ورود

سفر به استانبول و آنتالیا بدون استرس کرونا

با ورود به مراحل عادی سازی و بیشتر شدن امیدها به تولید انبوه واکسن کرونا، به نظر می رسد کسانی که در طی دوره کرونا موفق به سفر در مناطق محبوب خود در ترکیه بویژه در فصل تابستان نشده اند، بتوانند ایام عید را در مناطق گردشگری استانبول یا سواحل زیبای آنتالیا بگذرانند.

در طی ماه های اخیر باوجود کمتر شدن محدودیت های مسافری در برخی کشورهای جهان، همچنان خطر انتشار و شیوع ویروس کرونا وجود داشته و می بایست هنوز جدی تلقی شود. با این حال، با اتخاذ تدابیر ویژه در این خصوص و نیز رعایت آنها، می توان سفری عالی و سلام و مطمئن داشت.


مکان های مناسب برای سفر به ترکیه


همانگونه که می دانید، ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیاست؛ این محبوبیت که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله آنها می توان به: پایین بودن هزینه سفر، موقعیت جغرافیایی مناسب، فرهنگ مناسب و نزدیک کشورهایی مانند ایران، جاذبه های گردشگری متعدد (تاریخی و طبیعی)، غذاهای لذیذ و ...، اشاره داشت. اما اینکه چرا استانبول و آنتالیا مقاصد مناسبی برای گردشگران بویژه ایرانیان می باشند، اشاره خواهیم داشت.


استانبول (قسطنطنیه سابق)


استانبول از دیرباز یکی از زیباترین و مهمترین شهرهای ترکیه می باشد که جاذبه های متعددی چه به لحاظ تاریخی و طبیعی دارد؛ بطوریکه گفته می شود حتی یک ماه نیز برای گشتن تمامی نقاط دیدنی آن کم می باشد. از پیاده روی در میان خانه های رنگارنگ کوچه پس کوچه های «بالات» گرفته تا صرف قهوه ترکی هنگام بازدید از مسجد آبی، این شهر برای هر سلیقه ای چیزی دارد. همچنین، کشتی سواری در تنگه بسفر و که به تنهایی دو قاره را به هم وصل کرده، از تفریحات و فعالیت های بسیار به یادماندنی در استانبول می باشد.


آنتالیا، دومین شهر گردشگری ترکیه


آنتالیا به عنوان یک شهر ساحلی که همجوار با دریای مدیترانه بوده و دارای مناظر طبیعی زیبا می باشد، شهری بسیار محبوب نزد گردشگران بویژه ایرانی هاست. هر ساله گردشگران بسیاری برای لذت بردن از سواحل و آب و هوا گرم و دلچسب آن، به این نقطه سفر کرده و در کنار آن، از مناطق تاریخی فراوان نیز سرگرم می شوند. علاوه بر آنها: امکانات تفریحی متعدد و متنوع، بازارها و مراکز خرید متنوع، هتل های مجلل، رستوران ها و کافه های گوناگون ونیز امکان انجام انواع ورزش های: آبی، قایق سواری و کشتیرانی، بخشی از جاذبه های گردشگری موجود در آنتالیا می باشند.


پروتکل هایی پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر به ترکیه


ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی هنگام سفر در شرایط شیوع ویروس کرونا، کاری نادرست و مخاطره انگیز می باشد. در همین راستا، دولت با اجرای برنامه  «دریافت گواهی سلامت گردشگری» اهداف زیر را دنبال می نماید:

  • سلامتی مردم ترکیه و گردشگران داخلی و خارجی
  • سلامتی کارکنان هتل ها، مراکز اقامتی و مجموعه های گردشگری
  • بهبود و رونق صنعت گردشگری ترکیه بدلیل وقفه ای چند ماهه


موارد مرتبط با امنیت و سلامت مسافران در گواهی مزبور


کارت سلامت گردشگری ترکیه برای مسافرانی که به ترکیه سفر می کنند، حاوی مجموعه ای از اقدامات و تدابیر از زمان ورود به خاک ترکیه تا خروج می باشد که  شامل:

  • جلوگیری از ورود مسافرین بدون ماسک در تمامی پایانه ها
  • توزیع رایگان ماسک میان مسافران
  • نصب دوربین های حرارتی در تمامی پایانه ها
  • سنجش دمای بدن مسافران
  • تهیه کف پوش های ضدعفونی کننده
  • تهیه کابین های ضدعفونی کننده
  • اجرای پروتکل های سلامت در خصوص مسافرانی که شرایط سفر ندارند

البته این برنامه، مراحل دیگری را نیز در بر می گیرد که از مهمترین آنها عبارتند از: آموزش پرسنل، ضدعفونی تمامی وسایل حمل و نقلی، برگزاری جلسات توجیهی، اجرای طرح غربالگری و فاصله گذاری اجتماعی.


  تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi