ورود

ایران یکی از هفت قطب گردشگری جدید پس از کرونا

نزدیک به یک سال است که بحران شیوع ویروس کوید-19، گریبان صنایع مختلف جهان بویژه گردشگری را گرفته و به لحاظ مالی، لطمات بسیاری را وارد نموده است. در چنین شرایطی و امیدواری جوامع به آینده پساکرونا، باعث شده بسیاری از کشورها خود را از هم اکنون برای عادی شدن شرایط پس از این دوران و رونق صنایعی چون گردشگری، آماده کنند.


به پیش بینی مجله تجاری فوربز (Forbes)، ایران یکی از هفت قطب جدید گردشگری در دوره پساکرونا خواهد بود. بر اساس گزارش این مجله، هرچند هفت کشور برشمرده، فاصله این کشورها با مقاصد تراز اول گردشگری جهانی زیاد می باشد، اما آنها ظرفیت های لازم و تمام ویژگی های ضروری برای دست یافتن به چنین موقعیتی را دارا هستند. معیارهایی چون: طبیعت بکر و زیبا، بناهای تاریخی، آداب ورسوم زیبا و فرهنگ اصیل و ...، از جمله عواملی هستند که می توانند به معرفی بیشتر مراکز گردشگری این کشورها کمک بسیاری خواهد کرد.


اتیوپی


اتیوپی با قدمتی طولانی و مملو از شگفتی های طبیعی، یکی از 54 مقصد گردشگری محبوب قاره افریقا می باشد. این کشور که تنها کشور افریقایی است که در برابر یک قدرت اروپایی به پیروزی رسیده و مانع از به استثمار شدنش شده، بیش از آنچه انتظار می رود، دارای ظرفیت های گردشگری می باشد. نواحی غربی اتیوپی دارای جنگل های بارانی انبوه و با طراوتی است که به کوه های سرکشیده ای در شرق امتداد پیدا می کند. علاوه بر این، غذاهای سنتی اتیوپی برای گردشگران بسیار جذاب بوده و در مجموع، این کشور تجربه ویژه ای را برای گردشگران به ارمغان می آورد.


ایران


ظرفیت ها و تعدد جاذبه های گردشگری ایران بر کسی پوشیده نیست، اما متاسفانه طی سال های متمادی و عدم معرفی درست و نیز استفاده بهینه از چنین ظرفیت هایی، ایران را در حوزه گردشگری به حاشیه کشانده است. با این حال، وجود ویژگی هایی چون: قدمت تاریخی و تاثیرگذار، منابع طبیعی منحصر به فرد، جاذبه های فراوان تاریخی و طبیعی، فرهنگ غذایی متنوع، امکان انجام انواع تفریحات زمستانی حتی در فصل های گرم سال در پیست های دیزین و شمشک، لذت بردن از سواحل شنی سفیدرنگ هرمزگان در فصل های سرد سال، وجود صنایع دستی خیره کننده، کویرهای زیبا در بخش های مرکزی، معماری های خیره کننده (مساجد، معابد زرتشتی و بناهای قدیمی)، و بسیاری موارد دیگر، می تواند ایران را بالاتر از بسیاری کشورهای مطرح در صنعت گردشگری قرار دهند. ایران با 24 اثر ثبت شده جهانی، بیش از 34 هزار اثر ثبت ملی و 600 موزه فعال، ظرفیت بسیار بالایی برای پذیرش گردشگران بین المللی دارد.


میانمار (برمه)


هر چند کشورهایی مانند: سنگاپور، تایلند و اندونزی، به خوبی توانسته اند جنوب شرق آسیا را به یکی از قطب های مهم و جذاب گردشگری در جهان تبدیل کنند، اما میانمار باوجود نزدیکی به این مناطق، هنوز نتوانسته از این موقعیت استفاده مناسبی انجام دهد. این کشور علاوه بر داشتن جاذبه های گردشگری بسیاری همانند تایلند (چون: معابد بودایی زیبا، بقایای تمدن های باستانی و شهرهای شلوغ و پرهیاهو)، سفر به آن به لحاظ اقتصادی نیز برای گردشگران مقرون به صرفه تر می باشد. از جمله شهرهای جذاب برای سفر، شهر یانگون (پایتخت پیشین برمه)، میزبان مقدس ترین پاگوداهای بودایی است.


