودرو رسانده و نام راننده دوم را اعلام و ثبت کنید؛ در غیر این صورت، شما مرتکب تخلف شده و ملزم به پرداخت جریمه خواهید بود.


در اختیار داشتن بیمه های لازم برای خودرو


به یاد داشته باشید، وجود بیمه شخص ثالث و بدنه برای تمامی خودروها الزامی بوده و وقتی یک خودرو را اجاره می کنید، باید همراه با قرار داد، بیمه نامه های مزبور را نیز بگیرید. بیمه خسارات جزئی که مربوط به خط افتادگی روی بدنه خودرو، شکستگی آینه بغل و ...، می باشد، از گزینه های اختیاری هنگام رزرو خودرو است که انتخاب آن توصیه می گردد.


سوخت خودروها در ترکیه


3 نوع سوخت برای خودروها در ترکیه وجود دارد که عبارتند از: بنزین، گازوئیل و گاز طبیعی. نکته مهم اینکه، به دلیل گران بودن بنزین در ترکیه، کرایه این خودروها در مقایسه با خودروهایی که سوختشان گازوئیلی است، ارزان تر می باشد؛ ولی اگر هزینه سوخت زدن به خودروهای گازوئیلی و بنزینی را با هم مقایسه کنید، خواهید دید که کرایه خودروهای گازوئیلی بسیار مقرون به صرفه تر خواهند بود. خودروهای گازسوز به دلیل عملکرد ضعیف تر در مقایسه با دو سوخت دیگر، از محبوبیت کمتری در بین مردم برخوردار بوده و شرکت های معدودی آنها را ارائه می دهند. همچنین، با توجه به تعدد انواع جایگاه سوخت در تمامی شهرهای ترکیه، مشکلی از این بابت برای رانندگان وجود ندارد.


مسیریابی در ترکیه


امروزه با پیشرفت فناوری مسیریابی ماهوره ای و نصب سیستم های لازم بر روی خودروها، شما به راحتی می توانید با استفاده از Google Maps، مسیر مناسب و موردنظر خود را در ترکیه پیدا نمایید.


پرداخت عوارض جاده ای/بزرگراه ها در ترکیه


در ترکیه، برخی از بزرگراه ها و جاده ها دارای عوارضی بوده و شما ملزم به پرداخت آن خواهید بود. اما برای رفاه حال رانندگان و به منظور ممانعت از تلف شدن وقت در مسیر، سیستمی تحت عنوان HGS (سیستم پرداخت سریع عوارض)، در ترکیه وجود دارد که با نصب برچسب هایی که از پیش شارژ شده اند، هنگام عبور از درگاه های عوارضی، هزینه مربوطه به صورت خودکار از برچسب، کاسته می شود. از این رو، هنگام اجاره ماشین در ترکیه، حتما از وجود این برچسب بر روی خودرو مطمئن گردید.


صندلی ویژه کودکان در خودرو


همانگونه که بستن کمربند ایمنی برای رانندگان و سرنشینان در ترکیه الزامی است، درصورت حضور کودکی که قد وی کمتر از 150 سانتیمتر و وزنش کمتر از 35 کیلوگرم باشد، وجود صندلی مخصوص کودکان که دارای محافظ و مهار می باشد، ضروری است. کودکان زیر 10 سال نمی توانند در صندلی جلو بنشینند.


رانندگی در بیرون شهر و جاده های ترکیه


اکثر شرکت های اجاره خودرو در ترکیه، خودروهای خود را صرفا برای تردد در شهر کرایه داده و اگر شما قصد رفتن به بیرون شهر را دارید یا احتمال می دهید به بیرون از شهر نیز بروید، بهتر است از شرایط شرکت کرایه ماشین در این رابطه اطلاع کسب کنید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi