ورود

ستون حاجات ایاصوفیه در استانبول ترکیه

این ستون که با نام «ستون حاجات» یا «ستون آرزوها» نیز شناخته می شود، یکی از ستون های مسجد ایاصوفیه ​​است که اگر افراد زیادی در اطراف آن نباشند، شاید اصلا متوجه وجود آن نشوید. بنا بر روایات، اگر شما انگشت شست خود را در سوراخ موجود در آن فرو برده و هم زمان با چرخاندن و آرزو کردنتان خیس شود، یعنی آرزوی شما برآورده می شود.

در مسجد ایاصوفیه ستونی وجود دارد که معمولا گردشگران برای برآورده شدن آروزها و حاجاتشان، به آنجا می روند؛ برای این منظور، آنها انگشت شست خود را درون یک فرورفتگی بر روی ستون قرار داده و بعد سعی می کنند انگشت خود را به شکل دایره کامل بچرخانند. ظاهرا، اگر انگشت آنها خیس شود، به این معنی است که حاجت آرزوی آنها برآورده می شود یا بیماری هایشان بهبود می یابد.

احتمال می رود رطوبت ناشی از لمس کردن این نقطه، در نتیجه رطوبت جمع شده بر روی سطح آن باشد اما بنا بر افسانه های محلی، این خیسی یا رطوبت مربوط به معجزه سنت گرگوری (Saint Gregory)، در سال 1200 بوده و برخی نیز معتقدند «بخاطر حس ترحم به سلطان» می باشد و انگار ستون به مظلومت وی می گرید.

همین ویژگی ها و افسانه های مرتبط با این ستون، موجب شده تا به منظور محافظت از آن، بخش هایی از ستون را با صفحات برنزی پوشانده اند. اما این اقدام برای جلوگیری از آسیب بیشتر به ستون در برابر زائرانی که در پی شفای بیماران خود یا برآورده شدن حاجاتشان بوده اند، نشده و آنها موفق شدند لایه محافظ را بشکنند تا موفق به لمس سوراخ شوند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.atlasobscura.com/places/hagia-sophia-wishing-column

logo-samandehi