ورود

موزه های دیدنی آماسیا

آماسیا (Amasya)، واقع در شمال کشور ترکیه و نزدیک دریای سیاه، یکی دیگر از شهرهای ترکیه با انبوهی از جاذبه های تاریخی است که نمونه ای از آنها را در موزه های خود جای داده است؛ پس اگر شما به موضوعات تاریخی علاقمند بوده ولی فرصت رفتن به اماکن تاریخی را ندارید، موزه های آماسیا بهترین جا برای شما خواهد بود.


موزه باستان شناسی آماسیا (Amasya Arkeoloji Müzesi)


در این موزه که در سال 1980 به ساختمان مدرن فعلی خود انتقال یافت، می توان آثار 13 تمدن مختلف متعلق به دوره های: از اواخر دوره نوسنگی تا اوایل دوره کالکولیت، برنز، هیتی، اورارتو، فریگی، سکایی، پارسی، هلنیستی، رومی، بیزانس، سلجوقی و عثمانی را، مشاهده نمود. در باغ موزه موجود در غرب ساختمان موزه، آثار باستانی متعلق به دوره های: هیتی، هلنیستی، رومی، بیزانس، ایلخانی، سلجوقی و عثمانی به نمایش گذاشته شده است. همچنین، امروزه در داخل مقبره متعلق به سلطان مسعود اول سلجوقی که پیش از این در حیاط موزه وجود داشت، مومیایی های مربوط به قرن 14 میلادی و متعلق به ایلخانیان در بخش خاصی از موزه به نمایش گذاشته شده اند که از جالب  ترین بخش های این موزه می باشد.


موزه تاریخ پزشکی و جراحی شراف الدین سابانجی اوغلو (Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi)


این موزه تنها اثری است که از دوره ایلخانی تا به امروز بجای مانده است. این بنا که در سال های 1308-1309 توسط «سلطان محمد اولجایتو (Mehmet Olcaytu)» حاکم ایلخانی و به نام «اودوز خاتون عنبر»، ساخته شده، دارای ارزش هنری زیادی به خصوص نمای ظاهری ساختمان می باشد. در این بنا از سرستون هایی با تزئینات برگ های هندسی متعلق به معماری سلجوقی و مقرنس استفاده شده است.


موزه شاهزاده ها (Şehzadeler Müzesi)


در پایه پل «آلچاک» که یکی از قدیمی ترین پل های منطقه «یالی بویو» می باشد، به روی دامنه مقبره های سنگی پادشاهان و روی دیوارهای قدیمی شهر در ساحل یِشیل ایرماک، یک ساختمان چوبی دو طبقه ای با عنوان «موزه شاهزاده ها» طراحی شده است. این موزه با مجسمه های ساخته شده بر اساس نقاشی های اصلی سلاطین عثمانی و لباس های آنها که زمانی شاهزادگان آماسیا بودند، بازتابی از آن دوره می باشد؛ این موزه یکی از مهمترین مکان های گردشگری و مورد توجه بازدیدکنندگان در آماسیا است.


موزه ماکت (Maket Müzesi)


موزه ماکت، بخشی از مجتمع سلطان بایزید دوم که در یک سالن 300 متری، شرایط جغرافیایی و زندگیِ 100 سال قبل آماسیا با مقیاس ، بازسازی شده است. این ماکت که براساس عکسی از سال 1914 ساخته شده، برخلاف نمونه های مشابه آن، به منظور انعکاس فضاها و معماری آماسیای طراحی شده  است. بازدیدکنندگان می توانند هنگام دیدن این موزه که حدود بیست دقیقه طول می کشد، به صداهای شهر را همراه با موسیقی ملایم گوش داده و آماسیای یک قرن پیش را در حال و هوای باستانی خود لمس کنند. عکاسی در این موزه آزاد و هزینه ورودی آن نیز بسیار ناچیز است.


ساختمان پادگان سارای دوزو، موزه مبارزه ملی و مرکز کنگره (Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi Ve Kongre Merkezi)


در 12 جولای سال 1919 با ورود آتاترک به آماسیا، ساختمان «سارای دوزو» به عنوان پایگاه استفاده قرار گرفت و بخشنامه آماسیا در آن به تحریر درآمد. همین رویداد تاریخی موجب گردید تا مجددا، بنایی مشابه آن در مجاورت «یشیل ایرماک» ساخته شود. امروزه این ساختمان علاوه بر کاربری به عنوان موزه، جهت نمایش آثار مربوط به دوره جمهوریت و برخی اسناد مرتبط، مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک مرکز فرهنگی که در آن رویدادهای مختلفی برگزار می شود نیز درنظر گرفته می شود.


در سالن «مبارزه ملی» این موزه 12 مجسمه مومی که نشانگر هیئت 12 نفره در منطقه «کولیس تپه (Kulistepe)»، جهت استقبال از آتاتورک در آماسیا می باشند، به تصویر کشیده شده است. در دیوارها، نسخه ها و ترجمه های آتاتورک می توان اسناد اصلی انتصاب رسمی وی توسط سلطان وقت و نیز زمان حضور آتاتورک در استانبول و تابلویی که در آن درباره وقایع 12 روزه در آماسیا سخن گفته، مشاهده نمود. این بنا امروزه با:  آمفی تئاتر، سالن های نمایشگاه و اتاق جلسات، به عنوان یک مرکز فرهنگی فعالیت می کند.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi