ورود

منطقه باستانی دوروپینار در کارگاکُنمازکویو ترکیه

اینکه آیا منطقه باستانی دوروپینار (Durupınar)، در کارگاکُنمازکویو (Kargakonmaz Köyü)، یک صخره طبیعی باشد یا اثری مقدس که موجب نجات حیوانات وحشی زمین بصورت دو به دو شده، مکانی بحث برانگیز در ترکیه است که درست در چند مایلی شمال ایران و در نزدیکی چندین قله کوه بی نام و نشان در استان آگری (Ağrı)، واقع شده است.

بنا به ادعای مردم محلی، در نزدیکی کوه جودی (Judi)، کوهی وجود دارد با توجه به آنچه در قرآن آمده، احتمالا مکانی است که «کشتی حضرت نوح» در آنجا متوقف شده است؛ این امر با توجه به شکل و ساختار جالب این صخره که به شکل یک کشتی غول پیکر است، تصادفی جالب توجه می باشد.

به گفته مردم محلی، شکل گیری و نمایان شدن این صخره قایق مانند، به سال 1948 و پس از وقوع زمین لرزه های بسیار و باران های شدید مربوط بوده و نهایتا در سال 1960 مورد توجه و بررسی قرار گرفت. پس از این دوره، تقریبا این کشتی سنگی مجددا برای چند دهه از سوی اکثر مردم جز یک باستان شناس تازه کار به نام «رون وایِت (Ron Wyatt)»، نادیده گرفته شد؛ هرچند، او تلاش زیادی برای اثبات ادعای خود مبنی بر ارتباط آن با کشتی حضرت نوح انجام داد، اما اکثر متخصصین نظریه او را به طور کامل رد کردند.

تحقیقات انجام شده در این خصوص، مشخص کرد که سنگ های تشکیل دهنده این سازه کشتی مانند، ساخته دست بشر نبوده و احتمالا در اثر طغیان چندین باره گدازه ها یا سایر رخدادهای طبیعی دیگر، بوجود آمده باشد. با این حال و با وجود نتایج علمی بدست آمده که تعیین کننده نحوه شکل گیری آن می باشد، این امر مانع بازدید مداوم زائران و تداوم گمانه زنی ها نشده است؛ از این رو، این سازه طبیعی یا کشتی نوح، هنوز هم توجه مومنان زیادی را به خود جلب می کند.


نحوه دسترسی


برای دستیابی و بازدید از این منطقه که علائم نصب شده در جاده و بسیاری نیز از افراد محلی همچنان معتقد به وجود آثار بجای مانده از کشتی تاریخی حضرت نوح می باشند، کافی است گردشگران پس از طی 7-10 کیلومتر از «دوگوبِیازیت (Dogubeyazit)» به سمت شرق در مسیر D-100، با دنبال کردن علائم به این مکان برسند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.atlasobscura.com/places/durupinar-site

logo-samandehi