ورود

خلیج ساردالا و دریاچه بهشت، مقصد دوستداران طبیعت

خلیج ساردالا (Sardala Koyu)، و دریاچه بهشت (Cennet Havuzu)، واقع در بخش کاندیرا (Kandıra)، از توابع کوجا اِلی (Kocaeli)، یکی از مقاصد محبوب گردشگری است که شهرتش با انتشار عکس های گرفته شده از آن، بیش از پیش شده است.


خلیج ساردالا و دریاچه بهشت از معروف ترین مناطق کاندیرا هستند که نظر دوستداران طبیعت را از سایر نقاط به خود جلب می کنند. کاندیرا یک منطقه خلوت و دنج واقع در در دریای سیاه می باشد که همین ویژگی، گردشگران مشتاق به چنین مکان هایی را سوی خود می کشد؛ شما با حضور در این منطقه، می توانید مطمئن باشید که اوقات بسیار خوشی را در خلیج های رنگارنگ آن (به رنگ های سبز و آبی)، تجربه خواهید نمود. این خلیج با دریای تمیز و طبیعت بکر خود، یکی از مقصدهای محبوب طبیعت دوستان، به ویژه افرادی است که از استانبول می آیند. 


فاصله این خلیج از استانبول 93 کیلومتر بوده و مابین محدوده کاندیرا و شیله می باشد. شما می توانید از جاده خاکی که در 7 کیلومتری مسیر Bağırganlı-Ağva قرار دارد، با پیچیدن به سمت راست به این مکان بیایید. سه خلیج مجاور هم نیز در خط ساحلی 1.5 کیلومتری وجود دارد که در بین مردم محلی، «خلیج ساردالا» نامیده می شود. تورهای کمپینگ که به ویژه آخر هفته ها به این منطقه می آیند، معمولا چادرهای خود را در قسمت میانی که به خلیج بزرگ نزدیکتر است، برپا می کنند.


برای رسیدن به دریاچه بهشت (Cennet Havuzu)، نیز که در جنگل و پشت ساردالا قرار دارد، لازم است حدود 1 کیلومتر پیاده روی نسبتا سختی داشته باشید. این غار که داخل آن مملو از آب دریا می باشد، هر بیننده ای را با طبیعت بی نظیرش مسحور خود می کند. شکاف بین صخره هایی که به آب دریا اجازه پر کردن غار را می دهند، شبیه پنجره ای طبیعی مشرف به دریای سیاه است. کسانی که از گرمای تابستان خسته شده اند، می توانند بدون قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب، در آب های فیروزه ای این دریا شنا کنند. نزدیک ترین محل اقامت به این خلیج نیز در 6 کیلومتری آن قرار داشته، لذا افرادی که به این محل می آیند، باید لوازم مورد نیاز خود را به همراه داشته باشند. معمولا آخر هفته ها در این خلیج جایی برای چادر زدن و پارک کردن ماشین وجود ندارد.


امکان دسترسی نیم ساعته از شیله (ŞİLE)


«مراد گونش (Murat Güneş)» رئیس انجمن گردشگری کاندیرا در رابطه با این مکان های دیدنی می گوید: "کسانی که می خواهند با قایق در خلیج گردش کرده یا در آن کمپینگ و عکاسی کنند، علاقه بیشتری به این مکان از خود نشان می دهند. افرادی که از شیله می آیند، عرض نیم ساعت می توانند به ساردالا برسند. این جا یک مکان بی نظیر است که با دریا، جنگل و صخره ها احاطه شده. متاسفانه در اطراف این مکان، هیچ امکاناتی درنظر گرفته نشده، چراکه بدلیل وجود جنگل، امکان ساخت و ساز در آن میسر نیست؛ همین امر موجب می گردد تا سالیان سال، همچنان شکل طبیعی و طبیعتش را حفظ کند." مراد گونش در ادامه اذعان داشت: "دریاچه بهشت توانسته در فضای مجازی بسیار محبوب شود و خوشبختانه باوجود شیوع اپیدمی، باز علاقه به اردوگاه زدن در منطقه افزایش یافت."


«یوسف دورسون» یکی از بازدیدکنندگان ساردالا چنین می گوید: "هر بار که به کاندیرا می آیم، حتما به این خلیج سری می زنم. من برای نخستین بار به توصیه یکی از دوستانم به اینجا آمدم. اینجا یک مکان کاملا طبیعی است. دسترسی به آن با اتوبوس امکان ندارد و تنها با خودروی شخصی می توان به آنجا رفت."


به گفته «اونور بوراک (Onur Burak)» یکی از ساکنین منطقه: "ساردالا مکانی خلوت و دور از ازدحام شهری است و مردم در این جا فارغ ازاز هر گونه ازدحام، می توانند به راحتی استراحت کنند."


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

logo-samandehi