ورود

روستای زیبای آماسرا در بارتین ترکیه

شهر«آماسرا» یکی از زیباترین شهرهای دریای سیاه غربی است، با تاریخی حدودا سه هزار ساله، پیشتر با نام های: سیساموس (Sesamos)، آماستریس (Amastris)، و ساماسترو (Samastro)، نیز شناخته می شده است. این شهر نام خود را از «آماستریس» آخرین برادرزاده داریوش سوم (آخرین شاهنشاه هخامنشی)، گرفته ‌است.

تاریخ شهرآماسرا


شهر «آماسرا (Amasra)» در طول تاریخ خود، پایتخت تمدن های بسیاری بوده و از آنجا که شهر بر روی منطقه ای کوچک و باریک بنا شده، هر تمدن جدید با تخریب یا ساختن سازه های جدید روی آثار بجامانده، به وجود آمده است. این منطقه در دوران پیش از میلاد، برای 16 سال تحت فرمانروایی و سلطه ملکه «آماستریس» بوده و هنگامیکه وی اعلام استقلال می نماید، نام اولیه «سیساموس (Sesamos)»، را برای آن انتخاب می کنند؛ همچنین، آماسرا پایتخت اتحادیه شهرک های «سیمویکیسموس (Symoikismos)»، نیز بوده و در دوران حکومت ملکه آماستریس، کاملا شکوفا و باشکوه شده و با ساخت بناهایی چون: معابد، آگوراها، آکروپل و دروازه های شهر، به مکانی کاملا متفاوت تبدیل می گردد.


این شهر در سال 70 پیش از میلاد، تحت حاکمیت امپراتوری روم قرار گرفت و بین سال های 117-98 میلادی، یعنی در زمان پادشاهی ترایانوس (یا تراژن)، به منظور اتصال آماسرا به جاده های روم، اقدامات عمده و توسعه دهنده ای چون احداث: آمفی تئاتر، معابد و کاخ ایالتی، در آن انجام و این شهر به شهری مدرن در آن دوره تبدیل گردید. در سال 395 پس از میلاد یعنی زمان تقسیم امپراتوری روم به دو بخش شرق-غرب (روم-بیزانس)، آماسرا در مرزهای بیزانس جای گرفت و وارد بهترین دوره خود شد. اما نهایتا با تضعیف امپراتوری بیزانس، شاهد نفوذ «جنُوا» در شهر شده و همین امر موجب گردید تا امپراطور در پیمانی با اهالی جنوا، در ازای پیوستن قوای خود به آنها، آماسرا را تسلیم آنها نماید. پس از آن، شهر تحت سلطه جنوا درآمده و تبدیل به یک بندر و مرکز تجاری و نیز به دلیل اهمیت بالا و موقعیت استراتژیک خود، یک مستعمره کامل تبدیل گردید که‌؛ طی این دوران، آماسرا علاوه بر پایگاه نظامی، مکانی برای صادرات چوب نیز تلقی می شد.


جاذبه های گردشگری آماسرا


آماسرا به عنوان یکی از زیباترین شهرهای منطقه غربی دریای سیاه، نه تنها برای علاقمندان به سازه های دینی و تاریخی، بلکه برای دوستداران گشت و گذار در منطقه نیز، شهر بسیار مناسب و جذابی به شمار می آید. به باور برخی، این شهر همانند یک سرزمین افسانه ای پنهان، در ساحل دریای سیاه بوده که برای شناختن آن می توان سری به: دریای پاک، سواحل زیبا و مرکز شهر آن زد؛ اما چرا مرکز شهر، چون بسیاری از نقاط گردشگری آماسرا در مرکز شهر قرار داشته و رفتن به آنها یکی پس از دیگری، بسیار آسان خواهد بود. شهر زیبا و تاریخی آماسرا با بافت تاریخی، هوای پاکیزه و چشم انداز دریای سیاه، به راحتی هر بیننده ای را مجذوب خود جذب کرده و به عنوان یک منطقه کوچک اما تاثیرگذار، در ذهن گردشگران باقی می ماند.


