ورود

دروازه پلوتو در دنیزلی مرکز در ترکیه

در دوره روم باستان، اعتقاد بر این بود بخارهای مهلکی که هنوز هم از مکانی موسوم به «دروازه جهنم» بیرون می آیند، مربوط به جهان مردگان و پلوتو اله مرگ می باشند؛ امروزه نیز این گازهای سمی، گاهی موجب مرگ جانداران بی گناهی می گردد که از این منطقه عبور می کنند.

محوطه باستانی در جنوب غربی ترکیه که به عنوان دروازه در روم پلوتو یا پلوتویون در یونان (الهه مرگ و فرمانروای دنیای مردگان در روم باستان)، شناخته می شود، در سال 2013 و پس از دنبال کردن مسیر یک چشمه آب گرم، کشف شد. این مکان با آنچه در اسناد باستانی طی قرن 6 با نام «معبد دنیای مردگان (The Temple to The Underworld)» توصیف و ناپدید شده بود، همخوانی بسیاری دارد.


گردشگرانی که به منظور بازدید از این منطقه می آیند، می توانند با خرید پرندگان یا جانوران کوچک که قابلیت تشخیص گازهای سمی متساعد شده از دهانه این مکان باستانی را دارند، به بازدید از دروازه معروف پلوتو آمده و خود شاهد تاثیر مرگبار بودن این گازها بر روی جانوران باشند. در عصر باستان، فقط کاهنان رده بالا به منظور قربانی کردن یک گاو و بیرون کشیدن جنازه آن در مقابل چشم زائران، اجازه حضور بر روی پله های این معبد را داشته اند.


بنا به روایات تاریخی و آنچه «استرابون (Strabo)» جغرافیدان، فیلسوف و مسافر پرکار یونانی (64-63 تا 24 پیش از میلاد)، اضهار کرده، این معبد و دروازه را چنین توصیف می کند: "این فضا مملو از بخار و بسیار مه آلود می باشد که به سختی می توان زمین را دید و هر حیوانی که از منطقه عبور می کند، به سرعت با مرگ آنی روبروی می شود؛ من خود گنجشک هایی را در این مکان رها کرده و آنها بلافاصله سقوط کرده و مردند."


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.atlasobscura.com/places/plutos-gate

logo-samandehi