ورود

انواع مراکز اقامتی برای گردشگران

یکی از اصلی ترین دغدغه های گردشگران هنگام سفر به سایر کشورها، انتخاب مکانی برای اقامت می باشد. درحالت کلی، معمولا گردشگران انواع هتل ها را برای اقامت انتخاب می کنند و این درحالی است که وجود انواع دیگری از مراکز اقامتی درهمان کشور، نه تنها می تواند به لحاظ هزینه به صرفه تر باشد، بلکه رضایت بیشتر شما را نیز برآورده نمایند.

امروزه مسافرت کردن چه به منظور گشت و گذارهای گروهی یا انفرادی و همچنین جهت گذراندن تعطیلات کوتاه یا بلند مدت، رواج بسیاری دارد. وجود انواع امکانات حمل و نقلی، اقامتی و ...، انجام سفر را برای بیشتر مردم آسان تر نموده است. در چنین شرایطی، هنوز هم انتخاب مناسب ترین مکان اقامتی که متناسب با نوع سفر یا بودجه مسافران باشد، یکی از اصلی ترین موارد می باشد؛ از این رو، آشنایی با انواع مکان های اقامتی که می توانند هزینه های متفاوتی داشته باشند، موضوعی مهم بوده که در ادامه به انواع آنها اشاره خواهیم داشت.


توقف در فضای آزاد (On-site)


معمولا چنین مکان هایی، در نزدیکی یک مکان اقامتی مانند خانه محلی در اطراف باغات هستند که اجازه توقف کاروان یا چادر زدن را به مسافران می دهند. معمولا انتخاب چنین مکان هایی که باید با هماهنگی صاحبین ملک انجام گیرد، بدون نیاز به پرداخت هزینه بوده و از مزایای آن می توان به چشم اندازهای زیبا و هوای پاک اشاره داشت. در چنین مواردی، تهیه غذا، جای خواب و غیره به عهده خود مسافر خواهد بود.


خوابگاه های شبانه روزی ویژه کوله گرد ها (Backpacker Hostels)


تعداد زیادی خوابگاه های شبانه روزی ویژه کوله گردها در اکثر نقاط جهان وجود دارد. این خوابگاه ها که معمولا قیمت های کم و مناسبی دارند، دارای اتاق های چند تختخوابه، ملحفه و حوله تمیز، حمام و آشپزخانه بوده که می توان آنها را از طریق جستجو در اینترنت یا توصیه های افراد باتجربه در چنین سفرهایی، پیدا نمود. به بیان دیگر، شما باید مکانی نسبتا کوچک را با تعداد زیادی مسافر، مشترک استفاده نمایید. چنین مکان های، موقعیت های بسیار عالی را جهت آشنایی با مردمی از کشورهای مختلف و شنیدن تجربه های آنها، فراهم می آورند.


اجاره خانه یا اتاق (Renting a House or Room)


معمولا در چنین مکان هایی (خانه یا آپارتمان)، که تا حدودی شرایطی همانند خوابگاه های شبانه روزی را برای کوله گرد ها دارد، صاحبخانه ملک خود را به یک یا چند مسافر بصورت اشتراکی و متناسب با ظرفیت مکان خود، اجاره می دهد. برای یافتن این مکان ها، لازم است در اینترنت یا روزنامه های محلی نگاهی بیندازید یا از افراد باتجربه بپرسید. هزینه اجاره این خانه یا اتاق ها بسته به اندازه، ظرفیت پذیرش و خدماتی که در اختیار شما قرار می دهد، می تواند متفاوت و در عین حال همچنان مقرون به صرفه باشد.


خانه های ییلاقی یا ویژه تعطیلات (Holiday Homes)


این خانه ها که مسافران می توانند بصورت مستقل و بدون نیاز به اشتراک گذاشتن آن با افراد ناآشنا اجاره نمایند، معمولا در ایام خاصی از سال مانند تعطیلات کریسمس یا تابستان، در دسترس هستند. از مزایای چنین خانه هایی علاوه بر مستقل بودن، می توان به: در اختیار داشتن فضای خصوصی، انتخاب متناسب با بودجه و فضای مورد نیاز، اقامت بصورت انفرادی یا گروهی با دوستان و خانواده، اشاره داشت. در این خانه ها امکانات لازم جهت استراحت، طبخ غذا، حمام و ...، وجود دارد.


کرایه ماشین مخصوصا کمپ (کَامپِر ون ها - Campervans)


یکی از لذت بخش ترین سفرها، استفاده از ون هایی است که با ایجاد تغییراتی در آن و درست کردن فضایی برای خواب، آشپزی و ...، که تاحد زیادی بستگی به اندازه ون و فضای مورد نیاز شما دارد، می توانید به هرجا که می خواهید سفر کرده و توقف نمایید. از جمله مزایای سفر به این روش، عدم نگرانی از نحوه تردد به مناطق مختلف، عدم نیاز به پرداخت هرگونه هزینه اقامت و انتخاب منطقه توقف به انتخاب خود شماست. امروزه افراد ماجراجوی زیادی سعی در تجربه اینگونه سفرها را با ون ها مسافرتی دارند که به دلیل جذابیت های آن و کاملا مستقل بودن، کاملا قابل درک است.


کمپینگ و اقامت در کابین (Camping and Cabins)


اردو یا چادر زدن در طبیعت، یکی از محبوب ترین روش های مسافرت بویژه هنگام گشت و گذار در طبیعت می باشد. در این حالت، معمولا شما نیاز دارید تا سبک سفر کرده و صرفا لوازم اولیه و ضروری را با خود همراه داشته باشید. یکی از معایب این روش، گاها امنیت کم، محدود بودن امکانات و بازه زمانی برای گذراندن تعطیلات می باشد؛ اما اگر برخی نیز با رفتن به اردوگاه های تفریحی که دارای اتاقک یا کابین هایی جهت اقامت هستند، می توانند از امکانات بیشتری چون: مبلمان، وسایل آشپزی، بعضا تلویزیون یا رادیو، وجود مکانی برای حمام و دستشویی، امنیت بالا و ...، بهره مند شوند.


مسافرخانه یا متل ها (Inns or Motels)


متل ها که به نوعی هتل هایی در  اندازه کوچکتر با اتاق هایی در کنار یکدیگر نه در یک بنای واحد می باشند، از جمله رایج ترین مکان های اقامتی در مسافرت، با هزینه کم هستند. معمولا اصلی ترین خدمات ارائه شده در متل ها، عبارتند از: فضای خصوصی، تختخواب، دستشویی و حمام، بوده و برای صرف غذا نیز می توانید به سالن غذاخوری در همان نزدیکی مراجعه کنید یا از فروشگاه های اطراف چیزی بخرید.


هتل ها (Hotels)


معمولا اولین گزینه جهت اقامت هنگام سفر به کشورهای دیگر، هتل ها می باشند. این مکان ها که بسته به تعداد ستاره هایشان، خدمات مختلفی را ارائه می دهند، می توانند تا حدودی ارزان و حتی بسیار گران باشند. در حالت کلی، مزایای اقامت در هتل ها عبارتند از: امنیت بالا، دارا بودن فضای اختصاصی، حمام و دستشویی، ارائه غذا در رستوران یا سالن غذاخوری و ..؛ امروزه کرایه اتاق در هتل ها بصورت اینترنتی و پیش از سفر صورت می گیرد. از این رو، شما پیش از سفر می توانید از داشتن مکانی برای اقامت و برخی خدمات موردنیازتان، اطمینان حاصل نمایید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.picknz.co.nz/resources/accommodation-types/

relatedArticles

logo-samandehi