از بارزترین نمونه های آثار قابل توجه آماسرا، می توان به بازار تاریخی «چِکیجیلر (Çekiciler)»، و قلعه آماسرا که در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو قرار دارند، در کنار طبیعت و مناظر بی نظیرش،‌ اشاره داشت؛ از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر، می توان به موارد زیر نیز، اشاره داشت:

  • موزه آماسرا
  • مسجد فاتح
  • کلیسای کوچک (شاپل Şapel)
  • پل کمره آماسرا (Kemere)
  • ساحل بندر بزرگ (Büyük Liman)
  • صخره دیرِلیک (Direkli)
  • یادبود کوش کایاسی (Kuşkayası)
  • درخت گریان


بهترین زمان سفر به آماسرا


به دلیل موقعیت جغرافیایی آماسرا، این شهر دارای آب و هوای مدیترانه ای بوده و هرچند دوازده ماه از سال را می توان از آن دیدن کرد، اما در ماه های زمستان طبیعتا سرد می باشد؛ خصوصا در ماه ژانویه، ممکن است دما تا 3- پایین بیاید اما همانند سایر شهرهای غربی دریای سیاه، مناسب ترین زمان جهت بازدید، از ماه مارس توصیه می گردد. همچنین، آماسرا در ماه های بهار و تابستان میزبان بیشترین بازدیدکننده بوده و دمای آن در فصل تابستان، تا بالای 35 درجه نیز می رسد.


مکان های اقامتی در آماسرا


آماسرا منطقه ای بسیار کوچکی بوده و همین امر موجب می شود در هر نقطه ای از شهر که اقامت کنید، باز به تمامی مناطق موردنظرتان دسترسی داشته و نزدیک می باشید. امکان کمپینگ کمی پایین تر از ترمینال آماسرا و در کنار دریا، گزینه ای مورد توجه و ارزان است که همچنان دسترسی راحت به سایر مراکز یا مناطق را ممکن می سازد. دومین گزینه اقامتی، «بوزتپه (Boztepe)» کمی دورتر از مرکز و در مکانی مرتفع می باشد. همچنین، کمی دورتر از آماسرا گزینه های بیشتری برای کمپینگ چون مناطق: بوزکوی (Bozköy)، آک کوناک (Akkonak)،‌ چاکراز (Çakraz)، چوتلوک (Çötlük)، ساحل و منطقه گوچگون (Göçgün)، وجود دارد؛ برای کسانی که به دنبال گزینه های اقامتی مرفه تری هستند، خانه های اجاره ای، آپارتمان، پانسیون و هتل نیز، وجود دارد.


دسترسی درون شهری


از آنجایی که آماسرا یک منطقه کوچک می باشد، حمل و نقل داخل منطقه با خودروی اجاره ای یا حتی پیاده ممکن است. بر این تستس، از «بارتین» به مرکز آماسرا، حمل و نقل وجود داشته و اگر وسیله شخصی ندارید، می توانید با مینی بوس هایی که از ترمینال قدیم بارتین حرکت می کنند، به آماسرا برسید. این مینی بوس ها هر نیم ساعت حرکت کرده و حدودا ظرف 20 دقیقه از بارتین به آماسرا می رسند.برای تردد در آماسرا نیز با استفاده از خطوط مینی بوس بصورت رفت و برگشت، می توانید به بیشتر مکان ها دسترسی داشت.


زندگی شبانه در آماسرا


زندگی شبانه در آماسرا بیشتر در ماه های تابستان پویا بوده و در هر نقطه ای می توان صدای موسیقی زنده را در اکثر مکان ها شنید؛ بخش مرکزی شهر نسبت به سایر مناطق، زنده تر است.


امکان خرید


اصلی ترین مرکز خرید آماسرا، بازار «چِکیجیلر» می باشد که در آن امکان یافتن و خرید هر آنچه به دنبالش هستید، بویژه سوغاتی، وجود دارد. این بازار در مرکز شهر، دارای کارگاه های تولید صنایع دستی است که می توانید از آنها نیز بازدید کنید؛ بازار «گالّا (Galla)» نیز، بیشتر برای خرید اشیای زینتی، زیورآلات و لباس مناسب بوده و علاوه بر لباس های محلی، می توانید محصولات دست ساز را نیز، خریداری نمایید.


موقعیت و نحوه دسترسی به آماسرا


آماسرا، واقع در شهر بارتین (Bartın)، در دریای سیاه غربی است که در حاشیه دریا قرار گرفته است. همچنین دارای جزایر متصل به آن می باشد. بعد رسیدن به آماسرا، برای گشت و گذار راحت در شهر می توانید خودرو کرایه کنید.

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: https://gezimanya.com/amasra

logo-samandehi