ورود

موزه فرش استانبول در ترکیه

تعدد جاذبه های گردشگری، طبیعی و تاریخی ترکیه به اندازه ای است که هر ساله جزو پربازدیدکننده ترین کشورهای جهان شناخته می شود. در بین شهرهای ترکیه نیز، استانبول بیشترین گردشگری را بواسطه بناهای تاریخی و یادگارهایی از گذشته های دور که در موزه نگهداری می شوند، به خود جذب می نماید؛ هرچند، جاذبه های این شهر تنها محدوده به این موارد نیست.

موزه فرش استانبول


همانگونه که از نام این موزه برمی آید، موزه فرش استانبول با بیش از 40 سال سابقه فعالیت، شامل مجموعه کم نظیری از بزرگترین شاهکارهای نساجی مربوط به قرن های 14 تا 19 میلادی می گردد. در ابتدا، آثار موجود در این موزه در کاخ کوچک «هونکار کسری» نگهداری می شد که تاریخ ساخت آن نیز همزمان با «مسجد سلطان احمد» بوده است. بعدها، مجموعه مذکور به «ایاصوفیه» و نهایتا به مکان فعلی خود که «سلطان سلیمان عثمانی» آن را به «ابراهیم پاشا» نخست وزیر خود هدیه داده بود، منتقل گردیدند.

فرش های موجود در این موزه


موزه فرش استانبول با دارا بودن مجموعه ای قابل توجه از گرانبهاترین فرش ها و قالی های ایرانی و قفقازی که قدمت برخی از آنها به 700 سال نیز می رسد، از پربازدیدترین موزه های استانبول است. مجموعه موجود در این موزه به 3 بخش بخش تقسیم و در قالب گالری زیر، به نمایش گذاشته شده اند:

  • گالری اول، آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی
  • گالری دوم، فرش های آناتولی متعلق به قرن 15 تا 20 میلادی (شامل آثار دوره عثمانی در آناتولی مرکزی و شرقی)
  • گالری سوم، آثار برجسته دوره عثمانی (فرش های بزرگ در سالن ورودی طبقه پایین و فرش های کوچک در اتاق های طبقه بالا)

البته، یک اتاق کوچک دیگر شامل مجموعه ای از چند فرش کوچکتر مربوط به منطقه آناتولی نیز، در این موزه وجود دارد.


ویژگی های فضای داخلی موزه فرش


موزه فرش استانبول با استانداردهای بالای امنیتی و سیستم نگهداری برای حفظ آثار موجود در آن، بارها به منظور به روز رسانی و افزایش شرایط و کیفت خود، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. از جمله این موارد، وجود درهای دوتایی با سیستم الکترونیکی هنگام ورود بازدیدکنندگان از سالنی به سالن دیگر می باشد؛ این درها که دلیل استفاده از آنها حفظ شرایط رطوبت و دمای هر بخش جهت محافظت بهتر از فرش های چند صد ساله است، به همراه سایر فناورهای پیشرفته، از هرگونه آسیب به آثار به دلیل: رطوبت، پوسیدگی یا حتی تابش نور خورشید با استفاده از نورپردازی کنترل شده، جلوگیری می کنند.

در این موزه، همچنین بیش از 800 قطعه عتیقه و یک تابلوی بزرگ در رابطه با نقوش رایج در فرش ها با توضیحاتی کامل برای بازدیدکنندگان، وجود دارد. هزینه بازدید از موزه فرش استانبول برای کودکان زیر 8 سال، رایگان و برای افراد بزرگسال، 10 لیردر سال 2020، تعیین شده بود. امروزه با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، این موزه با فراهم آوردن «تور مجازی» همچنان بازدید از مجموعه خود را برای علاقمندان مهیا نموده است.


logo-samandehi