گرجستان


گرجستان کشوری است که در مسیر دستیابی به قطب گردشگری منطقه قفقاز می باشد. این کشور که دارای بناهای تاریخی متعدد با معماری های زیبا می باشد، جاذبه های متعددی برای ارائه دارد؛ به عنوان نمونه، «تفلیس» پایتخت این کشور، شهری با: سنگ فرش های قدیمی، کلیساهای باستانی و رستوران هایی در کرانه رود «متکواری (Mtkvari)» است. وجود جاذبه های گردشگریِ دیگری چون: طبیعت زیبا، شهرهای کوچک دیدنی، روستاهای دورافتاده بکر و محصولات غذایی خاص، گرجستان را مقصد مناسبی برای گردشگری می کند. جالب است بدانید، در بیشتر کشورهای انگلیسی زبان با آوردن نام کشور گرجستان که به انگلیسی «جورجیا» تلفظ می شود، آنها ان را با «ایالت جورجیا» در امریکا اشتباه می گیرند.


فیلیپین


کشور فیلیپین یا بهتر بگوییم، « مجمع الجزایر فیلیپین» با بیش از 7500 جزیره شگفت انگیز، حتی برای مشکل پسندترین گردشگران نیز جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. بر این اساس، جزیره « لوزون» به عنوان شمالی ترین جزیره از مجمع الجزایر فیلیپین، نقطه آغازین مسیر مترو مانیلا با عبور از 16 شهر مهم می باشد. «ژژو» یکی دیگر از مکان های توصیه شده دیگر برای تجربه فرهنگ غنی و متنوع فیلیپین است و برای آنان که در پی آرامش و ماندن در اقامتگاه های سواحل-شنی هستند، جزیره «ویسایاس» در مرکز این کشور انتخاب مناسبی است. در حالت کلی، کشور فیلیپین با سواحل شنی سفید رنگ تنوع بالای گونه های جانوری و گیاهان نادر، تجربه ای به یادماندی می باشد.


اسلوونی


هرچند کشور اسلوونی در بین همسایگان خود چون: ایتالیا، کرواسی و اتریش، به لحاظ جاذبه های گردشگری، بسیار شناخته شده بوده و هرساله میزبان گردشگران بسیاری از آنها می باشد، اما این کشور کوچک کوهستانی زیاد در جهان شناخته شده نیست. «لیوبلیانا» که پایتخت اسلوونی است، از قطب های مهم فرهنگی در منطقه بوده و با کلیساهای قدیمی و یک قلعه خیره کننده مشرف به بخش قدیمی شهر، به عنوان پایگاه هنر و موزه های تاریخی شناخته می شود. از جاذبه های طبیعی این کشور نیز، می توان به: آلپ جولیوسی و پارک ملی تریگلاو، اشاره داشت.


تونس


کشور تونس با در اختیار داشتن: سواحل مدیترانه ای متعدد و زیبا، بقایای تاریخی و غذاهای مغربی، درحال تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری در شمال افریقا می باشد. برای برخی از گردشگران اصلی ترین دلیل سفر به تونس، خط ساحلی طولانی آن، بویژه شبه جزیره «کپ بون» در شمال شرقی این کشور با سواحل ماسه ای زیبا است. تورهای صحرانوردی «بیابان صحرا» برای بازدید از زیستگاه های تاریخی «آمازیغ ها (Amazigh)» و بازدید از بقایای «کارتاژ (Carthage)» یکی از ثروتمندترین شهرهای عصر کلاسیک، برای گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی و هیجان هستند، بسیار مناسب می باشد.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi