ورود

جشن هالووین در ترکیه

جشن هالووین (Halloween)، که ریشه در فرهنگ های باستانی دارد، با ورود به دین مسیحیت، تا حدودی مفهوم و چهره آن تغییر کرده و امروز در جهان به عنوان جشنی برای دورهم جمع شدن، شادی کردن، ارائه خلاقیت های هنری و خوردن انواع شکلات و شیرینی می باشد. این مراسم که هر ساله در اکثر کشورهای جهان با پوشیدن لباس های متنوع و گریم های اکثرا ترسناک همراه می باشد، در ترکیه نیز طرفداران خود را داشته و در برخی شهرهای آن، مراسم ویژه ای برگزار می گردد.

همانگونه که می دانید، ترکیه کشوری است که به لحاظ انواع جاذبه های گردشگری تاریخی، فرهنگی، شهری، درمانی، غذایی، طبیعی و ...، در جهان بسیار مشهور بوده و گردشگران خارجی زیادی هرساله به بهانه های مختلف از این کشور بازدید می کنند. این درحالی است که با برگزاری برخی مراسم ها که در زمان های خاصی در سراسر جهان برگزار می گردند، ترکیه نیز توانسته آن را به شیوه خود و همگام با سایر مردم در کشورهای مختلف، آن را برگزار نماید.


جشن هالووین


این جشن که هر ساله در 31 اکتبر (9 آبان)، برگزار می گردد، ریشه آن به جشنی در دوره بت پرستی از آیین سلتیک در بریتانیا مربوط بوده که در ابتدا با نام «Samhain» شناخته شده و بعدها به «All Hallows Eve» به معنای «عصر مقدس» تغییر کرده است. این جشن که در ابتدا برای دورکردن شیاطین و ارواح خبیثه برگزار می شده، در آن مردم با پوشیدن لباس های عجیب و غریب و آرایش های ترسناک، سعی در دور کردن بلا و مصیبت از خود و زندگیشان داشته اند. این جشن که بعدها در سراسر اروپا گسترش یافت، با گسترش دین مسیحیت و تاثیر آن بر فرهنگ اکثر کشورهای جهان، دچار برخی تغییرات در ماهیت و نحوه برگزاری گردید.

در ادامه، معروف ترین شهرهای ترکیه که جشن هالووین را به شکلی متفاوت و بسیار جذاب برگزار می کنند، به شما معرفی خواهیم کرد تا در سفر به ترکیه و این شهرها، بتوانید از جشن هالووین لذت ببرید.


جشن هالووین در استانبول (Istanbul)


استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی ترکیه که میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان می باشد، یکی از شهرهایی در ترکیه است که جشن هالووین را برگزار و همراه با شور و نشاط خاصی می باشد. در این روز، بسیاری از خیابان های استانبول دارای تزئینات مربوط به هالووین بوده و مراسم ویژه ای نیز در آن برگزار می شود. از این رو، علاقمندان به راحتی می توانند خیلی راحت و سریع، چنین مراکزی را یافته و همراه با سایرین به جشن بپردازند.


جشن  هالووین در کاپادوکیا (Cappadocia)


این شهر تاریخی و زیبا که خود مملو از جاذبه های تاریخی و طبیعی است، توانسته با استفاده از ویژگی های منحصر به فرد خود مانند بالون سواری، جشن هالووین را به شکلی متفاوت در فضایی آمیخته با جاذبه های تاریخی خود، جشن بگیرد. به همین دلیل، اگر دوست دارید همراه با دوستان خود در فضایی تاریخی و متفاوت، هالووین را جشن بگیرید، کاپادوکیا بهترین مکان می باشد.


جشن هالووین در ازمیر (Izmir)


شهر ازمیر به عنوان سومین شهر بزرگ و رو به رشد ترکیه که در حاشیه دریای مدیترانه و منطقه زیبای اژه قرار دارد، با توجه به حال و هوای اروپایی خود، یکی از شهرهایی در ترکیه است که جشن هالووین در آن بسیار پرشور و زیبا برگزار می گردد. این شهر که به عنوان مروارید دریای اژه نیز شناخته می شود، معروف ترین مکان در آن برای جشن هالووین، ساحل مشهور «کارشی یاکا (Karsiyaka)» است که می تواند افراد زیادی را با لباس های مخصوص هالووین و مراکزی که این جشن در آنجا براگزار شده است، بیابید.


جشن هالووین در موغلا (Mugla)


شهر موغلا نیز از جمله شهرهای معروف در ترکیه بویژه به لحاظ جاذبه های طبیعی است که به شما اجازه می دهد جشن هالووین را همراه با دوستان و خانواده خود، در فضایی متفاوت و زیبا جشن بگیرید و لحظات خوشی را داشته باشید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.flypgs.com/en/special-days/halloween

relatedArticles

logo-samandehi