ورود

انواع سوخت وسایل نقلیه در ترکیه و مزایای آنها

بطور معمول، اگر قصد خرید وسیله نقلیه جدیدی را دارید، شما چنین انتخابی را پس از ارزیابی معیارهای بسیاری، انجام خواهید داد. بدون شک یکی از مهمترین این معیارها، نوع سوخت خودرو است. در ترکیه به عنوان کشوری که دارای صنعت رو به رشد خودرو بوده و می توان انواع خودروهای مختلفی را با سوخت های متفاوت دید، حال باید دید کدام نوع سوخت، مناسب می باشد.

مزیت خودروهای دیزلی (گازوئیلی)


همانگونه که می دانید، موتورهای دیزلی گشتاور بیشتری نسبت به انواع دیگر سوخت تولید می کنند. در نتیجه، خودروهایی با موتور دیزل از توانایی بیشتری برخوردار هستند. اگرچه معمولا این ویژگی در خودروهای شاسی بلند (SUV)، و وسایل نقلیه حمل بار استفاده می شود، اما در ترکیه می توان خودروهای سواری دیزلی را نیز مشاهده کرد که در نزد مردم محبوبیت نیز دارند. وسایل نقلیه دیزلی در مقایسه با خودروهای بنزینی به لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی، از مزیت بیشتری برخوردار هستند.


مزیت خودرو های بنزینی


 خودروهای بنزینی در مقایسه با سایر انواع سوخت ها، بیشترین عملکرد را دارند. به لطف این ویژگی ها، بنزین به طور کلی در خودروهای اسپرت، سدان های لوکس و هاچ بک، بیشتر مورد توجه هستند. وسایل نقلیه بنزینی از نظر مصرف سوخت در هر کیلومتر، از گازوئیل و LPG (گاز مایع)، سود بیشتری دارند، اما به دلیل گرانی بنزین، از نظر صرفه جویی در مصرف سوخت از سایر خودروها در رده پایین تری قرار دارند.


مزیت خودرو های LPG (گاز مایع)


در حالت کلی، LPG گزینه سوخت از سوی کارخانه های تولید کننده نیست، اما با نصب تجهیزات لازم می توان وسایل نقلیه بنزینی را تبدیل به LPG کرد. همچنین،  LPGبه معنای عملکرد و هزینه های پایین تر سوخت در مقایسه با بنزین است؛ بعلاوه، میزان انتشار کربن در سوخت LPG در هر کیلومتر، کمتر از بنزین است.


مزیت خودرو های برقی


با توجه به بالا بودن قیمت سوخت در ترکیه، می توان گفت بزرگترین مزیت خودروهای برقی، پایین بودن هزینه سوخت آن ها می باشد. سازگاری با محیط زیست و بی صدا کار کردن وسایل نقلیه برقی، از دیگر مزایای مهم آنهاست. علیرغم همه این مزایا، دلایل مختلفی برای عدم گسترش وسایل نقلیه الکتریکی وجود دارد و با وجود شبکه در حال افزایش ایستگاه های شارژ (روز به روز)، یافتن تعداد کافی ایستگاه شارژ در ترکیه مانند بسیاری از کشورهای جهان، امکان پذیر نیست؛ دلیل دیگر بر عدم استقبال از خودروهای برقی، محدود بودن بازار آنها در مقایسه با وسایل نقلیه دیزلی و بنزینی است.


مزیت خودرو های هیبرییدی


وسایل نقلیه هیبریدی، گزینه دیگر برای کسانی است که بدنبال خودرویی با مصرف سوخت کمتر و سازگار با محیط زیست هستند. این وسایل نقلیه که هم با سوخت های فسیلی و هم با برق یا سوخت بنزینی و LPG کار می کنند، هزینه سوختشان کمتر از بنزین و دیزل بوده و دیگر مشکل کمبود جایگاه های شارژ همانند خودروهای کاملا الکتریکی، ندارد.


در نظر گرفتن هزینه های بیمه


یکی از نکاتی که هنگام خرید وسیله نقلیه جدید باید در نظر داشت، هزینه بیمه می باشد. در ترکیه، ارزش بیمه بر اساس معیارهای زیادی مانند: نوع خودرو، مدل و قیمت فروش محاسبه می شود. همچنین، از آنجا که وسایل نقلیه دیزلی گران تر از وسایل نقلیه بنزینی هستند، قیمت بیمه آنها نیز بالاتر می باشد.

در این مرحله، ممکن است فکر کنید «آیا بیمه خودرو در ترکیه ضروری است؟»، باید بگوییم کاملا لازم است! زیرا حوادث غیرمنتظره ای هنگام رانندگی وجود دارد که امیدواریم با آنها مواجه نشوید. از طرف دیگر، بیمه خودرو امنیت مالی و معنوی را در برابر این حوادث بد فراهم می کند. در مواردی مانند تصادفات رانندگی، بلایای طبیعی مانند زمین لرزه و سرقت قطعات خودرو، به خوبی وسیله نقلیه شما را در چارچوب بیمه نامه قرار می دهد؛ این درحالی است که بیمه کردن در ترکیه، کار بسیار ساده ای است. به یاد داشته باشید، وجود بیمه بدنه و شخص ثالث، در ترکیه الزام قانونی بوده و رانندگان باید بیمه نامه های مربوطه را همیشه همراه خود داشته باشند.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: https://www.mapfre.com.tr/blog/yasa/otomobil/arac-yakit-turleri-ve-avantajlari-nelerdir/

logo-samandehi